Хронология на българския баскетболен европоход

Българският национален отбор по баскетбол тръгна по пътя към Европейското първенство в Полша през 2009 година в група "А" с отборите на Сърбия, Италия, Финландия и Унгария. Израелският специалист Пини Гершон пое тима преди началото на квалификационния цикъл, като за негови помощници бяха назначени Константин Папазов, Любомир Минчев, Тони Дечев и Аврам Ковалски. "Трикольорите" записаха четири победи и инкасираха три загуби. След поражението от състава на Италия късно снощи с 81:82 и два дни преди последния супердвубой срещу Сърбия в столичната зала "Универсиада" се връщаме към събитията от последния изключително бурен месец за българския баскетбол:

МАЧ №1 - 20.08 - ЗАЛА "УНИВЕРСИАДА", СОФИЯ

България – УНГАРИЯ 89:71
(24:16, 23:24, 21:24, 21:7)

Националният отбор по баскетбол на България стартира силно в квалификационна група "А" за Евробаскет 2009. Водени от точната стрелба на Филип Виденов и атлетичните пробиви на Ибрахим Джабер и Деян Иванов родните национали се наложиха с 89:71 над състава на Унгария. На почивката "трикольорите" вече водеха уверено с 47:40, като до края на срещата не срещнаха особени затруднения да поддържат преднината си.

РЕПОРТАЖ ::: СНИМКИ ::: СТАТИСТИКА ::: ВИДЕО

МАЧ №2 - 23.08 - ЗАЛА "ЕНЕРГИЯ", ВАНТАА

ФИНЛАНДИЯ – България 68:90
(10:19, 24:20, 19:25, 15:26)

В мача срещу Финландия постигнахме втора убедителна победа по пътя ни към Евробаскет 2009 в Полша. Надвихме северняците в собствената им зала с 90:68. Победата бе втора поред за Гершон, като селекционер на България. С успеха "трикольорите" оглавиха еднолично Група "А" с 2 успеха и нито едно поражение. В същото време Унгария изненадващо се наложи като домакин над Италия с 68:64.

РЕПОРТАЖ ::: СТАТИСТИКА

МАЧ №3 - 30.08 - ЗАЛА "УНИВЕРСИАДА", СОФИЯ

България – ИТАЛИЯ 81:80
(25:23, 16:19, 22:18, 18:20)

Баскетнационалите постигнаха изключителна победа над Италия. Момчетата на Пини Гершон спечелиха в зала "Универсиада" с 81:80, като това бе трети пореден успех за българите от началото на кампанията. Това бе и първа победа за нашите над Италия от 41 години насам. След поражението "адзурите” до голяма степен бяха предрешили изхода на своята кампания, тъй като по-рано в надпреварата бяха допуснали поражения от Сърбия и Унгария.

МАЧ №4 - 03.09 - ЗАЛА "БЕОГРАДСКА АРЕНА", БЕЛГРАД

СЪРБИЯ – България 74:64
(18:13, 20:13, 18:17, 18:21)

Срещу сърбите записахме първа загуба в квалификациите, след като в зала "Београдска Арена" отстъпихме с 64:74. Въпреки първоначалните очаквания за пълна доминация на състава на Сърбия, "лъвовете" се справиха отлично. Нашите успяха да се върнат след дефицит от 20 точки и то при положение, че през по-голямата част от срещата на терена престояха тийнейджърът Божидар Аврамов и младия талант Чавдар Костов.

МАЧ №5 - 06.09 - ЗАЛА "СПОРТНА ЗАЛА", ШАЛГОТАРЯН

УНГАРИЯ – България 87:86
(20:19, 27:24, 23:29, 17:14)

Националите започнаха трудно петия си двубой от предварителна група "А" на квалификациите за Евробаскет 2009 срещу Унгария, играещ се в "Спортна Зала Шалготарян" в едноименния град. В заключителната четвърт българите обърнаха резултата в своя полза, като водеха с 86:84, но Фодор реализира с много късмет тройка с табло, 2.33 секунди преди края, като по този начин донесе победата на домакините за крайното 87:86.

РЕПОРТАЖ ::: СНИМКИ ::: СТАТИСТИКА

МАЧ №6 - 10.09 - ЗАЛА "УНИВЕРСИАДА", СОФИЯ

България – ФИНЛАНДИЯ 102:90
(29:22, 17:25, 26:14, 30:29)

В София направихме нова крачка към класиране на Европейско, след победа над Финландия със 102:90. Това бе четвърти успех за нашите от началото на цикъла. Въпреки че момчетата ни губеха на полувремето с 46:47, те успяха да се върнат в срещата след отлична игра в третата и най-вече в четвъртата четвърт. В мача се отличи натурализираният американец Ибрахим Джабер с 29 точки, 8 борби и 6 асистенции.

МАЧ №7 - 17.09 - ЗАЛА "ПАЛАРУФИНИ", ТОРИНО

ИТАЛИЯ – България 82:81
(23:20, 19:24, 21:13, 19:24)

В мача с Италия записахме отличен турнирен резултат и въпреки че загубихме срещата с минималното 81:82, увеличихме шансовете си за класиране на Европейско почти до 100%. Вариантите да отпаднем от турнира са на практика само теоритични, така че срещата в "Универсиада" срещу Сърбия в събота ще е за радост на постоянно увеличаващата се публика по мачовете на баскетнационалите.