Сафина е първата финалистка на "Ролан Гарос"

Динара Сафина е първата финалистка на Откритото първенство на Франция по тенис, след като записа убедителна победа с 6:3, 6:2 над Светлана Кузнецова в мач, продължил 1 час и 27 минути.

Изцяло руският 1/2-финал се разви изненадващо, като двете тенисистки си размениха по няколко пробива. Поставената под номер 13 в основната схема Сафина поведе с 2:0 гейма, но Кузнецова бързо върна пробива. Сестрата на бившия номер 1 Марат Сафин отново проби сервиса на съперничката си, но шанпионката от US Open 2004 спечели подаването на Динара в 7-ия гейм. 22-годишната Сафина, чието най-добро класиране на "Ролан Гарос" е 1/4-финал от 2006 година, демонстрира увереност при късите топки и след като реализира 3-ия си пробив в сета, тя приключи частта за 39 минути.

Номер 4 в световната ранглиста продължи с неуверените си разигравания и логично допусна поредния пробив още в първия гейм на втория сет. Резултатът обаче бе изравнен след двойна грешка на Сафина. Номер 14 в класацията на WTA обаче продължи да диктува темпото на игра и записа още два пробива до края на сблъсъка - в 5-ия и 7-ия геймове. Точката на спора бе сложена след чудесно изигран сервис гейм на Сафина, за която това ще бъде първи финал на турнир от Големия шлем.

Съперничка на рускинята в битката за титлата от Париж ще бъде победителката от сръбския сблъсък между Ана Иванович и Йелена Янкович.