Пиронкова отпадна на четвъртфиналите в Рим

Цветана Пиронкова приключи блестящото си представяне на турнира по тенис в Рим. На състезанието с награден фонд 1,34 милиона долара първата ракета на България загуби от рускинята Анна Чакветадзе, осма в света, с 2:6, 6:3, 1:6 след 1 час и 52 минути игра. Пиронкова си тръгва от италианската столица с 125 точки за световната ранглиста и 25 650 долара от наградния фонд.

20-годишната пловдивчанка приключи най-успешния си турнир в кариерата. Тя записа първи четвъртфинал на състезание от първа категория, първа победа над тенисистка от топ 5 и втора на състезателка от топ 10 след успеха над Винъс Уилямс в първия кръг на Откритото първенство на Австралия през 2006 г. Във втория кръг в Рим Пиронкова записа забележителен успех срещу третата в света Ана Иванович с 6:4, 5:7, 6:2. С успехите през тази седмица Цвети ще влезне в топ 50 на световната ранглиста от следващия понеделник, което почти сигурно й гарантира участие на Олимпиадата в Пекин.

При първото си участие в Рим българката започна от квалификациите, където записа две двусетови победи - над рускинята Евгения Родина и над Каталина Кастано от Колумбия. След това, в първия кръг на турнира, победи квалификантката Клара Закопалова от Чехия с 6:4, 6:2. Последва победа над Иванович и успех над 19-ата в света Виктория Азаренка от Беларус.

Днешният двубой срещу поставената под номер 6 Чакветадзе не започна добре за Пиронкова. Тя загуби първите четири гейма, въпреки че имаше възможност за пробив във втория. Все пак успя да влезе два гейма при свой сервис, но загуби сета с 2:6 след около половин час игра. След края на първата част първата ракета на България поиска медицинска помощ и след направения й масаж, влезе амбицирана на корта и започна втория сет блестящо.

Тя постигна пробив на нула за 2:0, а след втория й пробив поведе с 4:0. В този период Цвети игра фантастично и демонстрира огромен арсенал от удари. Тя контролираше изцяло събитията на корта и не оставяше шансове на съперничката си, като я матираше с къси топки и прекрасни завършващи удари по правата. Двете направиха няколко страхотни разигравания, които бяха спечелени от българката. Чакветадзе обаче се съвзе, върна единия пробив и след това се стигна до 5:3. При третия си сетбол Пиронкова спечели втората част с 6:3.

В паузата преди третия сет 21-годишната рускиня взе медицински таймаут и получи масаж на гърба и врата. Осмата в света игра отлично в третия сет, след като взе нещата в свои ръце от началото му. Тя постигна пробив за 3:1, а българката сякаш вече нямаше сили да й се противопостави. Чакветдзе завърши мача с пет поредни гейма в нейна полза, въпреки че Пиронкова имаше две възможности за пробив в последния гейм.