Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Дрийм Тийм се завърна триумфално на олимпийския връх

Националният тим по баскетбол на САЩ или познат с прозвището "Дрийм Тийм" е новият олимпийски шампион, след като на финала на турнира в Пекин надигра актуалния световен първенец Испания със 118:107. В уникален мач възпитаниците на Майк Кшижевски успяха да стигнат до златото, след като се изправиха срещу фантастичен тим на "Ла Фурия", който не се предаде до последната секунда в срещата.

Най-резултатен за САЩ беше Дуейн Уейд с 27 точки, Коби Брайънт добави 20 и 6 асистенции, Леброн Джеймс се отличи с 14, а Кармело Антъни и Крис Пол завършиха с по 13 за успеха.

Руди Фернандес наниза 22 точки, Пау Гасол реализира 21, а Хуан Карлос Наваро завърши с 18 при поражението на Испания.

Световният шампион бе напълно преобразен на фона на тежката загуба от САЩ в предварителна група А на турнира и на направи всичко посилите си да затрудни максимално тима на Coach K. От своя страна американците отново демонстрираха известни колебания и не бяха достатъчно концентрирани на моменти. Суперзведите в НБА Коби Брайънт и Дуейн Уейд обаче не допуснаха психологически срив и с важни тройки в оставащите 2 минути и половина узакониха победата на известни през последните седмици "Redeem Team". Така американците действително изкупиха грешовете си за слабите кампании в Индианаполис (2002), Атина (2004) и Япония (2006). Титлата е първа за "янките" на голям международен форум от 2000 година насам, когато на Олимпиадата в Сидни бяха за последен път коронясани като шампиони.

Двубоят започна сравнително равностойно, като световните шампиони от Испания дръпнаха с 4 точки за 15:11 след кош на Рики Рубио, 6 минути преди края на първата четвърт. Впоследствие добри изяви на Гасол и Хуан Карлос Наваро задържаха аванса на "Ла Фурия" за няколко минути. Американците започнаха колебливо най-вече в лицето на лидерите на тима Леброн Джеймс и Коби Брайънт. Селекционерът на САЩ Майк Кшижевски обаче заложи в следващите минути предимно на Крис Бош, Крис Пол и Дерон Уилямс. Резултатът от това решение на Coach K не закъсня когато на терена се появи и Дуейн Уейд. Американците набързо обърнаха за 26:22, а по-късно след добро отиграване в подкошието на Тейшон Принс, минута преди края на частта, вече водеха с 35:29. Рики Рубио върна 2 точки за Испания за 35:31, но тройка в последната секунда на първата част на Дуейн Уейд изведе САЩ със 7 точки напред за 38:31.

Втората четвърт започна много силно за суперзвездата на Лос Анджелис Лейкърс и американския национален отбор Коби Брайънт. Гардът наниза 5 безответни точки в самото начало, последвани от тройка на Кармело Антъни за 46:33, 7:53 минути преди края на полувремето. В следващите 2 минути тимът на Айто Гарсия Ренесес продължи да се държи в мача след точна стрелба на Руди Фернандес и 2 успешни наказателни удари, изпълнени от Рики Рубио. Резултатът продължи да се движи в диапазон между 8-10 точки в полза на "янките", като впечатляваща част изнесе новото попълнение на Портланд Трейл Блейзърс Руди Фернандес. На фона на страхотното представяне на Дуей Уейд, Руди бе човекът, който поддържаше огъня от испанска страна, подпомогнат в края на полувремето и от добрите включвания на Фелипе Рейес и Хуан Карлос Наваро. Независимо от това след кош на Крис Пол, 24,5 секунди преди сирената за първото полувреме двата отбора се оттеглиха в заслужена почивка при 69:61 в полза на САЩ.

Второто полувреме се разви с превъзходство на испанския тим, който през цялото време не спря да "диша във врата" на състава Кшижевски. Първоначално силна игра на Рейес и Гасол намалиха разликата само на 4 точки за 71:67, а малко по-късно след кош на Наваро, 6:57 минути преди края, резултаът беше вече 73:69 за САЩ. Отново пробив на "Ла Бомба" намали дефицита на световните шампиони за 71:75. Кармело Антъни, Леброн Джеймс и Крис Бош обаче взеха нещата в свои ръце и след два успешни наказателни удари на крилото на Торонто Раптърс "янките" поведоха с 83:76. Тройка на Уейд увеличи преднината на 10 точки за 86:76, а нова тройка, този път на Кармело Антъни направи резултата 91:80. В последната си атака за частта обаче Хуан Карлос Наваро проби успешни и реализира със сирената за 91:82 след 30 минути игра.

Истински тайфун се разрази на терена в зала Olympic Basketball Gymnasium в началото на последната четвърт. Американците бяха буквално прегазени в първите 2 минути, като след тройка на Руди Фернандес Испания намали дефицита само на 2 точки за 89:91.

Серията от 7-0 за тима на Ренесес обаче бе последвана от същата такава за САЩ и след тройка на Дерон Уилямс САЩ отново поведе със 7 точки за 96:89, а кош на Хауърд увеличи аванса на 98:89. Американците се стремяха да задържат преднината и 3 минути преди края по всичко изглеждаше, че проблемите пред защитата на състава, като че ли са отминали. Страхотният в този мач Наваро, Руди Фернандес и Карлос Хименес обаче далеч не бяха на това мнение. Кош на "Ла Бомба" и тройка на капитана на Испания намалиха отново разликата до критично за "янките" ниво - 108:104, 02:19 минути преди края.

В този момент обаче отговорността за представянето на "Дрийм Тийм" поеха суперзвездите на Лос Анджелис Лейкърс и Маями Хийт Коби Брайънт и Дуейн Уейд. Първо Уейд вкара тройка за 111:104, а впоследствие Коби бе точен след самостоятелен пробив през центъра за 113:105, минута преди края, с което на практика предреши изхода на мача. Минута по-рано Брайънт вкара феноменална тройка, по време на изпълнението, на която принуди най-добрият играч на "Ла Фурия" в срещата - Руди Фернандес да извърши петото си лично начрушение и да напусне принудително играта.

снимки: AP, Reuters

ФОТОГАЛЕРИЯ от финала САЩ - ИСПАНИЯ 118:107 и награждаването може да видите ТУК!!!