Дакар, ден 3: Петерханзел записа първа етапна победа и подгони лидерите, мечтите на Сайнц за титла се изпариха

Стефан Петерханзел (Франция, Mini) спечели етапна победа за първи път в тазгодишното издание на рали Дакар, докато надеждите на неговия съотборник в Х-raid Карлос Сайнц (Испания, Mini) за титлата на практика приключиха малко след началото на офроуд маратона.

След като натрупа изоставане от 20 минути във вторник заради грешка, 13-кратният шампион Петерханзел поведе рано в 331-километровия етап от Сан Хуан де Маркона до Арекуипа, който е трети от началото на надпреварата. Френският пилот на Mini пресече втората контрола равен с Насър Ал-Атия (Катар, Toyota), но бързо се откъсна от преследвачите, завършвайки с време 3:54.31 часа и цели 3:26 минути пред катареца.

По този начин Петерханзел се изкачи от 13-о до трето място в генералното класиране. Лидер след вторник беше Жиниел де Вилие (РЮА, Toyota), чийто автомобил обаче закъса 172 километра след началото на етапа и завърши в късния следобед в Южна Америка. Така лидер стана Ал-Атия с 6:48 минути пред Язеед Ал-Ражхи (Саудитска Арабия, Mini), който завърши четвърти днес зад Якуб Пжигонски (Полша, Mini). Нани Рома (Испания, Mini) е четвърти, след като загуби 18 минути, а Пжигонски е пети.

Себастиан Льоб (Франция, Peugeot) прекара труден ден, след като повлече колоната по неравния терен и в крайна сметка загуби 42 минути срещу Петерханзел. Така той остана осми в класирането.

Мечтите на Сайнц да защити титлата си от 2018-а година се изпариха, след като испанецът потроши окачването в предницата на своето Mini само 39 километра след старта. Екипажът допусна грешка в навигацията, която доведе до пропадане в дупка и сериозни щети по автомобила. Заедно със своя навигатор Сайнц прекара пет часа в поправки по автомобила и завърши едва 36-и след почти 13 часа на трасето.

Ксавие Де Султре (Франция, Yamaha) спечели третия етап при мотоциклетите с време 4:07.42 часа и 15 секунди пред Пабло Кинтания (Чили, Husqvarna), който обаче запази комфортната си преднина в общото класиране. Чилиецът води с 11:23 минути на Кевин Бенявидес (Аржентина, Honda), който бе трети в етапа. Победителят от 2018-а Матиас Валкнер (Австрия, КТМ) срещна проблеми с навигацията и изгуби приблизително половин час като падна до осмото място в генералното класиране. Лидерът след етап 2 Хоан Бареда падна с мотора си в мъглата, след като изгуби верния път, и след два часа и половина, в които не успя да поправи мотора си, повика хеликоптера и бе отведен в бивака на Сан Хуан де Маркона.

Едуард Николаев (Русия, КАМАЗ) увеличи преднината си при камионите до 8:25 минути, въпреки че завърши трети в третия етап с пасив от малко над пет минути срещу Андрей Каргинов (Русия, КАМАЗ). Втори финишира Дмитри Сотников (Русия, КАМАЗ), който е на същото място в генералното класиране.

Николас Кавилясо (Аржентина, Драг'Он Рали Тийм) е с най-голямата преднина от всички класове, след като финишира втори при четириколките. Миналогодишният шампион изостана на минута и 44 секунди от Херемиас Гонсалес (Фериоли Рейсинг Тийм), но преднината му срещу същия съперник в класирането за трофея е 29:52 минути.

Рейналдо Варела (Бразилия, Кан-Ам) се прости с първото място при бъгитата, след като завърши едва шести в третия етап. Победител с време 4:35.58 часа стана Жерард Фарес (Испания, Кан-Ам), а Франсиско Лопес Контардо (Чили, Кан-Ам) завърши трети с 2:03 минути пасив и оглави класирането. Той има преднина от 3:24 минути срещу Фарес.