Казийски и БГ Тренто спряха "черната" си серия срещу Тревизо след 3:1

Звездата на българският национален отбор по волейбол и италианският шампион Итас Диатек (Тренто) спряха "черната" си серия от загуби срещу деветкратния шампион на Апенините Сислей (Тревизо). Воденият от българина Радостин Стойчев отбор, победи у дома Тревизо с 3:1 (25:20, 25:20, 21:25, 25:18) в мач от предпоследния 25-ти кръг на редовния сезон в Серия А1.

Волейболистите на Тревизо поведоха в началото на първия гейм с 2:0, но Тренто веднага изравни при 2:2 след две отлични отигравания на Матей Казийски. Равенството се запази до 5:5, след което шампионите поведоха с 7:5 след атака в аут на Алесандро Фей от Тревизо и успвшна атака на поляка Михал Винярски. Тревизо изравни резултата при 7:7, но първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за домакините след пайп на Казийски. Гостите съумяха да обърнат резултата в своя полза при 11:9 след две грешки на Тренто и атака на Алберто Чизола. Възпитаниците на Радостин Стойчев за пореден път изравниха при 11:11 след атаки и блокада на италианския национал Емануеле Бирарели. След пореден блок на Бирарели Тренто поведе с 13:12, което накара треньорът на Тревизо Франческо Дал'Олио да вземе тайм-аут. Последваха блокада на Марко Пископо и атака на Казийски и 15:12 за шампионите. Деветкратните шампиони на Италия намалиха изоставането си на 14:15 след ас на Фей и Стойчев взема прекъсване за Тренто, а техническата пауза дойде при 16:14 за домакините. Алесандро Фей направи нова грешка в атака и 17:14 за БГ Тренто. Момчетата на Радо Стойчев успяха да увеличат преднината си на 21:17 след атака на бразилеца Леандро Висото и блокада на сръбския разпределител Никола Гърбич, което принуди Дал'Олио да вземе тайм-аут за Тревизо. Казийски и компания спокойно спечелиха първия гейм с 25:20 след атака на Висото и поведоха с 1:0.

Втората част тръгна равностойно, но след блокада на Михал Винярски и атака на Леандро Висото Тренто поведе с 5:3. След поредната мощна атака на бразилеца Висото домакините увеличиха преднината си на 8:5. Тревизо стопи разликата на 7:8, но шампионите веднага си я върнаха и дори я увеличиха на 11:7 след атака на Казийски и блокада на Гърбич, което накара треньорът на гостите Франческо Дал'Олио да вземе тайм-аут. Тревизо за пореден път стопи разликата на една точка - 14:15 след ас на АлесандроФей и грешка на Тренто и Радо Стойчев поиска прекъсване. Втората техническа пауза дойде при 16:14 за възпитаниците на Стойчев след сервис в аут на Фей. Шампионите продължиха с добрата си игра и увеличиха преднината си на 19:15 след блок-аут на Михал Винярски, което принуди Дал'Олио да вземе втория си тайм-аут. Момчета на Радо Стойчев направиха резултата 23:16 в своя полза след тройна блокада и ас на Винярски, след което без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:20 след нова атака на Висото и 2:0.

Казийски и компания започнаха добре третия гейм и бързо поведоха с 3:1, но също толкова бързо допуснаха изравняване при 3:3 след блокада на словакът Емануел Кохут. Играта продължи точка за точка и първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за домакините от Тренто - 8:7 след атака на Михал Винярски. Шампионите успяха да поведат с 11:7 след атаки на Матей Казийски, Леандро Висото и Емануеле Бирарели, което принуди наставникът на Тревизо Франческо Дал'Олио да вземе прекъсване. Гостите веднага върнаха три точки и стопиха разликата само на една точка - 10:11 и Радо Стойчев поиска тайм-аут. След това волейболистите на Тревизо съумяха да изравнят при 14:14 след атака на Алесандро Фей, а втората техническа пауза дойде при 16:15 в тяхна полза след грешка в атака на Михал Винярски. След нова грешка на Винярски Тревизо поведе с 17:15, но Тренто веднага изравни при 17:17 след блокада на Бирарели. Равенството се запази до 19:19, след което Тревизо дръпна с 21:19 след атаки на ветерана Самуеле Папи и Алберто Чизола и втори тайм-аут за Радостин Стойчев. Гостите спечелиха гейма с 25:21 след две блокади на Алесандро Фей и 2:1 за Тренто.

Тренто дръпна в началото на четвъртата част с 4:2 след атаки на Михал Винярски и Леандро Висото, но Тревизо изравни при 4:4 след блокада на бразилския разпределител Рикардо Гарсия. Първата техническа пауза дойде при минимална преднина за гостите - 8:7 след атака на Алесандро Фей. Шампионите обърнаха резултата в своя полза при 10:9 след две блокади на Марко Пископо, но веднага допуснаха нов обрат при 10:11. Двата отбора продължиха равностойно до 13:13, след което Тренто поведе с 15:13 след атаки на Бирарели и Висото, а техническото прекъсване дойде при резултат 16:14. Последваха ас на Винярски и блокад на Бирарели и 18:14 за момчетата на Радо Стойчев. Шампионите увеличиха преднината си на 20:14 след атака на Матей Казийски и грешка на Самуеле Папи от Тревизо. Волейболистите на Тренто спокойно спечелиха гейма при 25:18 след технично отиграване на бразилеца Леандро Висото, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за победителите бе бразилецът Леандро Висото Невеш с 21 точки и той напълно заслужено бе обявен за най-полезен играч (MVP) на мача. Матей Казийски игра цял мач на познатото си ниво и добави 15 точки (2 блока и 54% ефективност в атака) за победата. Другият българин в състава на Тренто Красимир Стефанов остана на резервната скамейка и не влезе в игра. За отбора на Тревизо италианският национал Алесандро Фей реализира 22 точки.

Това бе първа победа за Тренто срещу Сислей от осем мача насам и едва шестата в история на мачовете между двата отбора. В последния мач между Казийски и компания и Тревизо Тренто загуби с 2:3 гейма в 1/4-финала за Купата на Италия. След тази победа възпитаниците на Радостин Стойчев останаха на 2-ро място във временното класиране на италианската Серия А1 с 55 точки, с една по-малко от лидера и носител на Купата на Италия Лубе Банка Марке (Мачерата). В последния кръг от редовния сезон Тренто ще гостува на Стампласт (Мартина Франка). Срещата е следващата неделя (22 март) от 19:00 часа българско време.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) - СИСЛЕЙ (ТРЕВИЗО) 3:1 (25:20, 25:20, 21:25, 25:18)
ТРЕНТО: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 15, Емануеле Бирарели 9, Леандро Висото Невеш 21, Никола Гърбич 6, Михал Винярски 13, Марко Пископо Козимо 5 - Андреа Бари-либеро (Лукаш Зигадло, Доре Дела Лунга)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ТРЕВИЗО: Алесандро Фей 22, Самуеле Папи 5, Емануел Кохут 10, Густаво Ендрес 8, Алберто Чизола 17, Рикардо Гарсия 2 - Алесандро Фарина-либеро (Олег Антонов, Райли Селмън, Матео Бортолоцо, Давиде Сайта)
Старши-треньор: Франческо Дал'Олио.