Перфектен Райконен триумфира в Малайзия

Световният шампион Кими Райконен (Ферари) спечели безпроблемна победа на пистата "Сепанг" в състезанието за Голямата награда на Малайзия, втори кръг от шампионата на Формула 1. Втори след стабилно каране финишира Роберт Кубица (БМВ-Заубер), което е най-доброто класиране до този момент в кариерата му. Трети остана Хейки Ковалайнен (Макларън-Мерцедес). Това е първият подиум на финландеца с екипа на британците. Четвърти в Малайзия след перфектно представяне завърши Ярно Трули (Тойота). Пети остана победителят от Австралия Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес). Хамилтън нямаше ден и през по-голямата част от надпреварата се бореше с Марк Уебър (Ред Бул) на около 30 секунди от водача Райконен. При първото си спиране в бокса механиците на британеца го забавиха твърде много със смяната на предната му дясна гума. В края Люис натисна Трули, но не успя да го изпревари. Шести и седми финишираха съответно Ник Хайдфелд (БМВ-Заубер) и Марк Уебър (Ред Бул).

16-ия успех в кариерата на Райконен започна след първото от общо двете му спирания в бокса. Тогава Кими успя да изпревари лидера до този момент и тръгналия първи на старта Маса. Преди това "Айсмен" записа рекордни обиколки и излезе на пистата на метри пред съотборника си. Фелипе пък отпадна след пилотска грешка в средата на надпреварата. 25 тура преди финала той се провали, след като изпусна 8-ми завой, колата му поднесе и бразилецът се озова в чакъла. Поредна втора грешка на Маса, след тази на първия завой в Австралия и съмнения за възможността му да кара автомобил без тракшън контрол.

Във временното класиране Хамилтън поведе с 14 точки, пред Кими и Хайдфелд с по 11 точки. При конструкторите Макларън-Мерцедес поведе с 24 точки, пред БМВ-Заубер с 19 и Ферари с 10 точки.

След наказанията на пилотите на Макларън и промените на стартовата решетка Ковалайнен тръгна от 8-ма позиция, а Люис от 9-та. Спечелилият пол-позшън Маса потегли отлично и на първия завой не даде никаъв шанс на атакуващия го от втора позиция Райконен. Кими притисна остро съотборника си на първия завой. Двамата поведоха стабилно колоната, а разликата помежду им бе само около 2 секунди. На старта Кубица се изстреля напред и се озова трети. Хамилтън също се предвижи напред, изпревари няколко коли и стана пети. Ковалайнен пък бе седми. Алонсо се опита да изпревари Хамилтън от външната страна на първия завой, но загуби от по-неудобната си траектория и бе минат от няколко състезатели. Хайдфелд също загуби на старта след борба с Трули и изостана по-назад след като бе частично затворен на първия завой. Уебър и италианецът обаче се промъкнаха напред.

Така временното класиране след 1 обиколка изглеждаше така: 1.Маса, 2.Райконен, 3.Кубица, 4.Уебър, 5.Хамилтън, 6.Трули, 7.Ковалайнен, 8.Култард, 9.Алонсо, 10.Хайдфелд и др.

Още в първата обиколка Нико Розберг (Уилямс-Тойота) и Тимо Глок (Тойота) се сблъскаха. Глок отпадна, а Нико влезе в бокса за ново предно крило. В задната част на колоната Бурде изгуби контрол и се озова в зоната за сигурност.

Първи от лидерите в бокса в 16-та обиколка влезе четвъртия до този момент Марк Уебър. Тур по-късно Маса също сипа бензин, а обиколка по-късно след рекордно време Райконен сложи нови гуми и излезе на пистата на метри пред съотборника си. Така "Айсмен" поведе и нямаше никакви проблеми до финала.

Хамилтън натисна колата, отвори разлика на Уебър и  спря в 18-та обиколка. Механиците му обаче го забавиха с предна дясна гума и победителят от Австралия изостана отново назад блокиран зад Уебър. Алонсо и Кубица пък спряха най-късно от топ 10 в 22-та обиколка. След първите спирания в пита имаше доста размествания в класирането: 1.Райконен, 2.Маса, 3.Кубица, 4.Ковалайнен, 5.Трули, 6.Уебър, 7.Хамилтън, 8.Хайдфелд, 9.Алонсо, 10.Култард и др.

В 30-та обиколка Маса направи втора грешка и се провали тотално. Райконен водеше пред Кубица, Ковалайнен и Трули. При вторите спирания Уебър се забави в трафика и това позволи на Хамилтън най-накря след доста мъки да го превари. По-късно същото стори и "Куик" Ник. В същото време между първите пилоти се образуваха огромни разлки. Райконен бе цели 25 секунди пред Кубица. Полякът водеше пред Ковалайнен с около 10 секунди. Трули не можеше да поддържа темпото на третия Хейки и също бе на голяма дистанция. В последните обиколки Ярно бе притискан от Хамилтън за четвъртото място, но успя да издържи и постигна много важен успех за Тойота. Райконен бе спопкоен до финала и постигна първия успех за "Черните кончета" този сезон. Следващият старт е на 6 април за Голямата награда на Бахрейн на пистата "Сахир".

СНИМКИ ОТ УИКЕНДА В МАЛАЙЗИЯ МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ В НАШАТА ФОТОГАЛЕРИЯ ТУК!