Невероятен Мляков с 27 точки, Ченстохова с драматична победа над Олшчин с 3:2

Българският волейболист Смилен Мляков изигра невероятен мач, реализира 27 точки (б.а. личен рекорд от началото на сезона) и имаше основна заслуга неговият клуб Домекс Титан АЗС (Ченстохова) да постигне изключително драматична победа над гранда Олшчин с 3:2 (16:25, 29:27, 16:25, 26:24, 21:20) като гост в зала ”Урания” в мач от отложения 13-ти кръг на полската PlusLiga.

Вицешампионите на Полша започнаха мача отчайващо зле и загубиха първата част с катастрофалното 16:25.

През втория гейм Смилен Мляков и съотборниците му захапаха домакините, за които играят полските национали Павел Загумни, Гжегош Шимански, Войчех Гжиб и финландеца Оли Кунари, и не им позволиха да се откъснат в резултата. От 14:14 до 27:27 резултата се движеше точка за точка, но в края Ченстохова съумя да го затвори с 29:27.

В третата част Оли Кунари, Павел Загумни и компания отново бяха неотразими и бързо спечелиха с познатото 25:16.

Четвъртият гейм също започна ударно за домакините от Олшчин и те поведоха с безапелационното 13:6 и вече предвкусваха победа с 3:1 гейма. Не така обаче мислеше наставникът на Ченстохова Радослав Панас, който извади опитния разпределител Анджей Стелмах и го замени с младия Фабиян Джизга. Джизга раздвижи неимоверно много играта на своите нападатели и резултата не закъсня – Ченстохова изравни при 15:15 и дори успя да поведе с 18:16 и 23:20. Въпреки, че изпуснаха първия гейм-бол, при втория гостите от Ченстохова бяха безкомпромисни и затвориха частта с 26:24, с което изравниха на 2:2 гейма и вкараха мач в тайбрек.

В решаващия 5-ти гейм играта бе изключително равностойна и се водеше точка за точка. След множество обрати и изпуснати мач-бола и двата отбора в крайна сметка Смилен Мляков и компания се поздравиха с успех с 21:19, а с това спечелиха и мача с 3:2.

Успехът бе 9-и в шампионата на Полша, която изведе Ченстохова до 6-то място в класирането с 25 точки.

ОЛШЧИН – ДОМЕКС ТИТАН АЗС (ЧЕНСТОХОВА) 2:3 (25:16, 27:29, 25::16, 24:26, 19:21)