Серина Уилямс спечели трета титла на US Open и отново е №1 в света

Американката Серина Уилямс спечели трета титла от Откритото първенство на САЩ, след като победи на финала Йелена Янкович (Сърбия) с 6:4, 7:5 за 2 часа и 4 минути игра. Радостта й обаче ще бъде двойна, тъй като освен деветия трофей от турнир от Големия шлем, тя заменя Ана Иванович на върха в световната ранглиста. Последният такъв случай, в който финал на Голям шлем решава първото място при жените, е от 2004 година, когато Жустин Енен побеждава Ким Клайстерс на Australian Open.

Мачът започна оспорвано, като поставената под номер 4 в основната схема американка не спечели много лесно първия си сервис гейм. От своя страна Янкович демонстрира самочувствие и все пак първа стигна до пробива в началния сет. Тя поведе с 2:1 гейма, но по-малката от сестрите Уилямс мигновено й отговори. Нещо повече, Серина постепенно взе инициативата в частта и не сгреши при възможността за нов пробив в 6-ия гейм.

Шампионката от изданията през 1999 г. и 2002 г. демонстрира чудесна игра на мрежата, както и от основната линия, но допусна сръбкинята да възвърне надеждите си в сета. Класиралата се за първи финал на турнир от Големия шлем Янкович не се даде без бой и реализира нов пробив в 9-ия гейм. Дори и това обаче бе й даде достатъчно сили, за да се противопостави на противничката си, която сложи край на сета след точно 47 минути игра и нов пробив за 6:4.

Поставената под номер 2 в схемата показа характер в дългите разигравания и въпреки че по-трудно печелеше подаванията си, тя първа записа пробив в сметката си за втория сет за 4:3. Така се създаде впечатление, че 23-годишната Янкович ще успее да доведе финалния сблъсък до решителен трети сет, но това не се случи.

Изключително завързаният и напрегнат десети гейм все пак донесе късмет на носителката на вече девет титли от Големия шлем Серина и тя върна пробива. При 6:5 гейма в полза на американката Янкович спаси мачбол. 26-годишната представителка на домакините не сбърка при втората си възможност за приключване на мача и с пробив в последния удобен момент тя спечели третата си титла в надпревара в Ню Йорк и се върна начело на женската ранглиста.

Това беше седми сблъсък между Янкович и Серина Уилямс, като до днес двете имаха по три победи. Те не са играли на финал помежду си, но сръбкинята има два спечелени 1/2-финала - в Лос Анджелис (2006 г.) и в Дубай (2005 г.). При последния им двубой през тази година в Маями двукратната шампионка от "Уимбълдън" печели в три сета. За девети път в историята финал на турнир от Големия шлем решава и лидерската позиция в световната ранглиста. Ако Янкович успя да се задържи на върха при жените само седмица, то Серина бе там в продължение на 57 седмици от началото на юли 2002 година.