САЩ нанесе първа загуба на волейболстите ни в Пекин

Волейболистите от националния отбор на България поведоха на САЩ с 1:0 гейма, но позволиха да бъде обърнат резултата до 1:3 (28:26, 21:25, 14:25, 24:26) гейма, в срещата от 3-ия кръг на Група ”А” на Олимпиадата в Пекин.

Малко изненадващо в стартовата шестица на България попадна Тодор Алексиев, който все още се възстановява от сецване на кръста, заради което пропусна първите два двубоя на България в Пекин.

Срещата започна много добре за българските волейболисти, които поведоха с 5:1 и 8:3. Окрилени от доброто включване на Алексиев, българите поведоха с 12:8 и 13:10. Американците, които преди две седмици спечелиха финалите на Световната лига в Рио де Жанейро, успяха да запишат поредица от 4 поредни точки благодарение на силния начален удар на Клейтън Стенли. Американците поведоха при 15:14, а авансът им нарасна до 3 точки при 21:18. Тук на началния удар застана Андрей Жеков и България и след 2 аса резултата бе изравнен 22:22.
Водени от великолепния разпределител Лой Бол САЩ стигна на два пъти до гейм-бол при 24:23 и 25:24, които бяха спасени от Матей Казийски и компания. Българските волейболисти също на свой ред изпуснаха два поредни гейм-бола при 26:25 и 27:26, но при третият гейм-бол бяха безмилостни - 28:26 след мощна атака на Владо Николов.

Мартин Стоев пусна в игра в началото на втория гейм Христо Цветанов на мястото на Красимир Гайдарски. Двата отбора показаха много равностойна игра, като САЩ излезе напред с 8:7 при първото техническо прекъсване. Силният начален удар на Уилям Приди даде сериозно предимство на САЩ с 15:11, след като Приди заби един ас и спомогна за блокадата на Дейвид Лий. Единична блокада на Райън Милър доведе разликата до 5 точки 17:12 за американците. Боян Йорданов замени Владо Николов и това разнообрази малко нападението ни. Остра атака през центъра на Христо Цветанов сведе разликата само до 3 точки - 18:21. Силната игра в атака на Клейтън Стенли и Уилям Приди помогна на американците да спечелят втората част с 25:21 и да изравнят резултата – 1:1 гейма.

Третата част бе равностойна до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за САЩ. Американците засилиха силата на изпълнение на началния удар и това взе да дава резултат. Уилям Приди и Клейтън Стенли тормозеха със сервис посрещането на Матей Казийски. Концентрацията на българските волейболисти рязко спадна и това спомогна янките да поведат с категоричното 16:10. При 10:18 наставникът ни Мартин Стоев даде почивка на Андрей Жеков и пусна в игра 41-годишния Иван Тасев, който дори записа почти веднага точка с единична блокада срещу Клейтн Стенли – 12:18. В крайна сметка американците триумфираха в третата част с 25:14, а Роналд Ларсен си позволи и да пусне в игра за малко резервите Кевин Хенъсън и Шон Руни.

Леко отпочинал разпределителят ни Андрей Жеков поведе съотборниците си в четвъртия гейм. Българските волейболисти поведоха с 9:6, след като подобриха посрещането. Американците изравниха при 14:14 след ас на Приди. Равенството в резултата се запази до 18:18 и тогава САЩ излезе напред с две точки – 20:18, след грешки в атака на Евгени Иванов – Пушката и Тодор Алексиев. САЩ стигна до мач-бол при 24:22 след сервис в мрежата на Боян Йорданов. Грешка от начален удар на Скот Тузински и атака на Владо Николов изравниха резултата – 24:24. Американците стигнаха до успех в гейма с 26:24 и в мача с 3:1, след атаки на Райън Милър и Клейтън Стенли.

Така САЩ записа 3-та поредна победа в Група ”А”, а България претърпя първата си загуба на Олимпиадата.

В събота от 9,30 часа България излиза срещу Италия.

БЪЛГАРИЯ – САЩ 1:3 (28:26, 21:25, 14:25, 24:26)