Българи зад граница

Страхотен трилър на "Тича! Левски изпусна победата в последната секунда (видео+галерия)

22 февруари 2020 | 16:06 - Обновена
Мачовете между Черно море и Левски никога не са скучни, особено когато се играят на "Тича". Така беше и в двубоя от 22-ия кръг на efbet Лига, който завърши 2:2 след невероятен трилър. Матиас Курьор беше точен в 14-ата минута, след което Стайн Спиерингс (18) и Дени Алар (93) донесоха пълен обрат, но в последната секунда Мартин Минчев (94) матира гостите. Преди това червени картони получиха Исмаил Иса (37) и Иван Горанов (75). Гредите два пъти спасиха столичани преди почивката след удари на Курьор в 8-ата и 41-ата минути. Петър Хубчев имаше страшно много проблеми, след като Живко Миланов, Станислав Иванов, Найджъл Робърта, Мартин Райнов, Симеон Славчев и Филипе Нашименто са контузени, а Нуно Рейш бе наказан. Николай Михайлов пък отново бе извън групата.

Специалистът обаче може да съжалява, след като тимът му вкара в 93-ата минута и не успя да задържи преднината си дори и минута. Така столичани записаха второ поредно равенство за 2020 година, като вече имат актив от 45 точки и продължават да нямат победа в елита от 8 декември, а в последните си пет двубоя от шампионата имат четири равенства. Столичният тим остава без победа далеч от София от първия кръг срещу Дунав (Русе) - 1:4.
"Моряците", които играха по-добре в по-голямата част от мача, пък продължиха серията си от положителни резултати в първенството, като нямат поражение от 9 ноември срещу Етър. "Зелено-белите" имат 33 точки и заемат петата позиция в класирането.

Петър Хубчев направи шест промени от дербито с ЦСКА-София (0:0). Миланов, Рейш, Нашименто, Мазурек, Иванов и Райнов бяха заменени от дебютиралите от първата минута Деян Лозев и Стайн Спиерингс, както и от Янис Каргас, който разочарова с изявите си, Здравко Димитров, Илия Юруков и Станислав Костов. Таранът бе титуляр за първи път от 7 месеца (АЕК 0:4), а халфът от осем месеца (Ружомберок в Словакия - 2:0), докато крилото стартира за първи път от загубата на "Коматево" (0:1) през ноември.

Защитата пред Миятович беше следната: Лозев, Каргас, Ейолфсон и Горанов. Юруков и Тиам бяха опорните халфове, докато Паулиньо, Спиерингс и Димитров бяха зад Костов.

Освен всичко друго столичани не успяха да запълнят групата от 18 човека, като имаха на пейката едва шест резерви. Сред тях бяха тримата юноши на клуба Петър Иванов, Мартин Петков и Ивайло Найденов, както Дени Алар, Насиру Мохамед и Мазурек.
Илиев заложи почти на най-доброто, като направи една промяна от успеха с 2:0 над Дунав в Русе. Пред Миодраг Митрович бяха Виктор Попов, Стефан Станчев, Даниел Димов и Димитрос Хантакиас, който сменя получилия травма Цветомир Панов. Васил Панайотов и Патрик Андраде бяха опорните халфове, а Родриго Енрике, Матиас Курьор и Мартин Минчев действаха зад Исмаил Иса.
Домакините се адаптираха по-добре на трудния терен, докато странната формация на "сините" изпитваше затруднения. Още в 8-ата минута Лозев изпусна Курьор, който от няколко метра удари горната греда. Бившият национал на Мартиника, който обяви през седмицата, че мечтае за нов гол срещу Левски, се разписа в 14-ата минута. Той беше точен с глава след центриране на Исмаил Иса, а гостите искаха нарушение на нападателя срещу Каргас при пробива за гола. Попадението беше трето за Курьор във вратата на Левски, а общо второ след завръщането му на "Тича" през тази зима.
В 17-ата минута Левски създаде първото си по-сериозно положение. Спиерингс бе изведен на много добра позиция, но се забави и не можа да стреля към вратата на Митрович, а защитата на варненци изби топката.
Буквално няколко секунди след това "сините" възстановиха равенството за радост на близо 2500 фенове на клуба по трибуните. Илия Юруков с хубаво подаване изведе Спиерингс, който изпревари Димов и Станчев, след което прехвърли Митрович, излязъл доста неразчетено, за да реализира дебютното си попадение за Левски. Курьор можеше да върне преднината на Черно море в 28-ата минута, когато Каргас и Горанов сбъркаха елементарно при центриране отляво. Играчът на домакините остана очи в очи с Миятович, който се хвърли в краката му и изби топката.
Двата тима играеха равностойно в следващите минути, докато не се стигна до 38-ата минута, когато Иса беше изгонен. Таранът получи два жълти картона в рамките на десет секунди, което нажежи страстите на терена и по трибуните. Нападателят фаулира Каргас при игра за висока топка, а реферът Ивайло Стоянов отсъди фаул и му даде картон. Това вбеси бившия играч на "сините", който напсува Сватбата и съдията му показа втори жълт картон, а с това и червен картон. Капитанът Даниел Димов пощуря и също искаше обяснение от рефера, който санкционира и него с жълт картон.
Изненадващо, останали с човек по-малко, играчите на Илиан Илиев пропуснаха да си върнат преднината, тъй като гредата отново беше помощник на Миятович. Курьор направи 70-метров самостоятелен рейд, след като преодоля с лекота Юруков и Каргас, но останал сам срещу вратаря, нацели лявата греда. След края на първата част Илиев също получи картон, тъй като искаше бурно обяснение от рефера, докато се опитваше да успокои и Станчев, който също беше изнервен на Стоянов.
Втората част Черно море продължи да бъде по-опасният състав на терена. Първо в 52-ата минута "моряците" имаха претенции за дузпа. Васил Панайотов стреля, топката се отби в Каргас, докато домакините искаха игра с ръка на гръцкия защитник, който беше изключително несигурен в този двубой. Реферът отсъди корнер, а след неговото центриране Хантакиас със странична нощи пробва удар, който Миятович спаси.

В 58-ата минута опасен удар на Даниел Димов със задна ножица мина покрай вратата на гостите. Алар и Мазурек замениха Юруков и Димитров и левскарите започнаха да играят повече с топката.
Стани Костов пропусна единствената си възможност в 69-ата минута. Нападателят стреля в аут от 18 метра, а секунди по-късно Спиерингс пропусна да донесе пълен обрат. Нидерландецът стреля, топката попадна в Тиам, но защитата изчисти. Две минути след това ново разбъркване пред вратата на Черно море беше предотвратена от Димов, който първо спря удар на Мазурек, а след това и на Спиерингс.

"Сините" усещаха, че могат да обърнат мача в най-добрия си момент от двубоя, но Иван Горанов получи втори жълт картон и Левски също остана с 10 души в 75-ата минута.
Ивайло Найденов замени Паулиньо, а Спиеринг с удар от въздуха пробва рефлекса на Митрович, който с ефектно спасяване изби в корнер.

Драмата обаче тепърва предстоеше. След множество нерви и жълти картони "моряците" изпълниха статично положение, след което Ейолфсон организира бърза контраатака и изведе Алар, който видя Митрович далеч от вратата и вкара от 40 метра на празната врата за 2:1 в 93-ата минута. Така и двете попадения ще тежат на швейцарския вратар, който и на "Герена" имаше вина при поражението с 0:3 през есента, когато дебютира. Голът бе едва втори за него в родния елит от 19 мача. Левскарите усещаха сладката победа, но в четвъртата минута на продължението защитата не се ориентира добре при центриране на корнер и Мартин Минчев матира Миятович за 2:2, като изправи на крака около 6000 фенове на варненци.

Това беше шестото попадение за талантливия играч през тази кампания и общо десето в efbet Лига. Черно море приема Ботев (Пловдив), а Левски приема Славия на първи март.
Играчите на Хубчев бяха изпратени с аплодисменти от агитката, която отново събираше средства, за да може да се платят 34-те вноски на НАП, на стойност 143 000 лева.
Феновете се очаква да бъдат много и срещу "белите", въпреки че двете равенства отдалечиха тима от мечтаната титла, тъй като основната цел е спасението на легендарния клуб.
Интересното е, че шестото равенство с този резултат - 2:2, в елита на българския футбол между Черно море и Левски е първо във Варна от 1984 година и общо трето край морето, последните две бяха на "Герена" през 2017 г., и 2018 г., Двата тима бяха в серия от 11 поредни мача без реми на "Тича" в мач за шампионат.

ЧЕРНО МОРЕ - ЛЕВСКИ 2:2
1:0 Курьор (14)
1:1 Спиерингс (18)
1:1 Алар (90+3)
2:2 Минчев (90+4)
ЧЕРНО МОРЕ: Миодраг Митрович, Виктор Попов, Стефан Станчев, Даниел Димов, Димитрос Хантакиас, Васил Панайотов, Патрик Андраде, Родриго Енрике, Мартин Минчев, Матиас Курьор, Исмаил Иса

ЛЕВСКИ: Милан Миятович, Деян Лозев, Янис Каргас, Холмар Ейолфсон, Иван Горанов, Кали Тиам, Илия Юруков, Здравко Димитров, Стайн Спиерингс, Паулиньо, Станислав Костов

Мартин Минчевжълт картон Мартин Минчев  Дени Алар  Дени Аларгол
87' Холмар Ейолфсон  Холмар Ейолфсонжълт картон
79' Паулиньо  Паулиньоизлиза
Ивайло Найденов  Ивайло Найденоввлиза
75' Иван Горанов  Иван Горановчервен картон
Матиас Курьоризлиза Матиас Курьор  74'
Денислав Ангеловвлиза Денислав Ангелов
Виктор Поповжълт картон Виктор Попов  60' Иван Горанов  Иван Горановжълт картон
Матиас Курьоржълт картон Матиас Курьор  58' Кали Тиам  Кали Тиамжълт картон
56' Здравко Димитров  Здравко Димитровизлиза
Дени Алар  Дени Аларвлиза
Илия Юруков  Илия Юруковизлиза
Франко Мазурек  Франко Мазуреквлиза
42' Паулиньо  Паулиньожълт картон
Исмаил Исачервен картон Исмаил Иса  38'
Даниел Димовжълт картон Даниел Димов
Исмаил Исажълт картон Исмаил Иса  37'
Васил Панайотовжълт картон Васил Панайотов  34'
Димитриос Хантакиасжълт картон Димитриос Хантакиас  31'
19' Стайн Спирингс  Стайн Спирингсгол
Патрик Андрадежълт картон Патрик Андраде  16' Янис Каргас  Янис Каргасжълт картон