Пранди и Николов със стресираща домакинска загуба от 2:0 до 2:3 от Монтекиари

Волейболист №1 на България за 2008 година Владимир Николов и неговият тим Бре Банка Ланути (Кунео) допуснаха стресираща домакинска загуба от Аква Парадизо Габека (Монтекиари) с 2:3 (25:16, 27:25, 22:25, 20:25, 13:15) в първата среща от 1/4-финалните плейофи в италианската Серия А1.

3300 зрители в зала ”Паласпорт ди Кунео” подкрепяха избраниците на Силвано Пранди, които започнаха отлично мача.
Кунео спечели първата част с разгромното 25:17, а последната точка за Бре Банка дойде след единична блокада на Владо Николов.
Втората част също се развиваше по идентичен начин и момчета на Силвано Пранди поведоха с 20:16. Волейболистите на Монтикиари обаче успяха да изравнят и след няколко равенства в крайна сметка Вуут Вийманс и Владо Николов изтръгнаха успеха за Кунео с 27:25.

Третият гейм започна със силно превъзходство на гостите от Монтекиари, които поведоха с 6:1 точки след два аса на холандеца Роберт Хорстник. До края на този гейм Хорстник продължи да си прави каквото поиска и записа впечатляваща ефективност в атака 83% (68% за целия мач). Така Мауро Беруто и неговите възпитаници спечелиха третата част с 25:22.
В четвъртия гейм превъзходството на гостите бе още по осезаемо. Монтекиари доминираше на блокада и записа 6 точки от този елемент, а в атака Роберт Хорстник бе неотразим. Силвано Пранди се опита да промени събития на игрището, като пусна в игра младия Андреа Роси, който записа дебют в плейофите на Италия. Той замени в центъра неубедителния Валерио Курти. За кратко ветерана Франческо Бирибанти също заемаше мястото на Владо Николов. И това не помогна на Кунео, който загуби 4-ата част с 20:25..

Решителният тайбрек започна отново отлично за гостите, които поведоха с 3:1. Превъзходството на Монтекиари бе очевидно и Хорстник и компания поведоха с 10:5 и вече се виждаха победители в мача. Не така мислеше белгийският капитан Вуут Вийсманс, който заедно с Владо Николов се нагърби да обърне мача. Усилията на двамата почти се увенчаха с успех и Бре Банка съумя да изравни при 13:13. Отговорът на гостите бе светкавичен - мощни и ефективни атака на Мауро Гавото и Дейниъл Хауърд и така Монтекиари стигна до успех в тайбрека с 15:13 и в мача с 3:2 гейма.

Най-резултатен в мача бе Роберт Хорстник от Монтикиари с 27 точки. Съотборникът му Мауро Гавото добави още 22 точки за победата на Аква Парадизо Габека. Белгиецът Вуут Вийсманс се отличи с 26 точки (7 аса, 2 блока) за Кунео, а Владо Николов добави 16 точки (1 ас, 1 блок – 41% ефективност в атака).

Така Монтекиари поведе с 1-0 победи в серията. Следващата среща между двата отбора е на 5 април в Монтекиари. Играе се до 3 победи от 5 срещи.

БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) – АКВА ПАРАДИЗО ГАБЕКА (МОНТИКИАРИ) 2:3 (25:16, 27:25, 22:25, 20:25, 13:15)
КУНЕО:
Вуут Вийсманс 26 (7 аса, 2 блока), Хавиер Гонсалес 5, Франческо Фортунато 5, ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 16 (1 ас, 1 блок – 41% ефективност в атака), Валерио Курти 4, Петер Платеник 11 – Даниеле Верняги-либеро (Андреа Роси, Франческо Бирибанти 2, Маниус Абади)
Старши-треньор: СИЛАВНО ПРАНДИ
МОНТИКИАРИ:
Андреа Сала 12 (6 блока), Йерун Раувердинкт 11, Роберт Хорстник 27 (5 аса, 3 блока – 68 % ефективност в атака), Мико Еско 4, Дейниъл Хауърд 5, Мауро Гавото 22 – Лорис Мания-либеро (Матео Пезенти, Симоне Тиберти, Джакомо Белеи)
Старши-треньор:
Мауро Беруто

Забележка: Монтекиари води в серията с 1-0 победи. Играе се до 3 победи от 5 срещи.