Левски отново стана за смях в Европа

Левски загуби от Жилина на "Герена" с 0:1 и отпадна от турнира за Купата на УЕФА с общ резултат 1:2. Над 14 000 фенове на "сините"  станаха свидетели за поредния голям провал на тима в европейските клубни турнири. Това бе шесто поредно поражение на българите в София при мачове от Европа, като тимът не е отбелязвал гол пред собствена публика вече близо две години. Последното попадение бе дело на Мариян Огнянов срещу Челси, но последните две години тимът стигна дъното, след като отпадна безславно и срамно от Тампере, БАТЕ Борисов и Жилина.

Днес футболистите на Емил Велев нямаха и шанс -  Георги Иванов-Гонзо и Жеан Карлос направиха пропуските на сезона, след като от по два метра на празна врата пратиха топката в аут съответно в 29-ата минута и в 82-ата минути.

Тъмнокожият полузащитник на Жилина Адауто реализира единственото попадение в мача на стадион "Георги Аспарухов" в 60-ата минута на двубоя. Той опъна мрежата на Георги Петков с удар от 22 метра и попари "сините" фенове на стадиона в квартал Подуяне.

Така левскарите пропуснаха златен шанс за влизане в групите на УЕФА, след като и нулево равенство днес ги пращаше в другата фаза. Велев заложи на схемата 4-2-3-1, като напред бе единствено Георги Иванов-Гонзо, предпочетен в последния момент пред Георги Христов. Именно синята деветка пропусна невероятен шанс да счупи головия си карък и да изведе Левски напред в резултата. Идолът на феновете, който няма още гол през този сезон, прати топката в аут от три метра, като не успя да вкара на празна врата след пробив на Жоазиньо отляво в средата на първата част.

По това време на мача гостите не стигаха до вратата на Петков, докато играчите в синьо имаха още една добра възможност, но Тиберканин стреля далеч от рамките на вратата от добра позиция.

На почивката Мирослав Иванов замени Владимир Гаджев, като от краката на нисичкия халф тръгна първата опасна атака на тима за втората част. Жоазиньо бе изведен отляво, като малко преди аутлинията центрира, но Тасевски с глава стреля в ръцете на вратаря Перниш.

Играчите на Левски не бяха много уверени в своите възможности и постепенно започнаха да остъпват инициативата в средата на терена на гостите. Така се стигна до 60-ата минута, когато Адауто разстреля Петков.
Това стъписа още повече играчите на домакините и те още по-трудно започнаха да организират атаките си. Три минути по-късно Гонзо стреля от границата на наказателното поле, но право в ръцете на гостуващия вратар. Веднага след това на терена се появи Георги Христов на мястото на Тиберканин, но и той нямаше възможност да се разпише.

"Сините" започнаха да атакуват прибързано с центрирания, където нямаха шанс да пратят топката във вратата на противника. На два пъти
 Бистрон стреля силно от разстояние при едно центриране към Гонзо бранител бе на косъм да си отбележи автогол. Кокала пусна в игра и последния си нападател Жеан Карлос на мястото на Сърмов, като бразилецът пък може бе си затвори вратата за вбъдеще в клуба с невероятен пропуск в 83-ата минута на мача.

Най-скъпата покупка в историята на Левски остана на три метра сам срещу вратаря Перниш, който бе избил удар на Христов и за кошмар на всички фенове на "сините" прати топката в аут. В същия момент гостите на два пъти след бързи контраатаки пропуснаха да вкарат и втори гол и да решат мача в своя полза още преди последния съдийски сигнал. Първият път Щивър прати топката в аут с удар отляво по диагонала, а при втория си опит сам срещу Петков бе надигран от стража, който отново бе единственият аплодиран от своите фенове.

Тези фенове, които за пореден път бяха разочаровани до краен предел и унижени от своите любимци на мач в евротурнирите.

ЛЕВСКИ -ЖИЛИНА 0:1

0:1 Адауто 60
ЛЕВСКИ:  Петков, Миланов, Рабех, Бистрон, Вагнер, Гаджев (46-М.Иванов), Сърмов (78-Карлош), Тиберканин (68-Христов), Жоазиньо, Тасевски, Иванов