Пламен Константинов и Ираклис на финал в Шампионската лига

Капитанът на националния ни волейболен отбор Пламен Константинов и гръцкият шампион Ираклис (Солун) се класираха на финала в Шампионската лига "Индезит". Константинов и компания надиграха руския Искра (Одинцово) с 3:1 (19:25, 25:22, 25:23, 25:23) в първия полуфинал на финалната четворка, игран пред близо 9 000 зрители в зала "О2 Арена" в чешката столица Прага.

Сръбският треньор на Одинцово Зоран Гаич, който е олимпийски шампион с Югославия от Сидни 2000, остави резерва бразилската си суперзвезда Жиба, който през последните няколко седмици лекуваше контузия. От друга страна италианският наставник на Ираклис Флавио Гулинели започна с всичките си титуляри.

Срещата започна равностойно, но въпреки това първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за руснаците - 8:7 след атака на германския национал Йохен Шьоопс. Последва грешка в нападение на шведа Маркус Нилсон и 9:7 за Одинцово, което накара италианският треньор на Ираклис Флавио Гулинели да вземе тайм-аут. Искра успя да увеличи преднината си до втората техническа пауза на 16:12 след атака на Павел Абрамов и поредна грешка на Нилсон. Двата отбора заиграха равностойно, разликата се запази до 23:19, след което възпитаниците на сръбския специалист Зоран Гаич затвориха гейма в своя полза при 25:19 след атака на Йохем Шьоопс и блокада на Андрей Егорчев срещу Пламен Константинов.

Както първата част, така и втората стартира равностойно, но след атака на Йохен Шьоопс и нова грешка на шведа Маркус Нилсон от Ираклис Искра (Одинцово) поведе с 8:6 до първото техническо прекъсване. Гръцкият шампион успя да изравни при 11:11 след атака на Алех Акрем и нападение в аут на Шьоопс от Искра. Втората техническа пауза дойде при 16:15 за руснаците след блокада на Шьооп срещу Константинов. Веднага след това гърците обърнаха резултата до 18:16 в своя полза след две блокади на Никос Смарагдис. Волейболистите на Одинцово възстановиха равенството при 18:18, но Константинов и компания си върнаха преднината от две точки при 21:19 след блокада на Алех Акрем срещу германеца Йохен Шьоопс. При 23:20 за Ираклис Зоран Гаич пусна в игра бразилската си звезда Жиба, но това не помогна и гърците спечелиха гейма с 25:22 след грешка от сервис точно на Жиба.

Шампионът на Южната ни съседка тръгна отлично в третия гейм и след три атаки на шведа Маркус Нилсон и ас на Пламен Константинов поведе с 5:1. До първото техническо прекъсване гърците увеличиха преднината си на 8:2 след грешка на Павел Абрамов в атака. Руснаците стопиха разликата на 7:11 след технично отиграване на Жиба, което накара Флавио Гулинели да вземе тайм-аут за Ираклис. Одинцово намали още изоставането си на 10:12, което принуди Гулинели да смени Пламен Констатинов и на негово място да пусне Женя Горстянюк. Гръцките волейболисти запазиха преднината си до втората техническа пауза, която дойде при 16:13 в тяхна полза след блокада на Никос Смарагдис. След това Гулинели върна в игра капитана на националния ни отбор. Искра отново стопи разликата при 19:20, но гърците я възстановиха веднага при 22:19 след две блокади срещу бразилската звезда Жиба. Последва равенство при 22:22 след две блокади на Алексей Кулешов. В този момент гръцките фенове замериха застаналия на сервис за Одинцово Андрей Егорчев с хартиени ленти. Ираклис спечели гейма с минималното 25:23 след блокади на Смарагдис и Маркус Нилсон, което накара феновете им да продължат да хвърлят хартиени ленти по игришето, но този път от радост.

След два блока на Андрей Егорчев и един на разпределителя Александър Бутков Одинцово поведе с 4:1 в началото на четвъртата част. Руските волейболисти продължиха с добрата си игра и увеличиха преднината си до първото техническо прекъсване на 8:3 след атаки на Жиба и Йохен Шьоопс. Въпреки направените смени от Флавио Гулинели разликата набъбна на 10:3 в полза на Искра. Ираклис стопи малко разликата след две атаки на Маркус Нилсон, но все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за руснаците. Постепенно шампионите на Гърция стопиха разликата изравниха при 19:19 след нови две атаки и блокада на Нилсон и грешка на Жиба в атака. Равенството се запази до 21:21, след което гърците дръпнаха с 23:21 след блокада на Зимон Тишер и ас на Маркус Нилсон. В крайна сметка волейболистите на Ираклис спечелиха гейма с 25:23 след атака през центъра на капитана Андрей Краварик и се класираха за финала утре.

Нак-резултатен за победителите за пореден път бе шведът Маркус Нилсон с 29 точки. Пламен Константинов не бе на познатото си ниво в атака, но за разликата от това в посрещане бе почти перфектен. Константинов завърши с 3 точки (1 блок, 1 ас, 8% ефективност в атака и 70% перфектно посрещане). За отбора на Одинцово германският национал Йохен Шьоопс реализира 22 точки.

Това бе 11-та поредна победа от началото на Шампионската лига за Ираклис. Пламен Константинов и съотборниците му не познават вкуса на загубата от началото на турнира.

В края на мача няколко десетки фенове на гръцкия шампион нахлуха през охраната на полето и се нахвърлиха върху своите любимци.

Така Константинов и съотборниците му ще срещнат утре на финала победителя от втория полуфинал между италианските Лубе Банка Марке (Мачерата) и Итас Диатек (Тренто) на Матей Казийски и Радостин Стойчев, които играят по-късно тази вечер. Финалът е утре от 18:30 часа българско време и ще бъде предаван пряко по БНТ Сат.

ИСКРА (ОДИНЦОВО) - ИРАКЛИС (СОЛУН) 1:3 (25:19, 22:25, 23:25, 23:25)