БГ Тренто отнесе Пиаченца с 3:0 в дербито на Италия

Звездата на българския национален отбор по волейбол Матей Казийски и шампионът на Италия Итас Диатек (Тренто) отнесоха вицешампиона на страната и финалист в Шампионската лига през миналата година Копра Нордмеканика (Пиаченца), където играе българинът с италиански паспорт Христо Златанов, с 3:0 (25:22, 25:20, 25:23) в дербито на 21-ия кръг на Серия А1

Старши-треньорът на домакините Анджело Лоренцети започна без двама от основните си играчи в стартовата шестица - Христо Златанов и бразилецът Жоао Паоло Браво, които продължават да лекуват контузиите. Българският наставник на Тренто Радостин Стойчев за разлика от своя колега няма проблеми с контузени и пусна в игра всичките си титуляри.

Първият гейм започна добре за шампионите от Тренто и след атака на Матей Казийски и блокада на Марко Пископо Козимо поведоха с 2:0, но Пиаченца веднага изравни при 4:4 и дори поведе с 5:4 след грешка в атака на Казийски. Двата отбора продължиха да играят много равностойно, но въпреки това първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за Тренто след атака през центъра на италианския национал Емануеле Бирарели. Последваха атака на поляка Михал Винярски и атака в аут на Микеле Грасано от Пиаченца и 10:7 за възпитаниците на Радостин Стойчев, което накара наставникът на домакините Анджело Лоренцети да вземе тайм-аут. Въпреки усилията на вицешампионите на Италия да изравнят резултата Тренто запази преднината си от три точки до второто техническо прекъсване - 16:13 благодарение на Винярски, Казийски и бразилеца Висото. Гостите от Тренто продължиха да играят много добре и след грешка на Данте Бонинфанте от сервис и блокади на Леандро Висото и Михал Винярски увеличиха преднината си на 20:14. Пиаченца намали изоставането си на 19:22, но въпреки това Тренто спокойно спечели първия гейм с 25:22 след сервис в аут на чеха Михал Рак.

Втората част на срещата бе равностойна до 5:5, след което Тренто дръпна с 7:5 след две блокади на Марко Пископо Козимо, а първото техническо прекъсване дойде при 8:6 в полза на шампионите. Домакините постепенно успяха да изравнят при 10:10 след атака и блокада на кубинеца Леонел Маршал. Равенството се запази до 12:12, след което възпитаниците на Радостин Стойчев отново дръпнаха с две точки - 14:12 след атака на Висото и блокада на Пископо, но веднага допуснаха ново равенство при 14:14. Второто техническо прекъсване дойде също при две точки преднината за Тренто - 16:14 след грешка в атака на Маршал от Пиаченца. След това последва поредното равенство при 16:16, след което играта продължи точка за точка до 19:19, когато волейболистите на Пиаченца направиха две грешки и 21:19 за Тренто и прекъсване за Анджело Лоренцети. Последваха блокада на Емануеле Бирарели и поредна грешка на кубинеца Леонел Маршал и 23:19 за шампионите на Италия. Казийски и компания затвориха успешно и втория гейм в своя полза при 25:20 след грешка от сервис на Маршал.

Третият гейм стартира добре за домакините от Пиаченца и първото техническо прекъсване дойде при 8:6 в тяхна полза след атака на Микеле Грасано. Вицешампионите продължиха да играят добре и увеличиха преднината си на 11:7 след технично отиграване на кубинеца Леонел Маршал, а след атака в аут на Леандро Висото от Тренто резултатът стана 13:8 в полза на Пиаченца, което накара Радостин Стойчев да вземе тайм-аут. Играта продължи точка за точка до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:11 за момчетата на Анджело Лоренцети. Последваха силни минути за Тренто и след два аса на Михал Винярски и атака на сръбския разпределител Никола Гърбич шампионите намалиха изоставането си на 15:16, а след единична блокада на Матей Казийски изравниха при 17:17. След две грешки на Пиаченца Тренто обърнаха резултата в своя полза - 19:17, но домакините веднага изравниха при 19:19 след ас на Микеле Грасано. Последваха равенства при 20:20 и 21:21, след което шампионите поведоха с 24:21 след две атаки на Висото и една на Казийски. Тренто спокойно спечели гейма с 25:23 след грешка от сервис на Леонел Маршал, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатни за победителите бяха Матей Казийски и бразилецът Леандро Висото с по 13 точки, но въпреки това за най-полезен играч (MVP) на мача бе избран полският национал Михал Винярски заради отличната му игра в решаващите моменти. Винярски завърши с 10 точки. Другият българин в състава на Тренто Красимир Стефанов не влезе в игра. За отбора на Пиаченца кубинецът Леонел Маршал реализира 11 точки.

След тази победа Казийски и компания запазиха лидерското си място във временното класиране на италианската Серия А1 с 49 точки, с една повече от 2-ия Бре Банка Ланути (Кунео) с волейболист №1 на България за 2008 година Владимир Николов, докато Пиаченца отстъпи на 5-то място с 39 точки. В следващия кръг БГ Тренто приема у дома Кунео, воден от националния селекционер Силвано Пранди в дербито на кръга, а Пиаченца гостува на Аква Парадизо Габека (Монтикиари). Двубоят между Тренто и Кунео е следващата неделя (22 февруари) от 19:30 часа българско време и ще бъде предаван пряко по италианската спортна телевизия Sky Sport 2.

Преди това отборите на Тренто и Пиаченца ще изиграят своите мачове-реванши от 18-финалите на Шампионската лига "Индезит". Воденият от българина Радостин Стойчев отбор, трябва да спечели само един гейм у дома срещу испанския Портол (Палма де Майорка), за да се класира за 1/4-финалите, докато Пиаченца има трудната задача да спечели с 3:0 или 3:1 при гостуването на полския вицешампион Домекс Титан АЗС (Ченстохова), където играе бившия национал Смилен Мляков, за да продължи напред. Двете срещи са в сряда (18 февруари) от 21:30 часа българско време, като мачът между Пиаченца и Ченстохова ще бъде предаван пряко по Ринг ТВ.

КОПРА НОРДМЕКАНИКА (ПИАЧЕНЦА) - ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 0:3 (22:25, 20:25, 23:25)
ПИАЧЕНЦА: Михал Рак 7, Кристиян Пампел 9, Марко Меони, Леонел Маршал 11, Микеле Грасано 6, Новица Биелица 7 - Джанлука Дуранте-либеро (Вито Инсалата 3, Данте Бонинфанте, Кристиян Дунес)
Старши-треньор: Анджело Лоренцети
ТРЕНТО: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 13, Емануеле Бирарели 7, Леандро Висото Невеш 13, Никола Гърбич 2, Михал Винярски 10, Марко Пископо Козимо 7 - Андреа Бари-либеро
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.