Босна разгроми Гърция и си осигури първото място в групата на България

Босна и Херцеговина победи Гърция с 84:69 (26:18, 23:19, 15:14, 20:18) в мач от петия кръг на квалификациите за европейското първенство по баскетбол през 2022 година в Чехия, Грузия, Италия и Германия.

С убедителния успех в Рига с 15 точки разлика, който е четвърти в цикъла, босненците си осигуриха предсрочно първото място в квалификационната група. В първия мач между двата отбора преди почти година Гърция спечели само с 5 точки. И Босна и Херцеговина, и Гърция си бяха гарантирали класиране за европейското първенство още преди този мач.

Още от първите минути на мача Босна и Херцеговина взе инициативата и започна да трупа аванс. На полувремето той бе 12 точки при 49:37, а след паузата преднината на баскетболистите на треньора Ведран Боснич достигна до 24 точки.

Най-резултатен в мача с 23 точки и 13 борби бе Емир Сулейманович от отбора на Босна и Херцеговина. Кенан Каменяш добави още 16 точки за босненците, а с 11 завърши Александър Лазич.

За Гърция Василис Кавадас реализира 16 точки, а 12 прибави Димитриос Кацивелис.

От 19:30 днес е другият мач от групата, в който домакинът на квалификацията Латвия среща България. Победа с какъвто и да е резултат ще класира българите за шампионата догодина. Латвийците също ще продължат към финалната фаза при успех с поне 7 точки.

В понеделник са последните двубои от групата - България срещу Босна и Херцеговина и Латвия срещу Гърция.