Барса не издържа и даде суперкупата на Атлетик Билбао, а Меси извади юмруците

Тимът на Атлетик Билбао завоюва Суперкупата на Испания след драматичен успех с 3:2 над Барселона след продължения във финал в Севиля, който ще бъде запомнен с това, че Лионел Меси получи червен картон за удар без топка. След два гола на Антоан Гризман (40', 77') “блаугранас” водеха с 2:1 до последната минута на редовното време, но допуснаха изравняване след попадение на Асиер Виялибре. Малко след началото на добавения половин час баските вкараха третия си гол чрез Иняки Уилямс (103'). Лео пък беше отстранен секунди преди края, след като стовари юмрук в главата на съперников футболист. За Меси това е първо изгонване с екипа на "лос кулес" и изобщо първо в клубния футбол, след като другите му две са с екипа на Аржентина. Оскар Де Маркос (42') вкара другия гол за победителите.

Любопитното е, че Билбао вече е носител на суперкупата, но пък все още дори не е изиграл финала за Купата на Испания от миналия сезон. Там съперник ще е Реал Сосиедад, а мачът е насрочен за 4 април, тъй като надеждата е да има фенове по трибуните.

"Баските лъвове" заслужено триумфираха, след като на полуфиналите пребориха и другия колос в местния футбол - Реал Мадрид (2:1). За място във финала каталунците бяха елиминирали Сосиедад след дузпи.
Оправдаха се очакванията, че Лионел Меси ще е в стартовите 11 на Барса. Капитанът беше превъзмогнал травмата, заради която пропусна предишния дуел. Лео действаше на върха на атаката, а Мартин Брейтуейт се завърна на пейката. В халфовата линия Роналд Куман беше предпочел Серхио Бускетс и Френки Де Йонг, а Миралем Пянич седна сред резервите. Сержиньо Дест зае мястото си вдясно на отбраната.
Атлетик действаше в 4-4-2 с Иняки Уилямс и героя от полуфинала Раул Гарсия в предни позиции.
Баските наложиха висока преса още от първата минута и може би изненадващо те бяха по-активни в началните етапи. За повече от 20 минути "лос кулес" не създадоха дори едно положение, като нямаха и удар към вратата.

Атлетик стигна до първия си реален шанс в 26-ата, когато Андер Капа се оказа непокрит и шутира, но Марк-Андре тер Стеген отрази.

Чак в 29-ата футболистите в червено-синьо застрашиха съперника. Тогава Усман Дембеле се измъкна по дясното крило и опита да намери заелия добра позиция в наказателното поле Антоан Гризман, но пасът беше прекалено силен и неточен.

Лео Меси напомни за себе си чак в 37-ата с далечен изстрел, който излезе в аут.

Барселона излезе напред в 40-ата минута след включване на Жорди Алба по лявото крило след подаване на Меси. Бранителят върна в наказателното поле, където първо Лео се размина, но след това Гризман засече за 1:0.

Докато каталунците обаче се осъзнаят, Атлетик върна гола. Този път Алба се оказа грешник, след като не забеляза как Де Маркос мина зад гърба му след пас на Иняки Уилямс и с лекота чукна за 1:1.

На полувремето Роналд Куман замени Дест с Оскар Мингеса, след като се оказа, че американецът все още усеща болки.
Втората част започна с натиск на Билбао, но в 53-ата Гризман за малко да реализира от фал.
Играчите на Билбао стигнаха до гол в 57-ата минута, но той не беше признат след намесата на ВАР, защото се оказа, че Раул Гарсия, който засече с глава, е бил в положение на засада.

Десет минути по-късно Иняки Уилямс съумя да шутира от добра ситуация и нямаше кой да му попречи, но кълбото излетя в аут.

Барселона поведе отново в 77-ата, когато след поредно включване на Алба в предни позиции се стигна до пас към него, а той намери останалия сам срещу вратаря Гризман и после беше лесно - 2:1 за "лос кулес".

Треньорът на Атлетик Марселиньо набързо извърши четири промени с надеждата да стигне до гол.
Съперникът обаче имаше отличен шанс за нов такъв в 84-ата, когато при контраатака малко не достигна на Френки Де Йонг да преодолее вратаря Унай Симон.

Това се оказа важен пропуск, защото в последната минута на редовното време резервата Асиер Виялибре изравни, след като засече центриране от свободен удар.

Срещата влезе в продължения и само три минути след старта им Атлетик излезе напред. Иняки Уилямс майсторски заби кълбото в далечната греда и от там в мрежата - 3:2 за баските.

"Лъвовете" пропуснаха да увеличат преднината си в 105-ата, когато Унай Нунес като по чудо не съумя да засече центриране на два метра от вратата.

За финалния четвърт час Куман рискува, оставайки само с един типичен централен защитник в лицето на Роналд Араухо. Атаките на Барса обаче не бяха кой знае колко опасни. Даже в 110-ата баските за малко сами да си навредят, след като едва не си вкараха автогол.

Билбао можеше да реши всичко в 112-ата, когато двама играчи скочиха за топката и си попречиха взаимно в ситуация, при която Тер Стеген не беше на добра позиция.
Дойдоха и последните секунди, когато Меси се изнерви и удари футболист на Билбао в главата с ръка. Първоначално главният рефер не видя това, но след намесата на ВАР вдигна червен картон.

Още в четвъртък Барса го очаква нов мач, макар и срещу непретенциозен съперник - Корнейя за Купата на Испания.

БАРСЕЛОНА - АТЛЕТИК БИЛБАО 2:3 (след прод.)
1:0 Гризман (40)
1:1 Де Маркос (42)
2:1 Гризман (77)
2:2 Виялибре (90)
2:3 Уилямс (93)