Фабрегас и Адебайор вдъхновиха Арсенал срещу Сити, Божинов не игра

Капитанът на Арсенал Сеск Фабрегас се завърна в игра след тримесечно отсъствие и бе в основата на победата на лондончани с 2:0 над Манчестър Сити. Испанецът излезе като титуляр и подаде за двата гола, които бяха дело на Емануел Адебайор, който също се върна след контузия. Българският национал Валери Божинов бе на резервната скамейка за Сити, но не влезе в игра.

Отборът на Арсен Венгер, който за първи път от дълго време можеше да разчита на повечето си основни играчи, изигра отличен мач и напълно надигра "гражданите". Това бе четвърта поредна победа в първенството и 17-и пореден мач без загуба във Висшата лига за "артилеристите". Арсенал вече има аванс от шест точки пред петия Астън Вила, който утре гостува на Манчестър Юнайтед. Манчестър Сити е на 10-о място с актив от 38 точки. Тимът на Марк Хюз продължи със слабите си изяви при гостувания, като е спечелил само 8 точки далеч от собствения си стадион.

С възстановените от контузии Фабрегас, Адебайор и Тио Уолкот Арсенал демонстрира типичната си красива игра с бързи комбинации и тотално надигра Манчестър Сити. Въпреки това една от първите опасности бе за гостите. Удар на Де Йонг бе спасен от Алмуния. Още в осмата минута обаче домакините поведоха. Центриране от фаул на Фабрегас завърши с голов удар на Абедайор с глава. Отборът на Марк Хюз имаше своите шансове в средата на първото полувреме. Центриране на Шон Райт-Филипс за малко да изненада вратаря на лондончани. Стражът обаче се справи, а малко по-късно спаси удар на Майка Ричард. В 32-ата минута Желсон Фернандеш пропусна най-чистото положение за гостите след отличен пас на Райт-Филипс. Наставникът на "гражданите" трябваше да направи две принудителни смени още преди почивката, като напуснаха Уейн Бридж и Венсан Компани, който бе заменен от Елано, като бразилецът създаде някои проблеми на защитата на Арсенал.

Въпреки ситуациите пред Алмуния "артилеристите" имаха териториален превес и също застрашаваха вратата на съперника. В самия край на първата част те можеха да водят с 2:0, след като великолепно двойно между Аршавин и Адебайор, който му върна топката с пета, завърши с диагонален удар на руснака, спасен от Гивън.

Малко след почивката изключително подаване на Фабрегас изведе Адебайор сам срещу Гивън. Нападателят финтира вратаря и прати топката в мрежата, с което сложи край на интригата. От този момент до края на двубоя превъзходството на Арсенал бе много сериозно и лондончани пропуснаха да спечелят с по-голяма разлика. Малко след гола удар на Сонг с глава прати топката малко над вратата, а след това отново Фабрегас намери Адебайор, но този път той стреля в ръцете на Гивън. Последваха възможности за Уолкот и влезлите като резерви Ебуе и Бендтнер, но до трети гол не се стигна.