България 99,9% на Европейско след минимална загуба в Торино!

Българският национален отбор по баскетбол загуби минимално с 81:82 от Италия в Торино и почти сигурно се класира за Евробаскет 2009! Причината е, че с този успех, показателите и резултатите от другите групи България е твърдо на второ място в група А. Все пак трябва да се изчакат мачовете и в събота, но според изчисленията на българския щаб точковата разлика на нашия отбор е значително по-добра от конкурентите в останалите групи. След финалната сирена треньорският щаб и играчите на нашия отбор бяха като обезумели от радост. "Трикольорите" поздравиха малобройната ни агитка в Торино, която не спря да подкрепя момчетата на Пини Гершон през целия мач. За да не се класира българският тим трябва да стане чудо. "Трикольорите" е необходимо да загубят с над 20 точки от Сърбия в събота, а в група D трябва да се получат резултати с по 30-40 точки разлика, което изглежда доста фантастично. Във въпросния поток са Великобритания, Чехия, Израел и Босна и Херцеговина. Начело е "Луол Денг и компания" с 4 победи и само 1 загуба.

Най-резултатен за българският тим тази вечер бе капитанът Тодор Стойков с 19 точки, Калоян Иванов добави 14, Деян Иванов се отличи с 13, а Чавдар Костов завърши с 10 при минималната загуба на тима на Пини Гершон.

Джакомо Поета бе най-резултатаен за "Скуадра адзура" с 21 точки, Марко Морденте добави 17, а Аморозо се отличи с 15 за успеха на отбора на Карло Рекалкати, която му осигури обаче само достъп до допълнителните квалификации.

Мачът започна добре за българския тим, след като нашите поведоха с 5:0 след тройка на Чавдар Костов и две точки на Тодор Стойков. Италианците обаче направиха серия от 8-0 и така 7 минути преди края на частта "адзурите" водеха с 8:5. По-късно Матео Сораня вкара от зоната за три точки за 11:5, но Костов върна 3 точки за 11:8, 06:34 преди края. Тодор Стойков вкара за 10:12, но бе неточен от наказателния удар, след като беше и фаулиран. Матео Сораня обаче реализира за 14:10, преди Деян Иванов отново да намали за 12:14. По-късно Аморозо вкара за 16:12, а малко по-късно Димитър Ангелов изпусна сам под коша и в следващата атака на Италия Матео Сораня реализира тройка за 19:12, 04:00 минути преди края на частта. Страхотен пробив на Чавдар Костов намали за 14:19, но два точни наказателни удари на Джакомо Поета увеличи аванса на домакините за 21:14. Деян Иванов отново вкара за 21:16, а 02:20 преди края на частта отново той бе точен за 18:21. Няколко секунди по-късно Калоян Иванов, който днес направи дебют за "трикольорите" в тазгодишната кампания, вкара от линията на наказателния удар за 19:21. Поета обаче пак ни поряза за 23:19, 01:20 минути преди сирената. Ибрахим Джабер пропусна и двата си наказателни удари, 40 секунди преди края, а в следващата атака Морденте изпусна от тройката. Плеймейкърът на България отново бе фаулиран и отбеляза само една от двете стрелби от фауллинията за 20:23 след 10 минути игра.

Втората четвърт започна вихърно за нашите с кош на 18-годишния Божидар Аврамов за 22:23. "Адзурите" отново поведоха с 27:24, но тройка на капитана на българския тим Тодор Стойков изравни резултата - 27:27, 08:31 минути преди края на полувремето. Впоследствие тройка на Божидар Аврамов доведе резултат до 30:29 в полза на България, като по този начин поведохме за първи път от началото на втората четвърт. Марко Морденте обаче ни попари с точна стрелба от зоната за 3 точки за 32:30. Коко Иванов върна набързо една тройка и България отново излезе напред за 33:32, 06:40 преди края на първите две части. Впоследствие отново Коко вкара 3 точки и "трикольорите" поведоха с 36:32. Поета пак бе точен за Италия - 34:36. Калоян Иванов обаче продължи да тормози домакините и бе точен на два пъти от наказателния удар за 38:34, 04:40 минути преди края на частта. Стефан Георгиев вкара 2 точки за нашите при 40:38, но тройка на Масимо Булери изведе домакините отново напред за 41:40, 02:27 минути преди финалната сирена. Фантони реалира един от двата си наказателни удари по-късно за 42:40. С поредни коша на Митко Ангелов нашите обърнаха развоя на събитията на терена и на почивката България вече водеше с 44:42.

В началото на третата част италианците поеха инициативата и 9 минути преди края на частта изравниха за 44:44 след кош на Поета. В следващата атака за домакините и Аморозо бе точен и така "адзурите" поведоха с 46:44, обръщайки развоя на събитията на терена. Българите не спряха да пропускат и в крайна сметка отново Поета ни наказа с тройка за 49:44, 07:56 минути преди края. Матео Сораня направи резултата 52:44, а Тенчо Банев върна две точки за 46:52. Серията от 10-0 за Италия обаче бе факт и играчите на Карло Рекалкати взеха нелоша преднина. Ибрахим Джабер най-после реализира първите си точки в мача. Той вкара на пробив и бе фаулиран. Иби не пропусна от наказателния удар и намали резултата за 49:52, 04:49 минути преди края на частта. Малко по-късно отново Джабер реализира тройка за 52:52. Кош и фаул на Аморозо отново донесе 3 точки аванс за домакините за 55:52, а след това отново той вкара от тройката за 58:52, 3 минути преди края. Италия направи разликата 60:52 след два успешни наказателни удари на Поета. Две минути преди края селекционерът Пини Гершон взе таймаут. След него тройка на Митко Ангелов намали дефицита на нашите за 55:60. Аморозо и деня Иванов пропуснаха в следващите две атаки и в крайна сметка Марко Морденте вкара от зоната за три точки за 63:55, 49 секунди преди края, запазвайки удобния аванс от 8 точки за "Скуадра адзура". Чавдар Костов върна две точки от фауллинията за 57:63, при който резултат завърши и третата четвърт.

Последната четвърт започна доста нервно и за двата състава, които не си отбелязаха кош около минути и половина след началото й. Все пак Ибрахим Джабер намали разликата на 4 точки за 59:63, 07:42 минути преди края на двубоя. Масимо Булери бе точен на два пъти от фауллинията за 65:59, 06:22 минути преди финалната сирена. Тодор Стойков реализира три наказателни удари за 62:65, а впоследствие капитанът на българите изравни от тройката за 65:65. Нови три точки на Аморозо изведе домакините напред за 68:65. Деян Иванов обаче пропусна един от двата си наказателни удари за 66:68, 4 минути преди края. Тройка на Деян Иванов направи резултата 69:68 за България, но два коша на Аморозо и Морденте отново изведоха Италия напред за 72:69. Стойков бе точен на два пъти от фауллинията за 72:71, но Поета вкара за 74:71, 01:40 минути преди края. Деян Иванов вкара един от двата наказателни удари, а след втория овладя и бе фаулиран отново. Близнака вкара и двата за 74:74. Тройка на Марко Морденте направи резултата 77:74, 01:05 минути преди края. Тодор Стойков бе фаулиран и вкара и двата наказателни удари за 76:77. Мачът отиваше към инфарктен край, след като Марко Морденте застана на фауллинията 55 секунди преди края и бе точен на два пъти за 79:76. Коко изравни за 79:79 след кош и успешно изпълнен изстрел от наказателната линия, 34 секунди преди края. Чавдар Костов фаулира Джузепе Поета и италианецът вкара двата наказателни за 81:79. Стойков изравни за 81:81 в следващата атака за България. В последното нападение за Италия Деян Иванов направи умишлен фаул срещу Читадини. Играчът на "адзурите" вкара първия фаул за 82:81 и оформи крайния резултат.