Ана Иванович е новата кралица на "Ролан Гарос"

Ана Иванович спечели Откритото първенство на Франция по тенис. 20-годишната сръбкиня триумфира за първи път на турнир от Големия шлем, след като на финала победи рускинята Динара Сафина с 6:4, 6:3 след 1 час и 38 минути игра. Така Иванович, която от понеделник ще бъде новата номер 1 в света, замени отказалата се Жустин Енен и като шампионка на "Ролан Гарос".

В първия си голям финал 22-годишната Сафина започна нервно и допусна пробив още в първия гейм. Ана бе в позицията на неопитната миналия сезон, когато в битката за титлата бе разбита от Жустин Енен. Сега обаче сръбкинята бе концентрирана и уверена в шансовете си. Тя постигна нов пробив за 4:1, като до този момент контролираше тотално събитията на корта, а съперничката й имаше нужда от време, за да се ориентира. Динара допускаше много грешки и не намираше играта си. Рускинята обаче успя да се съвземе и да демонстрира качествата си. Тя повиши нивото на играта си и последва период, в който доминираше. След няколко успешни завършващи удари и няколко грешки на Иванович, Сафина върна първия пробив, спечели своя сервис гейм, а след това успя да изравни за 4:4 след нов пробив. Поставената под номер 13 не се възползва от момента и загуби следващия гейм, в който сервираше. Ана трудно затвори сета, като спаси два брейкпойнта, но все пак стигна до успех в първата част след 45 минути.

Във втория сет имаше доста оспорвани разигравания, но като развитие интригата бе по-малка. Иванович постигна ранен пробив за 2:1 и не изпусна преднината си до края. Рускинята не се отказа и успя да спечели изключително оспорван гейм за 4:3. В края обаче нервите й не издържаха и тя допусна няколко грешки в своя сервис гейм, което позволи на Ана да завърши мача по-лесно. Това бе трета победа за сръбкинята срещу Сафина от четири мача.

"Това е невероятно. Страшно съм щастлива", сподели Иванович минути след успеха си. Преди връчването на купата сръбкинята се разплака и се качи в трибуните, за да прегърне най-близките си хора. Ана получи трофея от четирикратната шампионка в Париж Жустин Енен.

Така след като през януари Новак Джокович стана първият сърбин с титла от Големия шлем, сега Сърбия вече има и шампионка при жените. При третия си финал на Големия шлем Иванович стигна до успеха. За 20-годишната Ана това е седма титла в кариерата. Тя завърши "Ролан Гарос" със само един загубен сет - на полуфинала срещу сънародничката си Йелена Янкович.

За Сафина турнирът също бе фантастичен. По пътя си към финала сестра та на Марат Сафин победи трите си най-имените сънароднички - Мария Шарапова, Елена Дементиева и Светлана Кузнецова.