Сафина изхвърли световната №1 от Пекин

Рускинята Динара Сафина се класира за 1/2-финалите на тенис турнира по тениса за жени на Олимпиадата в Пекин. Тя надделя над световната номер 1 Йелена Янкович с 6:2, 5:7, 6:3 и така си осигури мач срещу китайката На Ли.

22-годишната Сафина започна изключително мобилизирано мача и логично достигна до пробив в четвъртия гейм. От своя страна сръбкинята не можеше да противодейства на бързите атаки на съперничката си и предаде сета след нов пробив за 2:6.

Загубата на първата част обаче посъбуди Янкович, която не се възползва от брейкпойнт в първия гейм. При втората си възможност в третия гейм тя реализира пробив и поведе с 2:1. Десетият гейм се разви драматично и след три шанса за пробив, рускинята все пак успя да върне баланса в резултата. Още в следващия обаче тя отново не успя да спечели подаването си и така световната номер 1 доведе мача до решителен трети сет. В него шампионката от Монреал бе по-убедителната и достигна до пробив при втората си възможност за 3:1 гейма. Сафина пропусна мачбол в 8-ия гейм, но не сгреши при следващия удобен шанс и сложи точка на спора за 6:3.

В другия 1/2-финален мач една срещу друга ще се изправят рускините Елена Дементиева и Вера Звонарьова.