Левски

Лион рани Ювентус в първия сблъсък (видео+галерия)

26 февруари 2020 | 23:55 - Обновена
Лион постигна донякъде изненадваща победа с 1:0 над Ювентус в първия сблъсък между двата тима от 1/8-финала в Шампионската лига. Французите изиграха силно първо полувреме и поведоха с гол на Люка Тусар в 31-ата минута. През втората част обаче Ювентус бе пълен господар и направи куп пропуски пред вратата на Антони Лопеш, като попадение на Пауло Дибала не бе зачетено заради засада. В крайна сметка обаче “Хлапетата” успяха да ранят “Старата госпожа” и записаха първата си победа над торинци в своята история, като взеха добра преднина преди реванша.

Треньорът на Лион Руди Гарсия бе избрал Карл Токо-Екамби и Муса Дембеле да действат в предни позиции, а зад гърба им като плеймейкър бе Усем Ауар. В средата на терена пък започнаха Бруно Гимараеш и Люка Тусар.

Маурицио Сари пък бе предпочел Пауло Дибала, Кристиано Роналдо и Хуан Куадрадо да си партнират в атака. Миралем Пянич, Родриго Бентанкур и Адриен Рабио бяха триото в средата на терена.

Роналдо създаде първото по-интересно положение пред една от двете врати. В 7-ата минута португалецът центрира опасно във вратарското поле и сантиметри не стигнаха на Хуан Куадрадо да засече топката, която тупна коварно близо до гредата.

Последваха няколко по-спокойни минути, но в 21-ата Лион пропусна прекрасна възможност за откриване на резултата. При едно центриране от корнер Токо-Екамби стреля с глава и нацели напречната греда.

В 27-ата минута Алекс Сандро се бе включил в предни позиции и отправи опасен изстрел, но над вратата.

Матайс де Лихт получи тежка аркада при един сблъсък в наказателното поле на домакините и се наложи да бъде превързан извън терена. През това време Лион се възползва от численото си предимство и откри резултата. В 31-ата минута французите разиграха добре след един тъч отляво, Ауар напредна почти до аутлинията и центрира към Тусар, който засече топката във вратата за 1:0.

Само две минути по-късно резултатът можеше да бъде удвоен. Дембеле отправи истински снаряд по посока на вратата и Войчех Шчесни само изгледа как топката минава встрани.

Юве отговори с коварен диагонален шут на Роналдо, който обаче бе покрай вратата.

В 37-ата минута "Хлапетата" претендираха за дузпа за игра с ръка на Куадрадо в пеналта, но ситуацията бе разгледана и с ВАР и наказателен удар не бе отсъден.

В 41-ата минута колективна грешка в отбраната на Юве позволи на Токо-Екамби да отнеме топката, след което да отправи силен шут, но над вратата. Отново камерунецът излезе на стрелкова позиция при една контраатака в 44-ата минута, но отново стреля неточно.

В добавеното време на първата част Гимараеш пробва бдителността на Шчесни с далечен удар, но вратарят внимаваше и улови.

Втората част започна с натиск на Ювентус, но поне в първите двайсетина минути не се стигна до някакви реални голови положения пред Антони Лопеш.

До края обаче гостите обсадиха вратата на съперника. В 69-ата минута италианците пропуснаха страхотно положение. Дибала получи центриране в пеналта и стреля силно от движение, но не успя да намери очертанията на вратата.

След това в 76-ата минута Данило пробва далечен, но доста неточен изстрел.

Поредната възможност за торинци дойде в 79-ата минута, когато една лошо изчистена топка след конрер попадна в Дибала, който моментално шутира към вратата, но прати кълбото по-високо от нужното.

В 82-ата минута Гонсало Игуаин получи трудна топка в наказателното поле, но все пак успя да стреля с глава, но не и да намери очертанията на вратата.

Минута по-късно и Юве поиска дузпа, след като Роналдо бе изблъскан в гръб при опит да стреля с глава при едно центриране, но съдията бе категоричен, че няма нарушение.

В 85-ата минута Дибала проби мощно в наказателното поле и върна за Игауин, който шутира силно, но покрай вратата.

Две минути след това Дибала получи извеждащ пас и отбеляза гол, но той не бе зачетен заради засада.

В последната минута на мача за втори път съдията подмина претенции на торинци за дузпа, които този път бяха доста по-основателни. Роналдо свали с глава една топка за Дибала, който откровено бе задържан от играч на съперника, но и този път Хесус Хил прецени, че няма да посочи бялата точка.

В добавеното време и Роналдо пропусна добра възможност с глава.

Все пак Лион удържа крехката си преднина и се поздрави с ценен успех, който му дава увереност преди реванша в Торино. Юве пък ще има доста работа за вършене на свой терен, ако не иска рано-рано да приключи участието си в турнира.

Кени Тетевлиза Кени Тете  Федерико Бернардески  Федерико Бернардескивлиза
70' Хуан Куадрадо  Хуан Куадрадоизлиза