Надал триумфира на "Уимбълдън" след феноменална драма

Рафаел Надал спечели първата си титла на "Уимбълдън" и своята пета от турнир от Големия шлем след феноменален петсетов трилър срещу световния номер 1 Роджър Федерер. Двубоят продължи 4 часа и 48 минути, а вече детронираният шампион се предаде при резултат 4:6, 4:6, 7:6 (5), 7:6 (8), 7:9. Епичният мач бе прекъсван два пъти заради дъжд, но това по никакъв начин не се отрази на качеството на играта. С днешния си изстрадан и бленуван успех Надал влезе в историята като едва вторият тенисист след Бьорн Борг през 1980 година, който печели в един сезон Откритото първенство на Франция и това на Великобритания.

Титаничният сблъсък започна повече от интригуващо, като Надал поведе с пробив още в третия гейм на първия сет. След това при собственото си подаване той поведе с 40:0, но бързо бе изравнен и Федерер достигна до възможност за брейкпойнт. След редица продължителни разигравания и демонстрация на майсторска техника на централния корт в Лондон, 22-годишният тенисист от Майорка удържа сервис гейма си и поведе с 3:1. В следващите няколко гейма поставеният под номер 1 в схемата взимаше сравнително лесно подаванията си, като в 8-ия гейм изпълни и чудесен минаващ удар. Десетият гейм бе истинско зрелище за събралите се около 14 000 зрители. На няколко пъти Рафа заложи на прецизния си форхенд по правата, за да неутрализира брейкпойнт на съперника си. Успехът в сета дойде при третата възможност за по-младия от двамата финалисти след 48 минути игра.

Ако първата част бе демонстрация на истинска класа от страна на световните номер 1 и номер 2, то втората бе много по-непредсказуема. 26-годишният Федерер започна изключително мобилизирано и след бърз пробив поведе с 3:0. Безмилостните сервис геймове на четирикратния шампион от US Open продължаваха, но той се пропука в 7-ия гейм и минималната му преднина от един пробив бе наваксана. Надал реализира пробив на нула в 9-ия гейм, а в следващия сътвори истинска атракция за тенис любителите. Сервирайки за сета, той позволи на Федерер да се добере до възможност за пробив. При втория сетбол обаче испанецът бе безмилостен и така поведе в резултата с убедителните 2:0 сета.

Третият сет бе игра на нерви за двамата тенисисти. Напрежението достигна върха си по време на разиграване в 3-ия гейм, когато Надал се подхлъзна и удари лошо дясното си коляно. Той падна на земята и за момент се създаде впечатление, че няма да може да продължи мача. След оказаната му медицинска помощ обаче той отново излезе на корта. При 2:1 в своя полза Федерер на два пъти оспори съдийски решения и се оказа прав. Така той получи възможност за пробив, но Надал удържа сервис гейма си. При следващото подаване на световния номер 2 швейцарецът отново можеше да пробие, но не се възползва. Дори великолепният форхенд по правата на Федерер не успя да сломи Надал и той отрази и втория брейкпойнт за 3:3.

Двамата тенисисти успяваха да печелят подаванията си и се стигна до 5:4 гейма, когато коварният дъжд в Лондон принуди организаторите да прекратят сблъсъка.

След подновяването на играта до пробив така и не се стигна. Надал спечели доста трудно сервис гейма си за 5:5, след което Федерер безпроблемно взе своя. Вторият в схемата обаче не показа никакво колебание и с ас и гейм на нула доведе сета до тайбрек. Трикратният шампион от Australian Open показа изключителна мощ от линията за изпълнение на началния удар и след 7:5 точки намали пасива си в сетовете. Видно бе, че швейцарецът значително е подобрил играта си след паузата и че стои много по-добре на корта в сравнение с началото на мача.

Четвъртият сет бе изключително равностоен, като двамата големи съперници не можаха да достигнат до пробив. Те обаче демонстрираха уникални бекхенд и форхенд диагонали, впечатляващи къси топки и доказаха, че са най-добрите в света. Тайбрекът започна с феноменално разиграване, спечелено от Федерер. Но това бе само началото на големия спектакъл. Кралят на клея поведе с 5:2 точки, но бързо бе изравнен. При изоставане с 6:7 точки и първи мачбол за Рафа, Федерер изстреля ас. Надал пропусна още една възможност за спечелването на сета и съответно двубоя при 8:7 точки, след което бе наказан от три поредни точки на световния номер 1 и така сетовете бяха изравнени - 2:2.

Времето в Лондон за пореден път изигра лоша шега на двамата тенисисти и при 2:2 гейма и 40:40 при сервис на Федерер в решителния сет играта отново бе преустановена заради дъжд. След крaя на поредната пауза роденият в Базел лидер в световната ранглиста взе безпроблемно сервис гейма си с два аса. Малко по-късно при 4:3 в негова полза той пропиля шанс за пробив. В 11-ия гейм нa последния сет Надал също изпусна брейкпойнт и драмата в Лондон продължи. На два пъти Рафа достигаше до 30:0 при подаване на съперника му, но швейцарецът се измъкваше от трудната ситуация. В крайна сметка неизбежното се случи и при 7:7 Рафаел Надал проби сервиса на конкурента си. Левичарят не сбърка при четвъртия си мачбол и така стана първият испанец след Мануел Сантана през 1966 година, който е триумфирал на тревата в "Ол Ингланд Клъб".

Роджър Федерер изстреля 25 аса пред погледа на президента на Реал (Мадрид) Рамон Калдерон, Бьорн Борг, певицата Гуен Стефани и редица други звезди и легенди на тениса. От своя страна Надал, който записа 12-a победа над швейцареца в 18 мача, се прояви с едва 6 директни точки. Той ще увеличи банковата си сметка със 750 000 паунда, а Федерер - с 375 000. Последният левичар, който е печелил "Уимбълдъдн", е Горан Иванишевич през 2001 година. Петкратният носител на титлата пък не бе губил в "Ол Ингланд Клъб" от 2002 година, когато отпада в първия кръг от Марио Анчич.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ЕПИЧНИЯ ФИНАЛЕН СБЛЪСЪК МЕЖДУ НАДАЛ И ФЕДЕРЕР МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!