Ботев (Пд) диша спокойно след безупречно второ полувреме срещу Етър (видео)

Отборът на Ботев (Пловдив) постигна втора победа с два гола и суха мрежа през настоящата кампания в Първа лига. “Канарчетата” се наложиха с 2:0 над Етър в първа среща от 3-ия кръг на българския шампионат. Попаденията на базата на “жълто-черните” в Коматево реализираха Стивън Петков в 47-ата минута и Тодор Неделев от дузпа в 81-ата минута. Гостите пък доиграха срещата с човек по-малко след червения картон на Иван Скерлев в 79-ата минута. Това бе втори пореден успех за пловдивчани след победата срещу Септември (София) преди седмица.

Наставникът на "канарчетата" Николай Киров заложи отново на своята любима схема 4-1-4-1, като пред защитата действаше Радослав Терзиев.  Централният бранител започна като титуляр за втори пъти от началото на сезона, замествайки контузения Серкан Юсеин. Стивън Петков бе сам в атаката, а Тодор Неделев и Густаво Афонсо нападаха по двата фланга. В средата на терена си партнираха Лъчезар Балтанов и Васил Шопов. В състава на Етър нямаше изненади. В предни позиции гостите играха с трима - Жилсон Варела, Велко Батрович и Ерик Почански, а зад тях ще действаха Иван Вълчанов и Яни Пехливанов. С по-дефанзивни функции се нагърби Георги Сърмов, който бе с капитанската лента.

Още в първата минута на срещата Васил Шопов можеше да изведе Ботев напред в резултата, но ударът му премина над напречния стълб на вратата зад Христо Иванов. Новото попълнение на "канарчетата" получи топката от Густаво Афонсо, но не успя да насочи удара си в очертанията. В 14-ата минута капитанът на Етър Георги Сърмов пробва изстрел от дистанция, който не намери вратата на "канарчетата". Само две минути по-късно Филип Филипов пусна добра топка към Стивън Петков, който опита да засече центрирането. Нападателят стигна първи до топката, но ударът му бе блокиран от опитния Венцислав Василев. В 36-ата минута Кристиян Димитров засече добро центриране от фаул на Тодор Неделев, но ударът му излезе в аут. Това бе и последното по-добро положение пред една от двете врати за първото полувреме и двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

С първия си удар в очертанията на вратата Ботев (Пд) поведе в резултата. Страхотна триходова акция между Тодор Неделев, Лъчезар Балтанов и Стивън Петков завърши с гол в 47-ата минута във вратата на Етър. Неделев пусна добра топка зад гърба на защитата на великотърновци, а капитанът Лъчезар Балтанов подаде успоредно на голлинията към непокрития Стивън Петков. За нападателя на "канарчетата" остана да насочи топката в опразнената врата и да реализира втория си гол от началото на сезона. Първият точен удар за "болярите" дойде в 55-ата минута. Бившият футболист на Ботев Крум Стоянов опита късмета си с изстрел от дистанция, който попадна в ръцете на Даниел Кайзер. В 72-ата минута влезлият в игра за тима на "канарчетата" Диого Кампос се откъсна зад защитата на Етър, но Иван Скерлев възстанови позицията си и извади бразилеца от равновесие. Последва жълт картон за защитника, който имаше претенции към главния съдия Петър Костадинов. В последвалата суматоха пред наказателното поле на гостите реферът показа червен картон на Скерлев, оставяйки гостите с човек по-малко.

От последвалия фаул Тодор Неделев нацели напречния стълб на вратата зад Христо Иванов. В 81-ата минута Ботев (Пд) получи възможността да изпълни дузпа след неразчетено влизане на Димо Атанасов в краката на Васил Шопов. Зад топката застана Тодор Неделев, който изпълни безупречно и удвои преднината на "канарчетата". В добавеното време на срещата отново Неделев бе близо до гола. Полузащитникът се нагърби с изпълнението на фаул и за втори път в хода на срещата нацели страничния стълб на вратата на "болярите".

В следващия кръг Ботев (Пд) гостува на Берое в "Битката за Тракия", а "болярите" приемат тима на Черно море.