Бостън Селтикс с рекордна 17-а титла на НБА

Най-популярният баскетболен клуб в света - Бостън Селтикс записа нова славна страница в своята история, след като тази нощ се наложи над своя вечен съперник Лос Анджелис Лейкърс със 131:92 и по този начин с 4-2 победи във финалната серия спечели рекордна 17-а титла на НБА. За MVP на финалите бе избран крилото на Бостън и един от лидерите на тима Пол Пиърс. Така възпитаниците на старши-треньора Док Ривърс влязоха в историята не само на Лигата, но и на своя клуб, печелейки трофея в най-силното първенство в света за първи път след 1986 година. Тогава в основата на доминиращия тим на Бостън стоеше триото Лари Бърд-Кевин Макхейл-Робърт Периш, което отнесе на финала Хюстън Рокетс. Сега напълно достойно тяхното място бе заето от Пол Пиърс, Кевин Гарнет и Рей Алън. Всеизвестното "Голямо трио", което бе събрано от генерания мениджър на "Келтите" Дани Ейндж през лятото на 2007-а, постигна своята главна цел. Така в своя 13-и сезон един от най-популярните и стойностни играчи на НБА Кевин Гарнет спечели първи шампионски пръстен, а същото важи и за другите двама лидери на тима Пол Пиърс и Рей Алън, които са вече 10-и сезон в НБА, но по една или друга причина нямаха възможност по-рано в своята кариера да триумфират с титлата.

С участието си в плейофите през тази, шампионска за тима, година Бостън Селтикс регистрира рекорд от 26 изиграни срещи в елиминациите. "Зелените" записаха общо 13 успеха и само 1 загуба в домакинските си срещи, а през редовния сезон имаха 48 победи срещу 7 поражения в собствената си зала "TD Banknorth Garden". Тази вечер спортното съоръжение бе изпълнено до краен предел, като феновете на Селтикс предвкусваха титлата още на полувремето когато Бостън водеше с над 20 точки, а в третата четвърт вече поддържаше убедително разлика от над 30. В мач номер 6 от серията "Келтите" бяха безпощадни срещу своя опонент, нанасяйки му една от най-тежките загуби в неговата история и по-конкретно в мач от финалите на НБА. Победата на Бостън е и най-голямата в историята за последен мач от финална серия. Всъщност Селтикс подобри собствения си рекорд в този случай, тъй като през 1965 година побеждава в мач номер 5 отново Лейкърс, но тогава със 129:96. Действително най-малкото като цифрово изражение успехът на Бостън от днес може да се съпостави и с първия двубой от финалната серия през 1985 година между двата тима, известен като "Паметния ден на масовата сеч". Тогава Селтикс побеждава с категоричното 148:114.

Бостън спечели редовния сезон с 66 победи и 16 загуби, но започна доста колебливо в плейофите. На два пъти домакинското предимство бе от решаващо значение за Селтикс, докато не дойде финалната серия на Източната конференция, която бе спечелена с 4-2 успеха над Детройт Пистънс.

Рей Алън и Кевин Гарнет отбелязаха по 26 точки, като "The Big Ticket" добави и 14 борби, Рейжон Рондо добави 21 точки и 8 асистенции, а Пол Пиърс завърши със 17 точки и 10 борби за разгромната победа на Селтикс в мач номер 6.

Коби Брайънт бе най-резултатен за Лос Анджелис Лейкърс с 22 точки, Ламар Одъм завърши с 14 точки и 10 борби, а Джордан Фармър вкара 12 точки при поражението на "Езерняците", които губят финал за втори път поред след 2004 година, когато отстъпиха на Детройт Пистънс с 1-4 победи.

Срещата започна доста равностойно, като 04:15 минути преди края на първата четвърт резултатът беше 14:14. Двата тима поддържаха много добро темпо на игра, но множество пропуски от средно и далечно разстояние не дадоха възможност за по-висока резултатност. Лейкърс поведе със 18:16 след два успешни наказателни удари на Люк Уолтън, но последваха 6 безответни точки на Кевин Гарнет, който изведе домакините с 4 точки напред за 22:18, 01:36 минути преди края на частта. Впоследствие Пол Пиърс фиксира крайния резултат за първата четвърт с кош 35 секунди преди нейния край за 24:20.

Във втората част Бостън бе пълновластен господар на терена. Играчите на Док Ривърс прекършиха противника в последните 2 минути на частта и по този начин си осигуриха комфортна преднина преди почивката. Кош на Джеймс Поуси изведе домакините с 5 точки напред за 31:26, 08:45 минути преди края. Впоследствие Пау Гасол намали дефицита на 3 точки за 29:32, 07:40 преди края на полувремето, но оттук насетне Селтикс направи серия от 11-0, която включваше 3 тройки, 2 от които на Джеймс Поуси и една на Еди Хаус. Кевин Гарнет пое изцяло контрола в подкошието и след негов кош 47 секунди преди края на втората четвърт Бостън вече водеше с 20 точки за 55:35.

Гарнет тръгна да поднася през центъра, но бе фаулиран от Ламар Одъм. Независимо от нарушението "The Big Ticket" се задържа във въздуха и вкара с табло, а след това бе точен и от линията на наказателния удар. Съставът на Лейкърс вече изглеждаше напълно обезсърчен когато сирената оповести края на първото полувреме за 58:35 в полза на "Келтите".

В третата четвърт Бостън не само поддържаше разликата, но дори я увеличи значително, като 5 минути преди края на частта тя вече бе 31 точки за 79:48. В крайна сметка след 36 минути игра тимът на Селтикс водеше с 89:60, а в последната си част мачът просто се доиграваше при смазващо превъзходство на домакините. Все пак момчетата на Док Ривърс вече играеха и за публиката, а в последните 3 минути, когато всичко бе ясно, състезателите от скаймейката на Бостън бяха на крака и едвам се сдържаха да не нахлуят на терена. Тридесет секунди преди края пък Пол Пиърс изсипа цяла кофа с Gatorade върху своя треньор Док Ривърс, който по-късно бе и обилно полят с шампанско по повод триумфа.

снимки: Reuters