Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16)

Бербатов се сблъска с омразата на Тотнъм, Ман Юнайтед пропусна да се доближи до върха

Димитър Бербатов се завърна на терена на бившия си клуб Тотнъм и усети омразата на феновете, които само допреди няколко месеца го боготворяха. Под непрестанните освирквания от трибуните, българинът изигра добър мач, но не успя да си тръгне с победа. Митко и останалите му съотборници в Манчестър Юн стигнаха само до 0:0 в дербито от поредния кръг на Висшата лига и пропуснаха чудесна възможност да се възползват от грешната стъпка на водача Ливърпул. Така разликата между двата тима продължава да е 6 точки в полза на "червените" но Юнайтед има и мач по-малко. Още утре пък Челси може да излезе начело в класирането.

Манчестър Юн доминираше през по-голямата част от мача, а гол на Кристияно Роналдо след почивката беше отменен. Домакините разчитаха предимно на контраатаки, при които неведнъж застрашиха сериозно Едвин Ван дер Сар. Кулминацията на двубоя настъпи в продължението, когато след шут на Райън Гигс от фаул, Аурелио Гомеш се разтегна и изби в гредата, спасявайки точката за тима си. По този начин Тотнъм завърши първата серия от мачове с отборите от топ 4 без загуба.

Бербатов се завърна в титулярния състав на Юнайтед, след като получи контузия преди седмица срещу Съндърланд и участието му до последно беше под въпрос. Освен на българина, сър Алекс Фъргюсън можеше да разчита и на носителя на "Златната топка" Кристияно Роналдо, който също имаше лека травма. Карлос Тевес получи място до Бербатов
в атака за сметка на наказания Уейн Рууни, а Джон О'Шей замести по левия фланг на отбраната Патрис Евра.

Мениджърът на Тотнъм Хари Реднап заложи само на един чист нападател и това бе Роман Павлюченко. Зад руснака действаше най-скъпата покупка на тима това лято Лука Модрич, а фланговете бяха запазени за Аарън Ленън и Дейвид Бентли. "Шпорите" имаха един сериозен проблем - отсъствието на капитана Ледли Кинг, който в дните преди мача се бе заканил да опази бившия си съотборник Бербатов. Кинг не можа да премине късния фитнес тест и бе заместен от Майкъл Доусън. Неприятности за лондончани в тази зона обаче се увеличиха още в първите минути, когато и другият централен бранител Джонатан Уудгейт се контузи.

Под проливния дъжд в Лондон мачът започна както и се очакваше - с бурни освирквания по адрес на Бербатов. Публиката на домакините очевидно се забавляваше да обижда доскорошния си любимец при всяко негово докосване до топката, но българинът не даваше вид това да го притеснява особено. Първата интересна ситуация бе в 8-ата минута, когато Павлюченко се строполи в наказателното поле след съприкосновение с Рио Фърдинанд, но реферът майк Дийн прецени, че
руснакът се е подхлъзнал. Секунди по-късно Дейвид Бентли стреля параболично, но Ван дер Сар внимаваше и изби.

Двата отбора не поемаха излишни рискове и двубоят се развиваше равностойно, но след 15-ата минута Юнайтед постепенно овладя инициативата. Бербатов играеше често с топката, но отново беше изтеглен по-назад и не получи възможности да обстрелва Гомеш. В 29-ата минута Аарън Ленън открадна топката от Рафаел и напредна, преди да шутира опасно, но Ван дер Сар и този път не позволи да бъде изненадан.

Юнайтед отговори с опасно разбъркване в полето на домакините, при което топката беше изчистена в последния момент. малко след това Парк проби хубаво отляво и се опита да намери Бербатов, но той не овладя добре топката. В 36-ата минута Тевес се справи последователно с Асу-Екото и Чорлука, влезе в наказателното поле и стреля, но над вратата.

Лука Модрич беше съвсем близо до гола в 39-ата минута, но ударът му с глава не намери целта. Секунди по-късно Роналдо потърси комбинация с Бербатов в наказателното поле, но Гомеш плонжира и предотврати сигурен гол. В края на полувремето българинът на два пъти беше търсен с високи центрирания от Джон О'Шей, но оставаше под топката.

След почивката мачът продължи да се развива с опасни атаки и към двете врати. "Червените дяволи" имаха предимство във владеенето на топката, но изтръпваха при всяка контра на домакините. След отменения гол на РоналдоЮнайтед се хвърли в ощепо-смели действия напред, а Фъргюсън пусна в игра опитните Скоулс и Гигс. Героят от предишния кръг срещу Съндърланд Неманя Видич можеше отново да донесе успеха, но нямаше късмет, както и съотборникът му Рио Фърдинанд.

В 80-ата минута Гомеш спаси плътен шут на Карик, а малко по-късно се намеси решително и при изстрел на Парк. Тотнъм отговори с коварен шут на Модрич, който за малко да донесе пълния комплект точки на домакините. Последната вълнуваща ситуация дойде в добавеното време, когато Гигс изпълни майсторски фаул, но Гомеш успя и този път да реагира, избивайки топката в гредата.

В класирането Манчестър Юн е на трето място с 32 точки. Начело е Ливърпул с 38, следван от Челси с 36. Тотнъм е на 15-а позиция с 18 точки.

ТОТНЪМ - МАНЧЕСТЪР ЮН 0:0

ТОТНЪМ (4-4-1-1): Гомеш; Чорлука, Доусън, Ууудгейт (10 - Хъдълстоун), Асу-Екото; Ленън, Зокора, Джинас, Бeнтли; Модрич; Павлюченко (54 - Д. Бент)
Мениджър:Хари Реднап
МАНЧЕСТЪР ЮН (4-4-2): Ван дер Сар; Р. Да Силва, Видич, О'Шей; Парк, Флетчър (69 - Скоулс), Карик, К. Роналдо; Бербатов, Тевес (69 - Гигс)
Мениджър:Алекс Фъргюсън

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Хъдълстоун (Тотнъм); Да Силва (Манчестър Юн)
СЪДИЯ: Майк Дийн
СТАДИОН: "Уайт Харт Лейн", Лондон