Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

"Голямото трио" разплака Лейкърс на старта на финалите в НБА

Съставът на Бостън Селтикс победи като домакин Лос Анджелис Лейкърс с 98:88 и по този начин дръпна с 1-0 победи във финалната серия на НБА. "Голямото трио" на Бостън в лицето на Кевин Гарнет, Пол Пиърс и Рей Алън бе отново в основата на успеха за "Келтите", които играят финал за първи път от 1987 година. 18 000 фанатични привърженици на 16-кратните шампиони не спряха да подкрепят своите любимци от началото до края на срещата, крещейки познатите на няколко поколения, но позабравени през последните години, рефрени "Beat L.A.!" и "Let`s Go Celtics!".

В безспорен герой в срещата се превърна Пиърс, който получи контузия в третата четвърт, но стисна зъби и се завърна на терена, като в края на частта наниза две последователни тройки за 75:71 в полза на Бостън. Лидерът на Бостън бе контузен в неволен сблъсък със своя съотборник Кендрик Пъркинс, 06:49минути преди края на третата част. Пиърс се излезе от игра, като бе вкаран в съблекалнята на тима в инвалидна количка, но по-малко от 5 минути по-късно се завърна на игрището по феноменален начин. Така "The Truth" донесе изключително важно психологическо предимство за домакините преди началото на последната четвърт, в която те спечелиха срещата. От своя страна калифорнийците изглеждаха доста разколебани и безидейни в атака в последните 12 минути и така логично загубиха двубоя, който е първи за тях от финали в НБА след 2004 година.

Гарнет направи "дабъл-дабъл" с 24 точки и 13 борби, Пол Пиърс завърши с 22 точки, Рей Алън се отличи с 19 точки, 8 борби и 5 асистенции, а плеймейкърът Рейжон Рондо приключи срещата с 15 точки и 5 борби за успеха на "Келтите.

Суперзвездата на Лос Анджелис Лейкърс и MVP на сезона в НБА - Коби Брайънт отново бе най-резултатен за своя тим с 24 точки, 3 борби и 6 асистенции, Пау Гасол и Дерек Фишър добавиха по 15 точки, а Ламар Одъм се отличи с 14 точки и 6 борби при загубата на "Езерняците". Мач номер 2 между двата тима е в понеделник рано сутрин българско време и отново ще се играе в зала "TD BankNorth Garden" в Бостън.

Двубоят протече сравнително равностойно през първото полувреме, след като двата тима си размениха по една четвърт и в крайна сметка на почивката съставът на Фил Джексън водеше с 5 точки за 51:46 след 24 минути игра. Впоследствие през третата четвърт Лейкърс продължаваше да поддържа минимална преднина за 71:69, но 01:30 минути преди края настъпи часът на Пол Пиърс. Крилото, който получи контузия в третата част, но се завърна на терена, вкара две последователни тройки, които "взривиха" публиката в "TD BankNorth Garden". В крайна сметка последната част започна при резултат 77:73  в полза на домакините, които оттук до края на двубоя не изпуснаха инициативата.

За сметка на по-концентрираната игра на Селтикс Лейкърс бе бледо подобие на показаното през първото полувреме, когато пък Кевин Гарнет държеше тима на Док Ривърс в мача. "Езерняците" се скъсаха да пропускат, като Коби Брайънт не успя да се справи със здравата защита на "Келтите", а Пау Гасол бе напълно надигран в подкошието.

Все пак Саша Вуячич намали разликата на 4 точки с кош за 82:86, 06:48 минути преди края, но отново Пол Пиърс увеличи аванса на домакините на 6 точки за 88:82. Последваха поредни пропуски на Лейкърс, а след като бе отсъден 5-и фаул на Ламар Одъм срещу Пиърс, последният отново бе точен, този път на два пъти от линията на наказателния удар за 90:82. Точка на спора сложи уникална добавка на Кевин Гарнет, 01:32 секунди преди края. Плеймейкърът на Селтикс Рейжон Рондо направи пробив през центъра, като изнесе топката с пас отляво към Джеймс Поуси. Поуси стреля от тройката, но неуспешно. В следващия момент, след като топката отскочи от ринга Гарнет изпревари за пореден път Гасол в подкошието и с грамотевична забивка направи резултата 94:86 в полза на домакините от Бостън. В оставащото време отборът на Док Ривърс игра с подобаващо самочувствие и в крайна сметка се поздрави с първа победа във финална серия то 21 години насам.

снимки: AP, Reuters