Бостън унизи Лейкърс насред Лос Анджелис и е само на победа от 17-а титла

Съставът на Бостън Селтикс постигна ключова победа с 97:91 над Лос Анджелис Лейкърс в мач номер 4 от финалите на НБА и по този начин поведе с 3-1 успеха в серията. Така "Келтите" са вече само на победа от 17-а титла в НБА, която ако бъде спечелена ще е първата за най-титулувания баскетболен клуб в света от 1986 година насам. Бостън играят финал в Лигата за първи път от 1987 година, когато загубиха именно от Лейкърс. Мач номер 5 от серията е в събота срещу неделя българско време отново в "Staples Center" в Лос Анджелис.

Тимът на Док Ривърс постигна уникален обрат, след като през първото полувреме губеше с 24 точки, а в средата на третата четвърт Лейкърс имаше преднина от 20 за 70:50. Независимо от това Пол Пиърс и Кевин Гарнет демонстрираха характер и подпомогнати дейно от Рей Алън и Джеймс Поуси спечелиха изключително важна победа насред Лос Анджелис. "The Truth", който бе герой за Бостън в първите два мача в "TD Banknorth Garden", завърши с 20 точки и 7 асистенции и надигра напълно в директния двубой Коби Брайънт. Рей Алън наниза 19 точки и овладя 9 борби, а Джеймс Поуси завърши с 18 точки, като беше 4/8 от тройката. От своя страна Кевин Гарнет наниза 16 точки и овладя 11 борби за успеха на Селтикс.

Ламар Одъм бе най-резултатен за домакините с 19 точки и 10 борби, но вкара по-голямата част от своите стрелби през първото полувреме. Коби Брайънт и Пау Гасол нанизаха по 17, но и двамата извадиха отчайващ процент на стрелба. MVP на Лигата за сезона беше 6/19, докато испанският национал 6/13. Коби, който изнесе феноменален мач в третия сблъсък срещу Селтикс, нанизвайки 36 точки, все пак добави и 10 асистенции и 4 борби към своята статистика. Гасол пък се отличи с 10 борби, а Дерек Фишър завърши с 13 точки при поражението на Лейкърс.

Срещата започна значително по-добре за домакините от Лейкърс, които по-малко от две минути след началото на срещата вече водеха със 7:2 след забивка на Пау Гасол. "Езерняците" продължиха със силната си игра и малко по-късно имаха преднина от 7 точки за 11:4, благодарение на добрата защита и проявите в нападение на Ламар Одъм. Тимът на Бостън бе очевидно разконцентриран, като Селтикс извади трагичен процент на стрелба, а като капак на всичко старши-треньорът на тима Док Ривърс си изпроси техническо още в самото начало на двубоя. Владимир Радманович отново демонстрира точния си мерник с кош от зоната за три точки, 07:22 преди края  на първата четвърт. Последва страхотна контраатака между Гасол и Одъм завършила със забивка на последния за 16:6, а в следващите минути тимът на Лейкърс бе неудържим и воден от Ламар Одъм натрупа преднина от 19 точки за 26:7, 03:08 минути преди края. Бостън загатна за някакви наченки на съживяване с кош на Кевин Гарнет и тройка на Рей Алън за 26:12, 2 минути преди края. Резервата Тревър Ариза обаче реализира 4 безответни точки, след като първо бе точен само веднъж от наказателната линия. След това топката бе овладяна отново от домакините, Коби Брайънт пусна перфектен пас към Ариза, който бе отляво на линията за три точки бе безпощаден за 34:12. В крайна сметка първата част завърши при резултат 35:14, а във втората калифорнийците продължиха да доминират.

Отборът на Фил Джексън демонстрираше по-добра игра в отбрана, а Тревър Ариза продължи с доброто си представяне от първата четвърт, реализирайки за 37:14. Кевин Гарнет си правеше обаче каквото поиска в подкошието срещу безличния в тези минути Пау Гасол и вкара два поредни коша за 37:19. Две тройки на Люк Уолтън и Саша "The Machine" Вуячич обаче заличиха впечатленията от някакво освежаване в тима на Бостън и така Лейкърс водеше с 45:21, 06:34 минути преди края на полувремето. "Келтите" обаче намалиха значително разликата след страхотна серия от 12-2, инспирирана от "Голямото трио" на тима, водено от Рей Алън, Кевин Гарнет и героят от първите 2 срещи във финалната серия Пол Пиърс. "The Truth" направи дефицита на 12 точки за 33:45, но впоследствие Дерек Фишър и Пау Гасол поддържаха разликата в полза на домакините. Рей Алън отново отбеляза тройка за 50:37, а 52 секунди преди края Коби Брайънт си изпроси трети фаул за нарушение срещу Пол Пиърс, като последния бе точен на два пъти от линията на наказателни удар за 39:52. И когата нещата вървяха повече от добре за Селтикс, Пау Гасол изригна с кош и фаул 9 секунди преди края, а малко по-късно резервата на Лейкърс Джордан Фармър вкара уникален кош в последната секунда и така на полувремето Лейкърс водеше с 18 точки за 58:40.

Противно на развитието на срещата през първото полувреме и началото на второто Бостън Селтикс се върна напълно в мача в третата четвърт. "Келтите" загатнаха, че имат сили да обърнат мача още в началото частта, когато след добри прояви на Кевин Гарнет, Пол Пиърс и Рейжон Рондо намалиха дефицита на 11 точки за 59:60. Коби Брайънт поведе отново Лейкърс напред, вкарвайки едва 5-атата си точка от началото на срещата, но неговата точна срелба даде началото на серия за "Езерняците" от 10-2. Така играчите на The Zen Master продължиха да контролират темпото и събитията на терена, като 6 минути преди края водеха със 70:50. Бостън отговори със свветкавична серия от 7-0, в която се развихриха Пол Пиърс, Рей Алън и Еди Хаус. Страхотна забивка на Пау Гасол след пас стил "alley-oop" от страна на Коби Брайънт направи резултата 72:57 за домакините, 04:25 минути преди края, но Джеймс Поуси и Рей Алън продължаваха да натискат и с подкрепата на Пол Пиърс доведоха резултата до 63:73. По-късно Пау Гасол направи страхотен пропуск, а в следващата атака Кевин Гарнет бе фаулиран и след като Бостън изнесе топката тя попадна в Еди Хаус, който вкара от тройката за 67:73. Лейкърс беше в пълен нокдаун, като състезателите на тима се надпреварваха да изпускат. В крайна сметка точна стрелба на Рей Алън и успешно завършено нападение със забивка на Пи Джей Браун докара нещата до 71:73 в полза на "Езерняците" след 36 минути игра.

Съвсем естествено кулминацията настъпи в последната четвърт. Напрежението си каза думата и двата отбора не си отбелязаха кош близо две минути след нейното начало, но в крайна сметка Бостън изравни за 73:73 след стрелба на Лиън Поу. Оттук нататък мачът тръгна "кош за кош". Все пак калифорнийците успяха да дръпнат с 4 точки за 81:77, но впоследствие тройка на Джеймс Поуси намали на 81:80. Гасол реализира в подкошието, а Кевин Гарнет отбеляза за 82:83. В крайна сметка Бостън поведе за първи път в мача 4 минути преди неговия край след точна стрелба от средно разстояние на Еди Хаус за 84:83. В тези минути пролича старанието и експлозивността на Пол Пиърс, който успя да се справи в защита макар и доста трудно с Коби Брайънт. Рей Алън също демонстрира на какво е способен и 03:14 минути преди края направи страхотен пробив за 86:83. Алън пое топката по крайната линия отляво, проби и тръгна към правоъгълника, като във въздуха подмина връхлитащия към него Пау Гасол и с гръб към коша и дясна ръка поднесе топката, която влезе в мрежичката с табло. Кевин Гарнет пък фиксира 5 точки аванс за гостите 2 минути преди края, но Коби намали след два наказателни удари за 85:88. В оставащото време много важна тройка на Поуси задържа преднината на Селтикс на 5 точки за 87:92, 01:13 преди края. Дерек Фишър опита тройка, но настъпи линията и успя да вкара само 2 точки за 89:92. В крайна сметка точна стрелба на Рей Алън за 96:91, 16 секунди преди финалната сирена реши всичко в двубоя.

снимки: AP, Reuters