Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16)

Дрийм Тийм отупа и световния шампион по пътя към титлата

Националният отбор по баскетбол на САЩ постигна поредна безапелационна победа на олимпийския турнир Пекин, след като в мач от 4-и кръг в група "А" надигра световния шампион Испания със 119:82. Така възпитаниците на селекционера Майк Кшижевски са еднолични лидери в потока с 4 успеха от 4 мача, докато "Ла Фурия" остана втора с 3-1.

Леброн Джеймс бе най-резултатен за Team USA с 18 точки, а Дуейн Уейд и Кармело Антъни отбелязаха по 16 за успеха. Фелипе Рейес наниза 19 точки, докато Пау Гасол се отличи с 13 при поражението на световния шампион Испания.

Сочен като дербито в груповата фаза на баскетболния турнир в Пекин, мачът между световния шампион и САЩ се превърна във фестивал на наблюдавания в първите 3 мача практичен стил на игра на американците. Дрийм Тийм отново демонстрира чудесен колективен баскетбол допълнен подобаващо от чудесни изпъленения в атака и безкомпромисна защита. От своа стран испанците, в чийто редици са изявени играчи от НБА като Хосе Калдерон, Пау Гасол и подвизаващия се до миналия сезон в Мемфис Гризлис Хуан Карлос Наваро бяха доста объркани през по-голямата част от двубоя и в крайна сметка отстъпиха на своя именит съперник. Независимо от загубата Испания, както и САЩ, се класират за четвъртфиналите. В последните си двубои от група "А" отборът на Майк Кшижевски има за съперник Германия, а испанците срещат аутсайдера Ангола.

Срещата започна равностойно, като след 5 минути игра резултатът бе 11:11. Леброн Джеймс обаче вкара 5 безответни точки с влизането си на терена, а впоследствие до края на частта играта на американския тим бе освежена допълнително от появата на Дуейн Уейд. Така след 10 минути САЩ водеше с 31:22, а във втората четвърт имаше възможност да увеличи значително своя аванс. Американците имаха превъзходство в стрелбата от средно разстояние, а Дуейн Уейд отново се оказа удачнитя 6-и човек в тима на Майк Кшижевски, който поведе своите съотборници.

Кош на Леброн Джеймс, 8:28 минути преди края на полувремето доведе до 36:24 в полза на "янките", които в следващите минути съумяха да поддържат разликата. Тройка на Коби Брайънт малко по-късно изведе САЩ напред за 45:31, като суперзвездите от НБА успяха да неутрализират напълно зоновата защита на противника и принудиха селекционера на Испания Айто Гарсия Ренесес да заложи на преса. Наставленията на испанеца дадоха ефект, но чак в последните 2 минути и половина. Тогава при резултат 56:36 в полза на Дрийм Тийм Испания принуди съперника на няколко пъти да сгреши и след добра игра на Рики Рубио, Руди Фернандес и Хорхе Гарбахоса "Ла Фурия" свали разликата на 14 точки. В последната атака за полувремето обаче Карлос Буузър вкара от подкошието със сирената за 61:45.

Третата четвърт продължи с пълно превъзходство за американците, които водеха перманентно с 20 точки разлика. Първо 5 минути преди края резултатът беше 74:54 в полза на Дрийм Тийм, а впоследствие минута преди края на частта вече беше 83:63 в полза на тима на Coach K. В крайна сметка след 30 минути игра американците водеха с 86:63.

Последната част се разви по сходен начин, като "янките" увеличиха своя аванс и бяха пълновластни господари на терена. Така в оставащото време мачът се доиграваше и в крайна сметка финалната сирена дойде при резултат 119:82.

снимки: AP, Reuters