Отлична България зарадва феновете с първа победа

България победи с 2:0 Кипър след голове на Ивелин Попов в 7-ата минута и Димитър Макриев в 94-ата минута на срещата. "Трикольорите" играха страхотно в голяма част от мача и въпреки множеството контузии в отбора постигна напълно заслужена първа победа в квалификациите за Мондиал 2010 в ЮАР.

По този начин "лъвовете" продължават без загуба и имат седем точки от пет срещи, като предстоят две домакинства срещу Ейре и Черна гора. Ирландците са на второ място с 11 точки, като гостуват тази вечер на Италия, след което ще имат един изигран мач в повече от нашия тим.

Над 20 000 зрители присъстваха на стадион "Васил Левски", като подкрепяха националния отбор от първата до последната минута, както бяха помолени от играчи и ръководство след равенството в Дъблин.

Избраниците на Станимир Стоилов изиграха най-добрия си мач от петте в квалификациите до момента, като показаха страхотен колектив, мъжество и отборен дух, борейки се и помагайки си за всяка топка с единствената цел България да победи. Футболистите играха футбол през голяма част от срещата, като след страхотни комбинации създадоха няколко много опасни положения пред вратата на Йоргалидис.

Мъри заложи на същия състав от равенството срещу Ейре, като единствено поради травмата на Живко Миланов Радостин Кишишев зае място в зоната на левия бек.

Нашите започнаха много ентусиазирано двубоя и още в първите минути Ивелин Попов можеше да открие след подаване на Стилиян Петров, но не успя да нанесе удар от няколко метра. Въпреки това капитанът на Литекс откри в 7-ата минута на срещата. Младокът взриви трибуните след великолепна атака на нашите. Благой Георгиев отне една топка в центъра на терена и майсторски изведе по лявото крило Димитър Рангелов. Нападателят на Енерги финтира защитник и с прецизно центриране с левия крак прати топката на главата на Попов. Той между двама защитници насочи топката в далечния ъгъл с глава, кълбото рикошира в гредата и спря в мрежата за радост на българите.

Капитанът Стилиян Петров отново игра на много високо ниво, като в 22-ата минута след удар с глава бе близо до удвояване на резултата. Последните минути на първата част кипърците се опитаха да създадат няколко опасности от статични положения, но за наш късмет топката излезе в аут. Рангелов можеше да направи 2:0 в 44-ата минута, но ударът му с глава мина на сантиметри от дясната гредата на Йоргалидис, който увисна при центрирането от фаул на Георгиев.

Реферът Мартин Ингварсон даде едно рамо на тима воден от Станимир Стоилов, след като спести чист червен картон на Станислав Манолев в последната минута на първата част. Играчът на Литекс спря откъсващ се нападател на гостите сам срещу Иванков, след като Илиян Стоянов не успя да отиграе добре една топка с глава и при опита си да я върне на стража сгреши. Целият отбор и треньорски щаб на островитяните започнаха да протестират от съдийското решение, като искаха  основателно червен цвят на картона, показан на Манолев.

Стоилов за разлика от предишната среща не направи смени в състава на почивката и остави същите 11 на терена. Гостите започнаха да атакуват по-опасно и в 53-ата минута се стигна до най-инфарктното положение пред нашата врата. След центриране от ъглов удар и грешка на Стилиян Петров топката попадна в Константину, който от три метра стреля силно, но Иванков с чудесен рефлекс парира удара му. Топката остана в наказателното поле и след рикошет се оказа в друг играч на Кипър, който отправи страховит удар, но за щастие Станислав Ангелов бе на голлинията и топката се удари в него, като не влезна в мрежата за 1:1.
При последвалата контраатака Ивелин Попов напредна и със страхотен шут нацели горната греда от 21 метра.

Последваха нови много силни минути на нашите, които действаха изобретателно и комбинативно в предни позиции. Благо Георгиев стреля технично в долния ляв ъгъл, но Йоргалидис изби в корнер. В тези минути много активен бе и Станислав Манолев по дясната зона, който направи няколко пробива със самочувствие, все едно е в представителния тим от 10 години и матираше левия бранител. Станислав Ангелов също се включваше добре от задни позиции. Телкийски бе заменен от Велизар Димитров в 61-ата минута. Перничанинът започна да сменя позицията си с Благо Георгиев и направи няколко добри отигравания, в 72-ата минута бившият играч на ЦСКА можеше да излезе сам срещу вратаря на гостите, но Рангелов не го видя и пресече извеждащото подаване на Петров.

Стоилов пусна Йордан Тодоров на мястото на изморения голмайстор Попов, а 60 секунди по-късно Манолев бе близо до втори гол, но изстрелът му с глава бе избит в корнер от Йоргалидис. При последвалия ъглов удар Рангелов бе оставен непокрит, но не успя да нанесе решаваш удар и прати топката далеч от целта. В 77-ата минута Иванков спаси тима ни от равенство. Често критикуваният страж показа във втори пореден мач показа, че има място в националния отбор, като парира удар на излезналия сам срещу него Константину. Нападателят бе изпуснат от Томашич, но бързата намеса на Иванков запази преднината на България.
Последните минути нашите се прибраха в своята половина, което даде увереност на гостите и те започнаха да атакуват по-сериозно, търсейки изравняването.

Българите, видимо изморени, не успяваха много добре да изнесат топката в продължение на няколко минути, но лидерът на тима Стилиян Петров бе навсякъде и не спираше да помага на съотборниците си, като им казваше да играят спокойно и да изнесат топката далеч от нашата врата.

Така се стигнаха до последната минута, когато светкавична атака, започнала от влезналия преди секунди Макриев и минала през Тодоров завърши с чудесна възможност за Велизар Димитров, който изведен сам срещу вратаря на гостите пропусна да реши мача. За щастие на "трикольорите" в даденото петминутно продължение нова отлична атака на нашите завърши с така жадувания втори гол. Негов автор бе дебютиралият за представителния тим преди четири дни Димитър Макриев, който отблизо засече центриране на Димитров, разписвайки се за първи път за "трикольорите" и вдъхна невиждан скоро ентусиазъм в българските фенове.

Феновете които след дълъг период на пауза, започнаха отново да виждат играчите на представителния тим да играят футбол като колектив и да се борят до край за честта на националната фланелка на България.

БЪЛГАРИЯ - КИПЪР 2:0