Танак и Toyota зададоха началното темпо на рали Монте Карло

От Танак избегна всички възможни спънки в първите два етапа от рали Монте Карло във Френските Алпи. Стартът на легендарното състезание бе даден късно снощи, като третият етап бе отменен заради опасения по сигурността на феновете, тъй като десетки от тях чакаха да видят рали автомобилите в необезопасени зони.

Естонецът Танак със своята Toyota Yaris премина през двата първи етапа с 9.1 секунди аванс спрямо Себастиен Ожие, който осъществява завръщането си в Citroen. Зад тях трети се нареди Тиери Нювил с Hyundai i20. Именно това трио проведе и интересна битка за титлата при пилотите през 2018 година.

"Предполагам, че всичко, свързано с това рали, е изненада и е трудно да очакваме нещо. Знаехме, че стартът ще бъде труден и направихме предпазлив избор с гумите, за да можем да завършим и двете отсечки. Някои места бяха дори по-хлъзгави и опасни, отколкото си представяхме", разкри Танак.

Дебютантът със Citroen C3 Есапека Лапи, Яри-Мати Латвала с още една Yaris и Елфин Еванс заеха четвърто, пето и шесто място, разделени от едва 3 секунди. Крис Мийк (Toyota) бе близо до второто място, но 9 километра преди финала на втората състезателна отсечка спука предна дясна гума и изгуби 45 секунди, което го снижи до седмото място. Зад него деня завърши Себастиен Льоб с Hyundai.

Пилотът на M-Sport Ford Теему Сунинен излезе от пътя три километра след старта на първия етап и повреди автомобила си, което наложи да се оттегли за деня със своята Fiesta.