Световната рекордьорка Шпотакова: Жена може да хвърли копието на 75 метра

Световната рекордьорка Шпотакова: Жена може да хвърли копието на 75 метра

Когато искаме да свържем понятията чешки атлет и хвърляне на копие, нормално в съзнанието ни изниква едно име - Ян Железни. Отскоро обаче асоциацията се прави и в друга, малко по-женствена посока. На 13 септември сънародничката на Железни Барбора Шпотакова прати уреда на 72,28 м и прибави цели 58 см към стария световен рекорд на Менендес (Куба). Чехкинята коментира големия успех, сезона като цяло и бъдещето, което я очаква.

- Барбора, честито. Как се чувствате като световна рекордьорка?

- Благодаря. Усещането е просто страхотно. Нямам думи да опиша радостта си. Това бе един невероятен завършек на сезона за мен след олимпийската титла в Пекин.

- Очаквахте ли, че можете да подобрите рекорда, още повече в последното състезание за сезона?

- Не, в никакъв случай. Отидох в Щутгарт с надеждата да постигна личен резултат. За това се чувствах готова, но за световен рекорд... не съм си и помисляла.

 

- Какво влияние оказват върху вас успехите на Ян Железни?

- За мен той е най-техничният копиехвъргач. Гледала съм стотици пъти негови опити и съм ги анализирала. Опитвам се да усвоя техниката, защото тя е особено важна. Мисля, че този опит в Щутгарт беше най-добрият за мен през 2008 г.

- Всъщност именно Ян Железни ви убеждава да се насочите към копието.

- Да, в началото бях състезателка по седмобой и дори имам четвърто място на световното за девойки през 2000 г. Ян обаче ме убеди да се насоча към копието. Явно е бил прав.

- Вие и треньорът ви Рудолф Ерни работите в един клуб с Железни. Помага ли ви големият шампион?

- Той винаги има време за мен. Когато поискам съвет или го попитам нещо, Ян е насреща.

 

- Счупихте световния рекорд на 27 г. Това си е млада възраст за тази дисциплина. Докъде още можете да стигнете?

- Сигурна съм, че 72,28 м не е такова препятствие като например великите 98 метра на Железни при мъжете. Честно казано, вярвам, че 75 м са абсолютно по силите на една жена.

- Продадохте на търг с благотворителна цел екипа, с който триумфирахте в Пекин. Разкажете ни.

- Това бе лично мое решение. Възпитана съм да помагам на нуждаещите се, когато мога. От търга събрах 13 000 евро, които дарих на една болница.

- Как се разбирате с конкурентките ви?

- Знам защо ме питате. Между мен и германките (Кристина Обергфьол и Щефи Нериус) няма никакви търкания. Даже след едно състезание в Яблонец ги заведох на бирария. Пихме по едно в "У Пинкасо" в Прага.

- Решихте ли какво ще правите с тези $ 130 000, които спечелихте в Щутгарт?

- Имам една мечта и сега май ще я изпълня. Преди време с моя приятел Лукас, който е пожарникар, купихме земя. Сега ще ни е по-лесно да построим новия ни дом.

За нея: Барбора Шпотаквоа е родена на 30 юни 1981 г. в Яблонец, тогава Чехословакия. В момента живее в Прага. Като малка чехкинята има желание да стане ветеринарен лекар. И до днес споделя тезата, че най-великото изобретение на света са лекарствата, защото те помагат на хората. Иначе нищо човешко не й е чуждо. В свободното си време обича да пийва бира в команията на приятеля си Лукас.
Както повечето елитни чешки атлети, Барбора също е член на Армейски спортен клуб Дукла (Прага). Там тренира и световният рекордьор в десетобоя Роман Шебърле. За разлика от футболния клуб лекоатлетическият Дукла все още е под егидата на Чешката армия.

"7 дни спорт"

Снимки: iaaf.org 

Последвайте каналите ни в:

Още от Лека атлетика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти