Новата номер 1 в света Ана Иванович на финал в Париж

Ана Иванович се класира за втора поредна година на финала на Откритото първенство на Франция по тенис. Сръбкинята победи сънародничката си Йелена Янкович в три сета - 6:4, 3:6, 6:4. С победата си Иванович се изкачи на първо място в световната ранглиста, след като Мария Шарапова отпадна на 1/8-финалите.

23-годишната Янкович зачочна убедително двубоя и поведе с 2:0 след ранен пробив, a съперничката й не се възползва от прекрасна възможност да върне пробива. В 5-ия гейм финалистката от миналогодишното издание показа характер и спечели подаването на 3-ата в света, след което записа пробив за 3:4. 20-годишната Иванович бе твърдо решена да се пребори за първия сет и след поредния пробив в 9-ия гейм, тя поведе с 1:0 сета след 41 минути игра.

Втората част отново бе изпълнена с обрати и неочаквани развои. След като поведе с ранен пробив, новата лидерка в световната ранглиста показа слабост в играта си и позволи на съперничката си да реализира два пробива съответно в 6-ия и 8-ия гейм. Янкович, която отпадна и на миналогодишния 1/2-финал във френската столица, доведе мача до трети сет след успех на 6:3.

Решителната част не бе по-различна от предишните два сета и до последно не бе ясно коя от двете тенисистки ще се пребори за място на финала срещу рускинята Динара Сафина. Янкович излезе напред в резултата с пробив в самото начало, докато Иванович пропусна брейкпойнт. Все пак пробивът бе върнат в 6-ия гейм за 3:3. Янкович бе далеч от мисълта да остави поставената под номер 2 в основната схема да стигне лесно до успеха. Номер 3 в света отново записа пробив в следващия гейм, но той бе мигновено върнат от по-младата й противничка. В крайна сметка след 2 часа и 15 минути на централния корт "Филип Шатрие" в Париж Ана Иванович сложи точката, възползвайки се още от  първата възможност за спечелването на двубоя. По този начин тя разби надеждите на Янкович за първи финал на турнир от Глемия шлем.

Иванович остави в статистиката 5 аса и 51 уинъра, докато 3-ата в схемата не записа нито една директна точка от сервис.