Уейд и Леброн върнаха блясъка на Дрийм Тийм

Суперзвездите на националния тим на САЩ Дуейн Уейд и Леброн Джеймс направиха всичко възможно, за да възвърнат наименованието "Дрийм Тийм", което години наред носеше състава на "янките". Днес отборът на Майк Кшижевски надви домакина Китай в първия мач на двата тима от група B на олимпийския турнир в Пекин. Мачът бе очакван с огромен интерес като едно от събитията на деня в програмата на Олимпийските игри. Американците направиха впечатляващ мач срещу амбициозните домакини и спечелиха със 101:70.

Дуейн Уейд отново бе най-резултатен за САЩ, след силните си мачове в контролите, реализирайки 19 точки, Леброн Джеймс наниза 18, а Дуайт Хауърд и Коби Брайънт завършиха с по 13 за успеха. Уейд направи уникален мач, като бе 100% в стрелбата от средно разстояние (7/7) и от линията на наказателния удар (5/5). Също така комбо гардът на Маями Хийт добави 2 асистенции и 2 откраднати топки към своята статистика. От своя страна Леброн овладя 6 борби и направи 3 асистенции. Суперзвездата на Кливланд имаше 67% успеваемост при стрелбата  (8/12).

Центърът на Хюстън Рокетс Яо Минг бе най-резултатен за Китай с 13 точки, а Фан Жию добави 11 при поражението на домакините.

Team USA демонстрира страхотна игра в защита, като играчите на Coach K, успяха да овладеят борбата в подкошието с подчертан атлетизъм, правеха убийствени контри и не на последно място пресичаха голяма част от атаките на противника. В моментите, в които вече водеха уверено в резултата, американците заложиха на "showtime", което взривяваше трибуните в Olympic Basketball Gymnasium.

Мачът започна по-добре за домакините, които изненадващо водеха през почти цялата първа четвърт. Китайците демонстрираха безупречен мерник от зоната за 3 точки и след точне изстрел именно от нея поведоха с 9:7, а впоследствие с 11:7, 06:35 минути преди края на първата четвърт. Зверска забивка на Леброн Джеймс възстанови равенството, 4:43 минути преди сирената, а след това три точки на MVP на сезона в НБА Коби Брайънт изведе САЩ напред за 14:11. В следващата атака на Китай Дуейн Уейд бе съобразителен в защита, открадна топката и след самостоятелен пробив направи резултата 16:11. Независимо от това домакините спретнаха серия от 5-0 и след кошове на Луи Уей и Чжъ Ян Хуа направиха резултата 16:16, 3 минути преди края на двубоя. В крайна сметка 2 успешни наказателни удари на Дуейн Уейд и кош на Дуайт Хауърд за 20:16 фиксира крайния резултат след 10 минути игра.

През втората четврт американците пречупиха съперника. Известна свежест в играта на тима на Майк Кшижевски внесе присъствието на Крис Бош. Много силно в защита се изяви Леброн Джеймс, а Дуейн Уейд продължи с наказателната си акция към коша на противника. "Янките" заложиха на плътна преса и независимо от продължаващата добра стрелба на съперника от зоната за три точки успяха да натрупат аванс преди почивката. Независимо от смъртоносните контраатаки китайците изравниха резултата отново, 5:38 минути преди края на втората четвърт след кош на Сун Юе. Оттук нататък обаче започна серия от 16-3 за САЩ, която стартира с безкомпромисни забивки на Крис Бош и Коби Брайънт. Постепенно резултатът набъбна до 13 точки аванс за САЩ за 45:32. Два бързи коша на Дуейн Уейд доведоха до 49:36, а на полувремето двата тима се оттеглиха при резултат 49:37 в полза на състава на Майк Кшижевски.

В третата част звездите от НБА бяха безпощадни на терена и не само задържаха разликата в своя полза, но и успяха да я увеличат драстично. След кош на Леброн Джеймс, 05:44 минути преди края на частта те вече водеха с 55:39. По-късно, 02:31 минути преди края авансът на тима на Кшижевски беше 20 точки за 65:45 и в крайна сметка частта завърши при 74:48 за САЩ. През последната четвърт двубоят само се доиграваше, като 7 минути преди края американците преминаха психологическата граница от 30 точки, повеждайки с 84:50.