Русия се подигра с уморената Швеция

18 юни 2008 | 23:47
  • копирано
  • 0

Русия подчини Швеция с 2:0 в решителния последен мач от група "D" и напълно заслужено се класира за четвъртфиналите на Евро 2008. Попаденията за отбора, воден от Гус Хидинк, реализираха Роман Павлюченко и Андрей Аршавин във всяко от полувремената. Успехът на руснаците затвърди тенденцията тимовете на Хидинк винаги да прескачат груповата фаза на големи първенства. На четвъртфиналите Русия ще се изправи срещу Испания.

Руснаците изнесоха истинска футболна лекция на Ибрахимович и компания, като при повече късмет можеха да стигнат и до още по-изразителен резултат. Звездата на Интер беше почти пълен фигурант на терена, явно невъзстановен от травмата, която го мъчеше в дните преди двубоя. За целия мач шведите стигнаха едва до 2-3 опасни положения пред Акинфеев, но стражът на Русия се справи с вещина.

Мачът започна с тотален натиск на Русия, който определено изненада скандинавците и те не намираха начин да противодействат успешно на постоянните включвания по крилата на Анюков и Жирков. Двамата крайни бранители бяха най-активните в тима на Гус Хидинк и всеки от пробивите им вещаеше голова опасност пред Исаксон.

Появата на изтърпяващия до момента наказание Андрей Аршавин се оказа ключова за представянето на Русия. Звездата на Зенит първи стигна до възможност за гол, но ударът му с глава в 13-ата минута не намери очертанията на вратата. В първия четвърт час играта се водеше изцяло в половината на шведите и само късметът ги спаси от попадение. В 15-ата минута поредната бърза атака на руснаците завърши с пас към Павлюченко, но той се засуети и топката му беше избита. Малко по-късно Аршавин се опита да центрира, но кълбото описа странна траектория и едва не изненада Исаксон. След изпълнението на ъгловия удар Жирков стреля красиво от въздуха, но на сантиметри в аут.

Логичното се случи в 24-ата минута, когато прекрасно разиграване по десния фланг позволи на Анюков да навлезе в наказателното поле; неговият пас попадна на крака на Павлюченко и за централния нападател не бе трудно да отбележи за 1:0. Голът не промени поведението на двата отбора и объркването в защитата на шведите бе на път да доведе до нови неприятности за Исаксон, но Биляледтинов пропусна.

Скандинавците отговориха с греда на ветерана Хенрик Ларсон. Той засече центриране отляво и изненада Акинфеев, но топката не пожела да влезе във вратата. Това бе една от малкото хубави атаки за тима на Ларс Лагербак преди почивката. Другата бе в края на полувремето, когато Ларсон стреля по земя, но право в ръцете на Акинфеев.

Успокоени от преднината си, руснаците владееха ионициативата и можеха да поведат с 2:0 в 36-ата минута, но голмайсторът Павлюченко нацели гредата от няколко метра.

РУСИЯ - ШВЕЦИЯ 2:0
1:0 Павлюченко (24)
2:0 Аршавин (50)

РУСИЯ (4-1-3-2): Акинфеев; Анюков, Игнашевич, Колодин, Жирков; Семак; Зирянов, Семшов, Биляледтинов (66 - Саенко); Аршавин, Павлюченко (90 - Бистров)
Селекционер: Гус Хидинк