Хамилтън печели рулетката в Монако

Пилотът на Макларън-Мерцедес Люис Хамилтън спечели супер драматичната надпревара в Монте Карло за Гран при на Монако, 6-ти кръг от световния шампионат във Формула 1. Още в началото Люис спука гума и изостана четвърти, но в по-късния етап с по-добра стратегия и много добра скорост пресече финала първи. С втория си успех за сезона, британецът поведе във временното класиране с 38 точки. Заради множеството катастрофи и инциденти, пилотите не направиха пълния брой от 76 обиколки и състезанието финишира за максимално допустимата от правилата дистанция от 2 часа. Втори с блестящо представяне остана Роберт Кубица с БМВ. Трети финишира Фелипе Маса с Ферари, а четвърти Марк Уебър с Ред Бул. Маса доминираше в първата половина на състезанието, след като потегли от пол-позишън, но по-късно така и не успя да поддържа темпото на Хамилтън.

Световният шампион Кими Райконен с Ферари остана едва девети, след като трябваше да влиза в бокса общо 4 пъти, заради наказaние, зареждане с гориво и двойна смяна на предното си крило. Три обиколки преди финала, Кими се движеше пети зад представящия се по удивителен начин Адриан Сутил (Форс Индия), който бе четвърти. На излизане от тунела обаче, на най-бързия участък от пистата, Кими загуби контрол и се вряза в задната част на болида на Сутил. Германецът отпадна изключително нещастно, а Райконен продължи след поредна смяна на предно крило. Наистина жалко за Сутил, който дори се разплака в бокса.

Десетката на финала допълниха още: 5.Себастиян Фетел (Торо Росо), 6.Рубенс Барикело (Хонда), 7.Казуки Накаджима (Уилямс-Тойота), 8.Хейки Ковалайнен (Макларън-Мерцедес), 9.Кими Райконен (Ферари) и 10.Фернандо Алонсо (Рено). Малко преди финала пък Нико Розберг с Уилямс се разби с много голяма скорост, но се отърва невредим. Германецът загуби контрол и се блъсна почти челно в предпазните гуми. Колата му рикoшира два пъти в оградите, а по асфалта се разхвърчаха стотици отломки.

Надпреварата бе изпълнена с множество обрати и драматични моменти. Колата за сигурност се появи общо два пъти на тясното улично и много технично трасе. На старта Ковалайнен не можа да потегли в загряващата обиколка и тръгна последен в дъното на решетката. Повечето състезатели, както и пилотите на Макларън и Ферари започнаха с гуми интермедия, защото пистата бе мокра от падналия по-рано дъжд. При изгасването на светофарите Маса поведе стабилно колоната пред Хамилтън, Райконен и Кубица. Вторият на старта Кими не тръгна добре и в първите метри бе минат от Люис. След Кубица следваха Алонсо, Розберг, Трули, Глок, Хайдфелд и др. Още в първата обиколка стана ясно, че се очаква да завали до няколко минути. Още в началото хлъзгавата писта взе първите си жертви в лицето на Бътън, Розберг и Глок, които останаха без предни крила след удари в предпазните огради. Във третата обиколка започна да вали силно и шоуто в Монако започна. Култард и Бурде и останалите пилоти сблъскали се на различни места по хлъзгавата писта, предизвикаха първото от общо двете излизания на колата за сигурност.

Не след дълго стана ясно, че механиците на Ферари са нарушили процедурата при старта и Кими бе наказан с преминаване през бокса. Хамилтън допусна грешка на "Табак" и спука гума. Алонсо направи същото в друга част от пистата и се озова в бокса за смяна. След влизанията, Алонсо изостана седми, а Хамилтън бе 4-ти. Маса водеше пред, Райконен, Кубица, Хамилтън и др. Дъждът продължаваше, а на пистата вреше и кипеше.

Алонсо отново бе в центъра на вниманието и при опит да изпревари Хайдфелд се сблъска с германеца на "Фибата". Фернандо остана със счупено предно крило, и отново бе в бокса за нов непланиран стоп. Испанецът изненадващо сложи и гуми за супер мокра писта, но дъждът започна постепенно да отслабва. По-назад Розберг счупи за втори път предното си крило след сблъсък с Ковалайнен.

Нещата на пистата се поуспокоиха, а дъждът спря. Маса водеше пред Кубица, Хамилтън и Райконен. Фелипе допусна малка грешка в 15-та обиколка и бе изпреварен от Кубица. Полякът поведе в състезанието! След второто си до този момент спиране Алонсо се движеше еда 16-ти, а Сутил изненадващо пети.

Кубица не можа да дръпне много на Маса и Хамилтън. Роберт сипа бензин, сложи отново гуми интермедия и се върна на пистата трети. Точно тогава Кими допусна грешка и счупи предното си крило в оградите. Маса остана на трасето 6 обиколки повече и излезе отново лидер. Перфектна работа на механиците на Ферари.

Хамилтън поведе колоната и от тук до финала държеше победата в ръцете си. Спуканата гума и ранното влизане в началото му помогнаха да изтегли втория си стоп по-назад. Постепенно Люис започна да увеличава разликата между себе си и Маса, а и колата му ставаше по-лека. На моменти разликата между двамата бе дори 30 секунди. Автомобилът на Макларън определено бе по-бърз на изсъхващата писта. Времената на Хамилтън бяха между една и три секунди по-добри от тези на Маса.

В средата на състезанието, поради повреда Фисикела отпадна в старт номер 200 в своята кариера и не можа да зарадва шефовете на Форс Индия. Те с интерес следяха Сутил, който вървеше много стабилно четвърти. Люис спря за втори път в бокса в 53-та обиколка с комфортна преднина от 40 секунди пред Маса и Кубица. Роберт нямаше възможност да изпревари бразилеца, но бе недалеч зад него и след вторите смени в бокса нещата в челото не се промениха. Алонсо пък първи от видещите пилоти рискува и сложи гуми за суха писта. Не след дълго почти всички състезатели го последваха, а пистата вече бе наистина почти напълно суха.

В 61-та обиколка, тежката катастрофа на Розберг предизвика втората кола за сигурност и разликите бяха стопени. Незнайно защо, Хайдфелд се забави с изпреварването на колата за сигурност, след като бе изостанал с една обиколка. Маршалите вече бяха изчистили пистата от отломките на машината на Уилямс, но Ник и още няколко пилоти забавиха рестарта. Когато състезанието бе подновено Хамилтън отново дръпна на Маса и Кубица. Райконен пък блъсна Сутил и изненадата в днешния ден не се състоя.

С победата си днес Люис вече има 38 точки в класирането, пред Райконен с 35 точки и Маса с 34 точки. Ферари води при конструкторите с 69 точки, пред Макларън с 53 точки. Следващият старт е на 8 юни на пистата "Жил Вилньов" за Гран при на Канада.

Последните актуални снимки от уикенда в Монако (тренировки, квалификация, състезание) можете да видите в нашата Фотогалерия ТУК!