Блестящ Григор Димитров спечели и US Open

Българският тенис талант Григор Димитров спечели Откритото първенство на САЩ при юношите. На финала той победи американеца Девин Бритън с 6:4, 6:3 след малко повече от час игра. За 17-годишния българин това е втора титла от Големия шлем в неговата възрастова група, след като през юли той спечели и "Уимбълдън", като днес записа 12-а поредна победа на турнирите от Големия шлем при юношите.

Григор, който е поставен под номер 3 в схемата и е номер 3 в световната ранглиста за юноши, започна стабилно срещата, като нямаше проблем в геймовете, в които сервираше, а началният му удар бе на висота. Още във втория гейм той стигна до равенство при сервис на американеца, който е 125-и в ранглистата за юноши и започна участието си в турнира от квалификациите. След това обаче и двамата бяха убедителни при свой сервис и без особени проблеми взимаха геймовете си. Димитров обаче демонстрира, че е по-опитен, въпреки че и двамата са на 17 години. Българинът стигна до 40:15 и до първите възможности за пробив в мача. Той се възползва, реализира пробив и спечели първия сет с 6:4.

Втората част започна по-трудно за таланта от Хасково. Съперникът му стигна до три брейк пойнта в третия гейм и успя да го спечели, повеждайки с 2:1. Григор обаче въобще не се притесни от това развитие и хвърли всички сили в обръщане на сета, като успя веднага да си върне пробива. Още в следващия гейм, при сервис на Девин, той стигна до 40:15 в негова полза. Българинът пропусна първите два шанса, а след това и още един, но в крайна сметка взе гейма. Това даде още по-голяма увереност на Димитров и той направи серия от четири поредни гейма в негова полза. След като взе своето подаване, той реализира нов пробив, а малко по-късно водеше с 5:2. Григор приключи мача при свой сервис след малко повече от час игра..

С титлата си на Откритото първенство на САЩ Григор Димитров се нарежда до Пат Кеш, Стефан Едберг, Марсело Риос и Анди Родик, които също са печелили на US Open при юношите. Сред последните победители пък са французите Ришар Гаске и Жо-Вилфред Цонга и британецът Анди Мъри. Досега най-големите български успехи при юношите бяха полуфиналите на "Уимбълдън" на Тодор Енев, който има полуфинал и на "Ролан Гарос", и Радослав Лукаев. Титли от Големия шлем при девойките имат Мануела, Катерина и Магдалена Малееви, както и Сесил Каратанчева. Катерина  печели US Open през 1984 г., а Магдалена триумфира в Ню Йорк през 1990  г.

17-годишният Григор в момента е 3-и в световната ранглиста за юноши и  749-и в световната ранглиста при мъжете. Миналата година той стана  европейски шампион до 16 години, игра на финал на "Ориндж Боул" и на  финал на двойки на US Open при юношите. През този сезон той стигна до първа титла на сингъл - в испанския град Валдорейкс на турнир с  награден фонд 10 000 долара, а по-рано през годината спечели и първата  си титла на двойки в Мурсия. Димитров игра на четвъртфиналите на "Ролан Гарос" в неговата възрастова група. През тази година той дебютира и за  националния отбор на България в купа "Дейвис", като записа 5 победи на  сингъл и 2 на двойки, и дебютира на турнир на ATP в Холандия.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА И НАГРАЖДАВАНЕТО НА ГРИГОР МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!