Бостън се пребори с Лейкърс и за мач номер 2

Бостън Селтикс записа втора поредна победа над Лос Анджелис Лейкърс този път със 108:102 в уникален мач в "TD BankNorth Garden", повеждайки с 2-0 успеха във финалната серия на НБА. Играчите на Док Ривърс изиграха безапелационната трета четвърт, а в последната част дори имаха преднина от 24 точки, с което на пръв поглед решиха изхода на двубоя, но противно на очакванията бяха на път да загубят. Лейкърс се върна в мача след много силна игра на Коби Брайънт, Владимир Радманович и Саша Вуячич и само 38 секунди преди финалната сирена "Езерняците" намалиха дефицита само на 2 точки за 102:104. В крайна сметка играчите на Бостън се мобилизираха в оставащото време, заздравиха играта в отбрана и не позволиха да станат за резил пред собствената си публика, която бе изпълнила до края предел "The Garden". Така "Келтите" ще пътуват за Лос Анджелис със солидна преднина преди третата среща, която е в четвъртък рано сутрин българско време в "Staples Center".

Пол Пиърс бе най-резултатен за Бостън с 28 точки, 8 асистенции и 4 борби, направилият впечатляващ мач Лиън Поу завърши с 21 точки, а Кевин Гарнет и Рей Алън приключиха с по 17 точки, като "The Big Ticket" добави и 14 борби към своята статистика.

MVP на сезона Коби Брайънт наниза 30 точки, направи 8 асистенции и овладя 3 борби, Пау Гасол завърши със 17 точки и 10 борби, а Владимир Радманович също приключи срещата с "дабъл-дабъл" с 13 точки и 10 борби при поражението на Лейкърс.

Първата четвърт бе равностойна като в по-голямата част от нея Лейкърс имаше минимално надмощие. Независимо от това 30 секунди прди края Селтикс вече водеше с 20:19, но тройка 3 секунди преди сирената на Джордан Фармър изведе "Езерняците" отново напред за 22:20. Суперзвездата на Лейкърс Коби Брайънт, който до този момент имаше само 3 точки,обаче седна на пейката с 2 лични нарушения.

За сметка на това Бостън успя да направи серия от 10-0 в началото на втората четвърт, заслуга, за която имаше добрата игра на Лиън Поу и Пи Джей Браун. В крайна сметка точна стрелба от зоната за три точки на Пол Пиърс фиксира 30:20 за "Келтите", 09:41 минути преди края на полувремето. В следващите минути домакините успяха да запазят преднината и при резултат 36:26 на терена се появи Коби Брайънт и MVP на сезона наниза 4 безответни точки, намалявайки разликата. Съставът на Лейкърс се опита да заздрави защитата, но слабата игра в нападение създаде достатъчно възможности за тима на Бостън не само да запази аванса, но и отново да го увеличи. Пау Гасол направи резултата 37:41, 4:22 минути преди края на втората част, след което старши-треньорът на Селтикс Док Ривърс взе прекъсване, което определено даде ефект. Две бързи тройки на Пол Пиърс и Рей Алън донесоха 10 точки преднина за "Келтите" за 47:37, 02:52 минути преди почивката. В оставащото време до края Коби Брайънт си изпроси трети фаул и независимо от усилията на Владимир Радманович и Пау Гасол "Езерняците" не успяха да променят съществено събитията на терена и губеха с 12 трочки за 42:54.

След почивката Бостън нанесе своя удар, като минута преди края на третата част, "Келтите" вече водеха с 20 точки. Сериозна роля за натрупания аванс изиграха резервите на Селтикс, които се представиха изключително успешно и до края на третата четвърт вече имаха отбелязани 19 точки срещу само 5 за резервите на Лейкърс. Силна игра на Лиън Поу и опитните Джеймс Поуси и Пи Джей Браун, подкрепяни от Пол Пиърс, сякаш лиши мача от интрига. Преди началото на последната четвърт Бостън водеше с 83:61, а тимът на Фил Джексън изглеждаше разколебан и отчаян.

В последната четвърт от двубоя обаче домакините се успокоиха, намалиха темпото и собствената си концентрация и това бе на път да им изиграе лоша шега. В първите три минути на частта Бостън продължи да поддържа разлика от двайсетина точки, но в следващите 7 минути Лейкърс направи серия от 20-4, с която бе на крачка да изравни резултата. Първо Коби Брайънт намали на 9 точки дефицита за 95:104. Две последователни грешки на Пол Пиърс , който можеше набързо да се превърне и в антигерой за своя тим, доведоха до тройка на Саша Вуячич и забивка на контраатака на Владимир Радманович, 01:03 минути преди края, с което резултатът стана 100:104 в полза на Селтикс.

Впоследствие 38 секунди преди края Коби Брайънт бе фаулиран и изпълни успешно два наказателни удари за 102:104. В крайна сметка Пол Пиърс бе на два пъти точен от фауллинията, а в последните 20 секунди Бостън удържа мача с добра защита, благодарение на което вече води с 2-0 победи във финала на НБА.

снимки: AP, Reuters