Лейкърс отстрани Денвър след поредна баскетболна лекция на Коби

Съставът на Лос Анджелис Лейкърс отстрани Денвър Нъгетс с 4-0 победи в плейофната серия от първия кръг на елиминациите на Запад, след като тази нощ се наложи над тима на Джордж Карл със 107:101. Така "Езерняците" успяха да прескочат във втория кръг за пръв път от няколко години, след като през последните два сезона бяха спирани от Финикс Сънс. Сега обаче ситуацията е доста променена и калифорнийците са един от претендентите за титлата, като и в четирите мача срещу "Златните буци" не допуснаха колебание. Това е първия случай от 6 години насам, в който Лейкърс взима серия, без да допусне загуба. За последен път това беше факт през 2002 година когато Ел Ей грабна трета поредна шампионска титла с Фил Джексън, след като във финалната серия бе категоричен срещу Ню Джърси за 4-0. В следващия кръг Лейкърс излиза срещу победителя от двойката Юта – Хюстън. От своя страна Денвър отпада още на първото стъпало от плейофите за втора поредна година, след като през миналия сезон тимът от Колорадо претърпя поражение от Сан Антонио Спърс с 1-4 победи. Заедно с това Нъгетс се превърна в първия отбор в историята, който има спечелени 50 двубоя през редовния сезон, но губи с 0-4 в първия кръг на плейофите.

Коби Брайънт направи поредния си блестящ мач за Лейкърс с 31 точки, 7 борби и 6 асистенции, Пау Гасол добави 21 точки, 7 борби и 4 асистенции, а Ламар Одъм завърши с "дабъл-дабъл" от 14 точки и 12 борби. Суперзвездата на "Езерняците" вкара 14 от своите 31 точки в последните 5 и половина минути на двубоя.

Един от най-добрите играчи за Денвър в цялата серия – Джей Ар Смит завърши с 28 точки, Алън Айвърсън добави 22, а Кармело Антъни се отличи с 21 при поражението на Денвър.

Четвъртият мач от серията отново оправда очакванията за атрактивен и резултатен баскетбол. В първата четвърт Пау Гасол демонстрира на играчите на Денвър, че няма намерение да им предостави инициативата в подкошието, като "тресна" две гръмотевични забивки, втората от които през защитник номер 1 за миналата година в Лигата Маркъс Кемби. В крайна сметка Лейкърс поведе след първите 12 минути с 32:23, а до полувремето играчите на Фил Джексън поддържаха преднината. Двата тима се оттеглиха на заслужена почивка при резултат 64:54 за гостите от Лос Анджелис, след като отново Гасол оформи цифровото изражение на таблото с труден кош между двама състезатели на Нъгетс.

Лейкърс бе по-концентрираният тим и през второто полувреме когато "Езерняците" се възползваха от всяка грешка на домакините. Независимо от това Денвър се върна в мача и в средата на последната четвърт аванса на гостите беше само 2 точки за 77:79. В този момент обаче настъпи часът на Коби Брайънт, който обеляза 9 поредни точки и в крайна сметка малко преди края Лейкърс продължи да водят, този път с 97:96. Тройка на Люк Уолтън, 2:37 минути преди края изведе калифорнийците напред за 100:96, а малко по-късно Кениън Мартин и Кармело Антъни напуснаха за натрупани нарушения. Непосредствено след това Брайънт вкара три наказателни удари и отново бе точен от средно разстояние за 103:98.

Маркъс Кемби вкара първите си точки в мача след тройка, 33 секунди преди края за 103:101. Следващата атака за гостите обаче приключи със забивка на Гасол, а после Коби бе точен на два пъти от фауллинията, 18 секунди преди финалната сирена, с което на практика реши изхода от двубоя.

снимки: AP, Reuters