Жалко! България пропиля двуцифрен аванс и загуби от Гърция след продължение в Сараево

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол инкасира второто си поредно и общо трето поражение в квалификациите за ЕвроБаскет 2022. Селекцията на Росен Барчовски загуби драматично от Гърция със 78:84 (25:15, 16:14, 11:15, 19:25, 7:13) след продължение в четвъртата си среща от група "H" на пресявките, проведена в Спортна зала "Хилс" в Сараево. Така "лъвовете" вече са с баланс от 1-3 в потока си и временно се намират на третата позиция.

Гърция пък застава начело на подреждането с 3 успеха и 1 загуба, като може да се класира за финалите на ЕвроБаскет 2022 още тази вечер при победа на Босна и Херцеговина над Латвия. При този вариант босненците също ще продупчат билета си за шампионата на Стария континент и така битката за последната квота ще бъде водена между България и Латвия във февруарския прозорец.

Greece Celebration

Големият герой за успеха на "елините" се казва Йоанис Атинеу, който наказа националите ни в самия край на мача. Гардът отбеляза ключови тройки в последните секунди на четвъртата част, а в продължението засили отбора си към успеха с нови добри изяви.

Цялостно, България се представи на добро ниво, особено като се има предвид тежкото поражение от Босна и Херцеговина с 49:88 в петък. "Лъвовете" имаха водачество от 16 точки при 41:25 през първото полувреме, но след това нещо се случи и около 10 минути националите ни не успяха да отбележат кош. Авансът на България отново стана двуцифрен в третия период, но "елините" се измъкнаха в края след брилянтни стрелби на Атинеу.

24 Andrey Ivanov (BUL), 1 Dee Bost (BUL)

Очаквано, Гърция използва превеса си в ръстово отношение и взе далеч повече борби от нашите момчета - 38 срещу 60 за "елините". Стрелбата ни от наказателната линия пък не бе добра - едва 4/14 успешни изстрела срещу 18/25 за съперника. "Лъвовете" имаха леко предимство в процента отбелязани стрелби от игра - 39% на 38%, а също така допуснаха шест грешки по-малко от Гърция - 13 срещу 19.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Димитриос Аграванис откри резултата с поднасяне след борба в нападение, но Васил Бачев даде ударно начало от тройката на "лъвовете" за 3:2. Добрите моменти за нашия тим продължиха и Чавдар Костов завърши чудесна бърза атака. Неприятното в случая бе, че Станислав Ваклинов си изкара две бързи нарушения и напусна временно паркета. Отново Костов бе точен, този път от тройката, за 4 точки аванс в полза на България - 8:4. "Горещата ръка" на баскетболиста на Левски Лукойл се възпламени за трети пореден път и авансът на "трикольорите" стана 7 точки при 11:4.

7 Dimitrios Agravanis (GRE), 15 Stanislav Vaklinov (BUL)

Седемточковата разлика в полза на България се запази в следващите минути, а Павел Маринов наказваше съперника си в офанзивен план и записа четири поредни точки след влизането си на паркета - 18:10. Двуцифрената разлика най-сетне дойде в полза на България след чудесна стрелба с табло от далечно разстояние на Венци Петков - 22:12. Наказателната акция от тройката продължи и в следващата атака с изстрел от нула градуса на Евгени Хаджирусев за 25:14, но Йоанис Атинеу също отвърна с далечна стрелба, за да оформи крайното 25:17 след една четвърт игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима си разделиха по няколко успешни нападения в първите три минути от втората част и разликата остана осем точки - 29:21. Гърците се опитаха да скъсят дистанцията в резултата, но след таймаут на Барчовски "лъвовете" се успокоиха и отново сложиха разликата на 10-те точки - 33:23. Последваха нови добри минути за националите ни, като първо Цветомир Чернокожев наниза страхотна тройка, а след това Дий Бост също намери само мрежичката отдалеч - 14 точки разлика при 39:25.

Перфектна бърза атака под ръководството на Васил Бачев осигури нови две точки, реализирани от Чернокожев - 41:25. След прекъсването, поискано от щаба на гостите, Гърция се съвзе и намали изоставането си до 10 точки след серия от шест поредни точки - 41:31. До края на четвъртината и двата тима пропуснаха възможностите си и така резултатът на голямата почивка остана 41:31 в полза на България.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Началото на третата част бе хаотично, тъй като и двата тима допуснаха грешни отигравания в нападение и по този начин резултатът не се промени. Първите две точки за второто полувреме бяха дело на Кацивелис, който намали изоставането на гърците до 8 точки. След два пропуска на Ваклинов от наказателната линия, "елините" направиха резултата 41:36 след кош и фаул на Кавадас. В този момент Ваклинов извърши петото си лично нарушение и напусна мача преждевременно. Сушата на "лъвовете" в офанзивен план стана твърде сериозна и Гърция се завърна на едва три точки дефицит - 41:38.

Bulgaria v Greece 29112020_-8

Опустошителната поредица на символичните гости достигна 17 последователни точки и така се превърнаха във водачи в резултата - 41:42. Почти 10 минути след последната точка на България Дий Бост най-сетне развали черната серия с перфектна тройка - 44:42. Отново натурализираният американец бе главното действащо лице, след като наниза и следващите 3 точки за българския отбор - 47:42. Венци Петков изригна със страхотна тройка, а Васил Бачев добави още два пункта, за да фиксира 11-те поредни точки в полза на "лъвовете" - 52:42, двуцифрената преднина се завърна. Маргаритис и Атинеу завършиха частта с два поредни коша, за да отвърнат на предизвикателството на България - 52:46 преди финалните 10 минути.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Отново Маргаритис бе точен от тройката, но Дий Бост отговори с перфектна стрелба от далечно разстояние - 55:49. Атинеу и Каввадас бяха точни от наказателната линия след техническо на Бост и фаул на Костов - 55:53. Атинеу нямаше спиране и пак наказа нашата защита с тройка, но Чернокожев също се разписа отдалеч - 60:56. Евгени Хаджирусев увеличи разликата в резултата на пет точки след нова тройка - 63:58 за България. Йоанис Аграванис върна два пункта за "елините", но Александър Янев отново постави разликата на 5-те точки - 65:60. Андрей Иванов отбеляза много важна тройка след страхотен пас на Дий Бост и България поведе с 8 точки - 68:60 с 3:43 оставащи минути до края на мача.

10 Pavel Marinov (BUL), 6 Vassilis Kavvadas (GRE)

Каввадас не трепна от линията за 68:62, а минута по-късно отбеляза още един наказателен, за да намали разликата до 5 точки - 68:63. Димитриос Фльонис пропусна много важна стрелба за южните ни съседи, а в ответното нападение Дий Бост също пропусна да реши мача. Гърците продължаваха да редят "тухли" от далечно разстояние, което позволи на нашите момчета да успокоят темпото - 68:63 за България при 38 оставащи секунди и нападение за "лъвовете".

9 Chavdar Kostov (BUL), 18 Ioannis Agravanis (GRE)

Пропуск на Янев позволи на Атинеу да наниже тройка за 68:66, но нашите успяха да се измъкнат от пресата на съперника и Чавдар Костов отбеляза за 70:66 на бърза атака. 21 секунди остават на таблото. Отново гардът на Гърция показа железни нерви и реализира още една далечна стрелба - 70:69 при 17 оставащи секунди. Чавдар Костов сбърка веднъж от линията, а Кацивелис върна паритета в резултата, след като бе оставен сам в коридор за забивка - 71:71 и продължение.

ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

Атинеу реализира първия кош в продължението - тройка за 71:74. Александър Янев открадна и отбеляза, за да върне разликата на една точка - 73:74. Мандзарис и Венци Петков си поделиха по една тройка - 76:77. Кацивелис отбеляза с хитрост за три аванс, но отново гардът на Левски Лукойл бе точен с поднасяне - 78:79. Аграванис намери мрежичката на два пъти от наказателната линия за 78:81 с 1:22 на часовника.

24 Andrey Ivanov (BUL), 17 Evangelos Mantzaris (GRE)

Янев пропусна от тройката, а в ответното нападение "елините" също не намериха целта, но взеха борбата в нападение при оставащо време от 27 секунди. И кой ако не феноменалният в днешния мач Атинеу, който буквално спаси гърците с поредната си тройка - краен резултат 78:84

Йоанис Атинеу вкара 21 точки и взе 5 борби, Василис Каввадас добави 14 точки, а Димитриос Аграванис се отчете с 10 точки. За България Чавдар Костов наниза 15 точки и грабна 5 борби, Дий Бост остави 12 пункта и 7 асистенции, а Венцислав Петков допълни с 11 точки.