Сърбия спря победния ход на България в евроквалификациите

Българският национален отбор по баскетбол записа първа загуба в квалификациите за Евробаскет 2009, след като тази вечер в зала "Београдска Арена" отстъпи на Сърбия с 64:74. С този неуспех момчетата на Пини Гершон останаха на второ място в група А, докато "плавите върнаха лидерската си позиция, независимо че и двата отбора са с 3 и 1 поражение от старта на кампанията.

Ибрахим Джабер се отличи за родните национали с 12 точки и 5 борби, докато Деян Иванов и Стефан Георгиев отбелязоха по 10 точки. Новица Величкович бе най-резултатен в двубоя с 20 точки, а Ненад Кръстич завърши с 12 точки и 6 борби.

Двубоят започна доста активно за българите, но в първата минута и половина нашите допуснаха много грешки и вкрайна сметка бяха наказани с тройки на Милош Вуянич и Новица Величкович. Сърбия дръпна с 8:2 след малко повече от 2 минути игра. Нашите бяха доста колебливи в защита и това им коства чувствително изоставане в резултата за 2:10, 6:29 преди края. Виденов намали с тройка за 5:10. Впоследствие двата тима изпуснаха по няколко възможности да вкарат като мерника на домакините изневери значително то среедно ми далечно разстояние. Момчетата на Пини Гершон пробваха повече игра на пробив, но тя също претърпя неуспех. Два наказателни удари на Кръстич, 4 минути преди края дадоха преднина от 7 за Сърбия за 12:5. Деян Иванов обаче направи стрхотна акция отдясно и намали на 7:12. Стойков след това бе точен за 9:12 и българите постепенно започнаха да изравняват играта. Душан Кецман обаче реализира за 14:9. Стойков пак върна 2 точки за 11:14, а по-късно смешно отсъждане на реферите срещу Виденов отсъди 3 наказателни за Сърбия, но Теодосич вкара само 2 от тях. В крайна сметка първата четвърт завърши при резултат 18:13 в полза на Сърбия, след като при 16:13 българите не успяха да се възползват да изравнят или скъсят значитено аванса на домакините.

През втората четвърт нашите продължиха да играят надъхано и Деян Иванов намали още в първата атака за 15:18. Сърбите обаче отново съумяха да се възползват от нашите грешки и набързо натрупаха преднина за 22:15, 7 минути преди края на полувремето след кош на Теодосич. "Трикольорите" продължиха с греш ните отигравания и 6:10 минти преди финалната сирена за втората част авансът на домакините вече беше 9 точки за 24:15. Стефан Георгиев намали на 17:24, но "плавите" продължиха да нарушават нашия синхрон в нападени с тактически фаулове. Така българите започнаха все по-често да губят топката, а тройка на Теодосич изведе Сърбия за втори път от началото на мача с 10 точки напред за 27:17. Джбаер намали с тройка 3:51 преди края за 22:27, а по-късно Върбанов направи 24:29. Един успешен наказателен на Стеви Маркович направи резултата 24:33, 2:17 преди края. В оставащите 2 минути до края нашите доуснаха разликата да бъде увеличена и така след 20 минути Сърбия водеше с 12 точки за 38:26.

Третата четвърт започна вихрено за сърбите, които поведоха с 14 за 42:28. След това обаче българите вкараха 4 безответни точки за 42:32. Нашите продължиха да играят по-организирано и добре в защита, но личните грешки в атака преобладаваха и така и не дадоха възможност на отбора на Пини Гершон да намали разликата по-чувствително. Така 5:22 минути преди края тройка на Новица Величкович даде аванс от 13 точки за домакините за 45:32. Слкед това Деян Иванов бе на 2 пъти точен от фауллинията, но отново Величкович вкара от зоната за три точки за 48:34. По-късно разликата стигна 16 точки за 50:34, но плеймейкърът на "трикольорите" Ибрахим Джабер вкара тройка за 50:37, 3:31 преди края на частта. Деян Иванов вкара в подкошието за 50:40, 2:56 преди сирената, но добра акция на Миленко Тепич изведе сърбите отново с 13 напред - 52:40. Трипкович и Аврамов вкараха по една тройка за двата тима за 55:43. До края на третата четвърт двата отбора не спряха да се надпреварват да изпускат и накрая частта завърши 56:43 в полза на "плавите", след като по-рано Коста Перович бе точен само веднъж от линията на наказателния удар.

В последната част българският тим започна много активно, но отново пропуски от наказателната линия и грешки В защита доведоха до нова наказателна акция на Новица Величкович,който реализира тройка за 59:43. Впоследствие Митко Ангелов намали с 2 успешни изстрела от фауллинията за 45:59. Отново обаче Величкович вкара тройка за 62:45, а българите продължиха да грешат. Така 6:52 минути преди края крилото на Партизан отново демонстрира точния си мерник от тройката и направи резултата 65:45 в полза на домакините. Българите обаче не се предадоха и след добри изяви на Георгиев, Ангелов и Стойков намалиха резултата на 12 точки за 68:56, 2:36 минути преди края. После отново капитанът Тодор Стойков след добър пробив направи 62:71, малко повече от минута преди края. След това пък Джабер вкара за 64:72, но Величкович бе точен в следващата атака на Сърбия за 64:74, което бе и крайният резултат в срещата.