Пламен Константинов и Ираклис отнесоха Фридрихсхафен с 3:0 и се класираха за "Файнъл Фор" в ШЛ

Капитанът на националния ни волейболен отбор Пламен Константинов и гръцкия шампион Ираклис (Солун) се класираха без проблеми за финалната четворка на Шампионската лига "Индезит". Константинов и компания победиха категорично у дома победителя в надпреварата от 2007 година германския Фридрихсхафен с 3:0 (25:18, 25:20, 28:26) в среща-реванш от 1/4-финалите.

Гръцкият шампион започна отлично срещата и бързо поведоха с 3:1 след атака на Андрей Краварик и ас на беларусина Алех Акрем, което накара треньорът на Фридрихсхафен Стелиан Мокулеску да вземе тайм-аут. Въпреки това последва втори ас на Акрем и 4:1 за Ираклис. След това гостите съумяха да изравнят при 5:5 след блокада на португалския национал Жоао Жозе срещу Пламен Константинов. Първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за германците - 8:7 след атака на Гьорг Гроцер. Домакините обърнаха резултата в своя полза при 12:9 след пайп на шведа Маркус Нилсон и две блокади на Краварик и второ прекъсване за Фридрихсхафен. Възпитаниците на Мокулеску намалиха за пореден път изоставането си при 12:13 след две грешки на гърците. Победителят в Шампионската лига от 2007 година изравни при 13:13 след ас на Гроцер, а втората техническа пауза дойде при 16:15 за солунчани след блокада на Маркус Нилсон. Последва нова блокада на Нилсон и 17:15 за Ираклис. Шампионите на Южната ни съседка продължиха с добрата си игра и увеличиха преднината си на 22:16 след отлична серия от пет сервиса на Константинов. Ираклис спокойно спечели първия гейм с 25:18 след сервис в аут на Маркус Щойервалд, с което на практика се класира за финалната четворка на най-престижния клубен турнир в Прага. В този момент феновете на гърците запалиха факли и димки и започнаха да празнуват класирането на своите любимци.

Волейболистите на Фридрихсхафен поведоха с 2:0 след атаки на бразилеца Иди и холандеца Алан Ван Де Лоо. При 4:1 за германския отбор срещата бе прекъсната от съдиите поради лошата видимост в залата от димките. Прекъсването продължи близо 20 минути, след което мачът бе подновен. Това се оказа добре за Константинов и компания и те изравниха при 4:4 след блокада на Герасимос Канелос. Последва ново равенство при 5:5, след което Ираклис дръпна с 8:5 до първото техническо прекъсване след отигравания на Пламен Константинов, Алех Акрем и Маркус Нилсон. Гостите веднага изравниха при 8:8 и дори поведоха с 9:8 след две атаки на Иди и блокада на Лукаш Кампа, но гръцкия шампион отново обърна резултата в своя полза при 10:9 след ас на Константинов. Домакините увеличиха преднината си на 13:11 след двойна блокада на Акрем и Краварик. Разликата се запази до второто техническо прекъсване и дори набъбна на 16:13 за Ираклис след атака на шведа Нилсон и блокада на германския разпределител Зимон Тишер. Играта тръгна да се води точка за точка до 19:16, но след грешка в атака на Марк-Антъни Онър от Фридрихсхафен и контраатака на Алех Акрем възпитаниците на италианския наставник Флавио Гулинели поведоха с 21:16. Гръцките волейболисти безпроблемно спечелиха втория гейм с 25:20 след сервис в аут на Марк-Антъни Онър и 2:0.

Третата част стартира много равностойно и резултата се движише точка за точка до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за Фридрихсхафен след грешка от сервис на Женя Горстанюк. Двата отбора продължиха точка за точка до 11:10, след което германците дръпнаха с 12:10 след грешка в атака на Николаос Палецас, но Ираклис веднага изравни при 12:12. През това време треньорът на гърците Флавио Гулинели смени Пламен Константинов и на негово място пусна Йоргос Кулиерис. До второто техническо прекъсване Ираклис вече водеше с 16:14 след грешка в нападение на Гьорг Гроцер. Шампионът на Германия изравни при 16:16, което накара Гулинели да вземе тайм-аут. Двата състава се захапаха много сериозно и равенството се запази до 26:26, но след атака на Женя Горстанюк и атака в аут на Гьорг Гроцер Ираклис спечели гейма драматично с 28:26, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатен за победителите за пореден път бе шведът Маркус Нилсон с 10 точки. Пламен Константинов, който игра почти до края на мача, завърши с 3 точки (1 ас). За отбора на Фридрихсхафен Гьорг Гроцер реализира 14 точки.

По този начин Ираклис се класира за финалния турнир в Прага на 4-5 април. Съперник на гърците в полуфинала там ще бъде победителят от двубоя между СКРА Белхатов (Полша) и Искра, Одинцово (Русия).

ИРАКЛИС (СОЛУН) - ФРИДРИХСХАФЕН (ФРИДРИХСХАФЕН) 3:0 (25:18, 25:20, 28:26)
ИРАКЛИС: Андрей Краварик 4, Зимон Тишер 4, Маркус Нилсон 10, Герасимос Канелос 5, ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ 3, Алех Акрем 8 - Денисон Консейсао-либеро (Йоанис Харитонидис, Фреди Брукс, Женя Горстанюк 3, Йоргос Кулиерис 2, Николаос Палецас 2)
Старши-треньор: Флавио Гулинели
ФРИДРИХСХАФЕН: Жулиано Бендини, Лукаш Тихачек, Алан Ван Де Лоо 3, Гьорг Гроцер 14, Жоао Жозе 6, Иди 3 - Томас Крьогер-либеро (Марк-Антъни Онър 3, Лукаш Кампа, Маркус Щойервалд 3, Сун-Мин Мун 8)
Старши-треньор: Стелиан Мокулеску.