Волейболистите с първа загуба в Световната лига

Националният отбор на България по волейбол записа първа загуба в тазгодишното издание на Световната лига. "Трикольорите" загубиха първото си гостуване на САЩ с 0:3 (23:25, 16:25, 16:25) за около час и половина в полупразната зала "Сиърс Сентър" в чикагското предградие Хофмън Естейтс. Общо 4200 зрители наблюдаваха двубоя, като близо 3000 от тяха бяха българи, които развявахагордо родния трибегреник.

Първият гейм започна много добре за американците. Те поведоха с 5:1 благодарение на силния сервис на Уилям Приди, което принуди Мартин Стоев да поиска таймаут. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за САЩ.  Българите успяха да изравнят на 10:10 след няколко грешки на американските волейболисти и отлична игра от страна на Данаил Милушев. Играта тръгна точка за точка до 14:14, след което грешка от сервис на Скот Тузински и мощна атака на Милушев даде преднина на България от 2 точки - 16:14 за България.

Янките успяха да изравнят при 18:18. На сервис за САЩ отново застана Уилям Приди. Той изпълни 5 сервиса, направи 2 аса и затрудни максимално посрещането на България - 22:18 за САЩ. Две мощни атаки на българските волейболисти и една грешка на САЩ намали разликата на 22:21 за американците. Това се оказа недостатъчно и домакините спечелиха гейма с 25:23.

Близо 3000 български фенове подкрепяха мощно националния ни отбор с много родни знамена в бяло, зелено и червено. Българските емигранти в Чикаго накараха момчетата на Мартин Стоев да се чувстват почти като у дома си. Скандиранията "Българи юнаци" не сприраха, но това не помогна на нашите волейболисти да победят. Организаторите бяха се погрижили за българските запалянковци и на почивките танцьори в носии играеха народни танци на полето.

Втората част на мача отново започна добре за отбора на САЩ и янките поведоха с 8:4 благодарение на две отлични блокади и няколко грешки от страна на българските волейболисти. България поддържаше разликата до 11:7 за домакините, след което на сервис за янките застана 36-годишния разпределителя Лой Бол. Той изпълни 4 поредни сервиса, направи 2 аса и 14:7 за САЩ. Разликата набъбна до 17:8. Мачът тръгна да се води точка за точка  Разликата от 7-8 точки в полза на янките повлия на отбора на България и той загуби гейма с неубедителното 16:25.

Третият гейм на мача започна много добре за момчетата на Стоев и те поведоха с 4:2, но янките бързо изравниха на 4:4. Резултатът започна да се движи точка за точка до 12:11, когато на сервиса застана звездата на САЩ Клейтън Стенли. Той направи поредица от 6 изпълнени сервиса, а от тях 4 аса - 17:11. Това принуди Мартин Стоев да вземе прекъсване. То не помогна особено и нашите волейболисти загубиха гейма с 16:25.

Най-резултатен за американците бе звездата им Клейтън Стенли с 17 точки. За България много добър мач направи Дани Милушев. Той завърши с 14 точки. Вторият мач между двата отбора е утре сутринта от 3:00 часа българско време и отново ще бъде предаван пряко по Канал 1 на БНТ.

САЩ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:23, 25:16, 25:16)
САЩ:
Лой Бол 4, Уилям Приди 14, Райън Милър 9, Томас Хоф 5, Клейтън Стенли 17, Скот Тузински 5 - Ричърд Ламбърн - либеро (Шон Рууни, Дейвид Лий 3)
Старши-треньор: Хю МакКъчън (Нова Зеландия)
БЪЛГАРИЯ: Христо Цветанов 3, Андрей Жеков 1, Красимир Гайдарски 5, Методи Ананиев 3, Данаил Милушев 14, Тодор Алексиев 5 - Теодор Салпаров - либеро (Боян Йорданов 1, Мартин Пенев 4, Цветан Соколов, Иван Станев, Теодор Богданов)
Старши-треньор: Мартин Стоев.

ФОТОГАЛЕРИЯ от подкрепата на българските фенове на мача САЩ България 3:0 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача САЩ - България 3:0 може да видите ТУК!!!

ПЪЛНА СТАТИСТИКА от мача САЩ - България може да видите ТУК!!!