Федерер на пети пореден финал в Ню Йорк

Роджър Федерер се класира за пети пореден път на финала на Откритото първенство на САЩ по тенис. На полуфиналите швейцарецът победи Новак Джокович с 6:3, 5:7, 7:5, 6:2 след 2 часа и 45 минути игра. Федерер изигра отличен мач и показа защо не трябва да бъде отписван въпреки непостоянните си изяви от началото на годината. Федерер има четири поредни титли на US Open от 2004 г. насам и вече 34 поредни победи в Ню Йорк.

Шампионът от Откритото първенство на Австралия и номер 3 в света Джокович пропусна да играе на финал за втора поредна година, като миналия сезон бе победен именно от Федерер в битката за титлата. Роджър записа седма победа от девет мача срещу сърбина и си гарантира оставане на второто място в света, което можеше да загуби при титла на Новак.

Номер 2 и 3 в световната ранглиста излязоха на корта с неясната представа дали ще могат да доиграят мача. Причината е очакването Ню Йорк да бъде посетен от тропическата буря Хана, която тормози източното крайбрежие на САЩ и се движи на север, като преди часове удари щата Северна Каролина.

Федерер изигра блестящ първи сет. Швейцарецът напомни за най-добрите си дни и бе почти безгрешен, а първият му сервис работеше. Той направи 4 аса и само три непредизвикани грешки, като се възползва от първия си шанс за пробив. В четвъртия гейм след изключителен форхенд по правата и успешна атака Роджър стигна до пробива и поведе с 3:1. Последваха убедителни сервис геймове на носителя на 12 титли от Големия шлем и след 25 минути игра първият сет бе история.

Втората част обаче нещата коренно се промениха, като Джокович започна да доминира. Сърбинът се възползва от шанса си и проби за 3:1. Новак обаче бързо загуби предимството си, тъй като допусна няколко грешки и пробивът бе върнат. Във втория сет колебанията на Джокович се изразиха и в три двойни грешки. При 4:4 Федерер поведе с 30:0 при сервис на съперника си, но началният удар на сърбина се завърна и спаси гейма. Когато сетът отиваше към тайбрек швейцарецът изигра много слаб гейм, в който направо подари сета на Новак. Той направи поредица от непредизвикани грешки и загуби гейма за 7:5.

Третият сет бе относително равностоен, като и двамата имаха проблеми в някои от сервис геймовете си в началото. Федерер се измъкна от 0:30 след четири поредни точки за 3:3. Играта на Роджър обаче бе достатъчно стабилна, като асовете му вече набъбнаха на 15, и той изкачваше своя шанс, който дойде в 11-ия гейм. Тогава швейцарецът осъществи първия и единствен пробив в третата част. В следващия гейм той затвори сета.

В четвъртия сет Роджър още повече вдигна нивото на играта си. Той пропусна шанс за пробив още в първия гейм, спечели трудно своя сервис гейм за 2:2, но от тук натататък бе господар на корта. Джокович спаси два брейк пойнта, но допусна грешка при следващия и швейцарецът поведе с 3:2. Сърбинът оказа сериозна съпротива в следващия гейм и направи няколко изключителни ретура, но това не му стигна и силите му сякаш приключиха, като той допусна нов пробив в следващия гейм. Федерер затвори сета с 6:2 след отлични сервиси, като завърши мача с 20 аса.