Вездесъщ Златан донесе дългоочаквана победа за Милан на "Сан Паоло" (видео+галерия)

Отборът на Милан постигна важна победа с 3:1 като гост на Наполи в най-интригуващия мач от 8-ия кръг на Серия "А". В герой за "росонерите" се превърна тяхната звезда Златан Ибрахимович (20', 54'), който се разписа на два пъти, но към края на двубоя се контузи. В добавеното време младата резерва Йенс Петер Хауге също беше точен. Попадението за домакините отбеляза Дрис Мертенс (63'), а само две минути след това съотборникът му Тиемуе Бакайоко си изкара втори жълт картон и беше изгонен от игра.

По този начин Милан прекъсна черната си серия от 11 мача без победа срещу Наполи (6 загуби и 5 равенства). Това е и едва втората победа на "Дявола" на "Сан Паоло" през този век. Другата е от октомври 2010 година, а в останалите 13 мача на този стадион през XXI век отборът имаше 7 поражения и 6 ремита. "Росонерите" вече са непобедени в 15 поредни визити във всички турнири (10 победи и 5 равенства). За последно бяха достигнали тази бройка при Карло Анчелоти през 2004 година. Ибрахимович пък вкара в осми пореден негов мач в Калчото, като тази серия беше започната още в края на миналия сезон и е най-дългата в кариерата му. През тази кампания неговите шампионатни попадения вече са 10 в едва 6 изиграни срещи, с което поведе в голмайсторската листа с преднина от два гола пред Кристиано Роналдо.

Дженаро Гатузо бе направил три промени в стартовия си състав. На вратата започна Алекс Мерет, а като ляв бек игра Марио Руи. Контузията на Виктор Осимен пък принуди наставника да заложи на Матео Политано. Останалите атакуващи играчи бяха капитанът Лоренцо Инсиние, Ървинг Лозано и Мертенс.

Наставникът на Милан в този мач Даниеле Бонера пък бе пуснал двама нови титуляри в сравнение с миналия мач. Това бяха възстановеният от травма капитан Алесио Романьоли и Анте Ребич, който игра като ляво крило на мястото на контузения Рафаел Леао. На дясното крило действаше Алексис Салемакерс, плеймейкър беше Хакан Чалханогу, а централен нападател - Ибрахимович.

Още в петата минута Симон Кяер получи разтежение, но все пак реши да остане на терена. В деветата Ребич опита воле, но то не беше проблем за Мерет. Минута по-късно Чалханоглу нанесе коварен далечен шут, който беше избит от противниковия страж. В 14-ата Салемакерс също стреля от дистанция, но неточно. В 20-ата Тео Ернандес центрира, Ибрахимович надхитри Калиду Кулибали и с чудесен удар с глава заби топката в мрежа на домакините.
30 Наполи - Милан 1:3
Голът само ядоса Наполи, който наложи тотален натиск до края на частта. В 27-ата минута Мертенс шутира много опасно, но Джанлуиджи Донарума с блестяща изява изби топката в корнер. При последвалото му изпълнение вратарят отрази удар на Бакайоко, добавката на Джовани Ди Лоренцо срещна напречната греда, а изстрел на Лозано беше избит в нов корнер. В следващите минути Политано направи два пропуска. В 38-ата Костас Манолас пробва задна ножица, която се оказа много неточна. Малко след това Лозано също не успя да се разпише. В 42-ата заучено изпълнение на фаул доведе до удар на Мертенс от много малък ъгъл, който беше спрян от Донарума.

В 54-ата минута Милан нанесе втория си удар по Наполи в мача. Тогава Чалханоглу пусна прекрасен извеждащ пас към Ребич. Той центрира към далечната греда за Ибрахимович, който от въздуха се разписа за втори път в мача. В 60-ата Златан отново беше точен, но попадението му не беше зачетено поради засада.

В 63-ата минута Бакайоко отне топката от Франк Кесие и тя достигна до Мертенс. Белгиецът финтира Романьоли и прати топката покрай Донарума, с което намали изоставането на своя отбор. Само две минути по-късно обаче Бакайоко фаулира Ернандес, получи втори жълт картон и беше изгонен от игра.
В 69-ата Кяер стреля с глава, но право в ръцете на Мерет. В 77-ата Донарума показа колебание при центриране от корнер, но топката беше изчистена от негов съотборник. Веднага след това младият Лоренцо Коломбо замени Ибра заради мускулна травма на шведа. В добавеното време двамата вратари спасиха удари на резервите Андреа Петаня, Коломбо и Хауге. Малко преди края на мача обаче норвежкият национал осъществи добра солова акция и оформи крайното 3:1 в полза на своя тим.
Така Милан си върна първото място в класирането, като събра актив от 20 точки. В този кръг Наполи беше изпреварен от няколко отбора и вече е шести с 14 пункта на своята сметка.

НАПОЛИ - МИЛАН 1:3

0:1 Ибрахимович (20')
0:2 Ибрахимович (54')
1:2 Мертенс (63')
1:3 Хауге (90+5')

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Кулибали, Манолас, Руи, Фабиан, Бакайоко, Политано, Лозано, Инсиние, Мертенс

Милан: Дж. Донарума, Калабрия, Кяер, Романьоли, Ернандес, Кесие, Бенасер, Салемакерс, Чалханоглу, Ребич, Ибрахимович