Коби плесна звучен шамар на Селтикс в мач номер 3, Лейкърс се върна в играта

Съставът на Лос Анджелис Лейкърс победи Бостън Селтикс с 87:81 в мач номер 3 от финалите на НБА и по този начин намали резултата в серията на 1-2 победи. Рано тази сутрин "Езерняците" имаха в своите редици един страхотен Коби Брайънт, който поведе тима и бе на мястото си в решителните моменти от двубоя и това до голяма степен предопредели успеха на Лейкърс, който не дойде никак лесно. Коби завърши двубоя с 36 точки, 7 борби и 1 асистенции, словенският гард на калифорнийците Саша Вуячич завърши с 20 точки, правейки най-силния си мач за сезона, а Пау Гасол добави 9 точки и 12 борби за първата победа на 14-кратните шампиони в тазгодишните финали.

Рей Алън бе най-резултатен за гостите от Бостън Селтикс с 25 точки, Кевин Гарнет добави 13 точки и 12 борби, докато Джеймс Поуси приключи двубоя с 9 точки и 9 борби при поражението на "Келтите".

Победата рано тази сутрин българско време е първата за Лос Анджелис Лейкърс над Бостън Селтикс във финална серия на НБА от 1987 година, когато двата тима за последен път спореха в директен сблъсък за титлата. Двубоят пък бе един от малкото мачове през сезона, в който MVP на Лигата Коби Брайънт пое нещата в свои ръце и чувствително намали броя на завършващите пасове към своите съотборници. Причина за това бе и фактът, че ключови състезатели от състава на Фил Джексън като Ламар Одъм, Дерек Фишър и в по-голямата част от срещата Пау Гасол определено не показаха най-доброто, на което са способни. Въпреки всичко Лейкърс заслужено триумфира тази нощ, след като на два пъти позволи на Бостън да обърне резултата в своя полза, като един от най-важните моменти в мача бе извоюваното крехко предимство за "Келтите" в третата четвърт, което можеше да се окаже фатално за Лейкърс.

Мачът започна изключително силно за домакините от Лейкърс, като 07:51 минути преди края на първата четвърт те водеха с 9:2 след серия от 9-0 и страхотна игра на Коби Брайънт. Постепенно Бостън започна да се връща в мача, като 05:24 минути преди края на частта резулатът вече беше 11:7, независимо че играчите на Фил Джексън обираха всички топки в защита и организираха опасни контраатаки. Дерек Фишър даде отново нелоша преднина за домакините с кош за 15:7, но оттук нататътк Селтикс регистрира впечатляваща серия от  13-3 в последните 3 минути на първата част. Така играчите на Док Ривърс поведоха с 20:18 след две точки на Сам Касел, минута пореди края, а впоследствие Саша Вуячич бе точен от средно разстояние за 20:20, което бе и крайният резултат след 12 минути игра в "Стейпълс Сентър".

Коби Брайънт отново поведе Лейкърс във втората четвърт, като след силна игра на MVP за сезона и Саша "The Machine" Вуячич отборът поведе с 29:22, 09:09 минути преди края. Рей Алън отговори с тройка, но в следващите минути отново Брайънт и Вуячич дадоха преднина от 9 точки за тима от Лос Анджелис. Авансът на домакините дори нарастна до 11 точки за 40:29, 3:53 минути преди почивката след кош на Коби, но в оставащото време Селтикс успя да стопи пасива до 6. Така на полувремето "Езерняците" водеха с 43:37, а в началото на втората половина от срещата се опитаха да я поддържат, но това не им се удаде.

С началота на третата четвърт в игра за Бостън се появи героят от първите два мача в серията Пол Пиърс, но в действителност разликата между двата тима се наричаше Кевин Гарнет. "The Big Ticket" поведе "Келтите" към обрат, независимо че 09:10 минути преди края на частта лидерът на калифорнийците Коби Брайънт отбеляза своята 23-а точка в срещата за 47:39. Лейкърс продължи привидно да доминира и с две точки на Тревър Ариза разликата отново достигна 6 точки в полза на състава на Фил Джексън за 49:43.

Бостън обаче заздрави защитата, а след два успешни наказателни удари, две точни стрелби от средно разстояние и кош на Еди Хаус Селтикс обърна резултата в своя полза за 51:49, 5 минути преди края. Оттук нататък мачът започна да се развива "кош за кош", но Лейкърс определено продължаваше да има проблеми в двете фази на играта и в крайна сметка Бостън водеше с 2 точки за 62:60 преди старта на решителната четвърта част.

В първите няколко минути на последната четвърт Селтикс продължаваше да води минимално, но Люк Уолтън изравни за 66:66 след два точни изстрела от фауллинията, 8 минути преди финалата сирена. Джеймс Поуси бе точен на два пъти от линията на наказателни удар за 68:66 в полза на Бостън, но малко по-късно тройка на Коби Брайънт хвърли в екстаз "Стейпълс Сентър", след като Лейкърс си върна водачеството за 69:68, 06:40 минути преди края. Впоследствие с по два успешни наказателни удари на Брайънт и Фишър домакините дръпнаха с 5 точки за 73:68, а малко по-късно задържа аванса за 75:70 след "уникална" добавка на Пау Гасол. Отново испанският национал бе на мястото си в подкошието, 04:19 преди финалната сирена, реализирайки за 77:70. Страхотен пробив на Пол Пиърс в следващта атака за Бостън намали разликата на 5 точки за 72:77. "The Truth" бе фаулиран, но пропусна от фауллинията.

Коби Брайънт бе на косъм да бъде изгонен, след като през първото полувреме получи техническо, а 03:22 минути преди края му бе свирено пресилено нарушение срещу направилия крачки Пол Пиърс. Коби изрази бурно негодуванието си, но не и в лицето на главния арбитър на срещата. Док Ривърс поиска таймаут, а Коби продължи да изяснява ситуацията със съдията Марк Уундърлик. В крайна сметка Пиърс бе точен на два пъти от фауллинията за 78:74. Лейкърс пропусна да отбележи в следващото нападение, а Кевин Гарнет бе безпощаден за 76:78, 02:29 минути преди края. Тройка на Саша Вуячич, 01:53 минути преди финалната сирена доведе резултата до 81:76 за Лейкърс. Играчите на Бостън пропуснаха да реализират, а малко по-късно от другата страна на игрището Дерек Фишър бе фаулиран след пробив през центъра и в крайна сметка отбеляза двата наказателни удари за 83:76. В оставащото време Коби Брайънт вкара на два пъти от средно разстояние, докато с кош на Гарнет и тройка на Еди Хаус бе фиксиран крайният резултат в срещата за 87:81 в полза на Лейкърс, който съживи шансовете на калифорнийците за обрат в серията.

снимки: AP, Reuters