Белогорие нанесе първа загуба на Зенит (Казан) в Суперлигата на Русия (видео + снимки)

Отборът на Белогорие (Белгород) нанесе първа загуба на вицешампиона Зенит (Казан) в Суперлигата на Русия. Волейболистите на Белогорие спечелиха у дома изтегления по-рано двубой от 22-ия кръг с 3:2 (25:20, 17:25, 25:21, 21:25, 15:13).

Ден по-рано двата отбора изиграха срещата си от 9-ия кръг, която спечелиха гостите от Зенит с 3:1 гейма.
Двата тима решиха да изиграят и двубоя си от 22-ия кръг по инициатива на тима от Казан, който има предстоящи двубои от Шампионската лига.
Волейболистите на Белогорие поведоха в началото на двубоя с 6:3. Възпитаниците на Владимир Алекно продължиха да допускат грешки. Атака в аут на Фьодор Воронков и две грешки на Бартош Беднож белгородци дръпнаха със 17:11. След прекъсване в полза на Зенит Бартош Беднож заби 3 поредни аса и тимът от Казан намали до 15:17. Бартош Беднош бе хванат на единична блокада от Сергей Червяков, а после белгородци хванаха на блок и атака на Максим Михайлов. Павел Тетюхин донесе успеха на Белогорие в първата част с 25:20.
Възпитаниците на Владимир Алекно започнаха втората част много агресивно на начален удар. Михайлов и Беднож  се отличиха с асове, а съотборниците им завършваха атаки, след като преди това отлично се справяха в защита – 9:2. Александър Волков се разигра с мощни атаки в центъра и Зенит поведе с 8 точки при 14:6. Гостите спечелиха безпроблемно втората част с 25:17.
В началото на третата част за Белогорие в игра се появиха Егор Сиденко и Иван Кузнецов на мястото на Габриеле Нели и Дмитрия Илиних. Белогорие бързо поведе с 5:2 след асове на Игор Колодинский и Павел Тетюхин. Възпитаниците на Маркос Миранда дръпнаха с 11:5, след като домакините спряха с блокада няколко атаки на Максим Михайлов. “Зенитовци” отговориха с няколко аса, но не можаха да спрат разигралите се резерви Сиденко и Кузнецов, които забиха общо 8 атаки от 11 опита в третата част за 25:21.
В началото на 4-ия гейм Александър Бутко разигра своите центрове Артьом Волвич и Александър Волков и Зенит поведе със 7:4. Единичен блок на Волков спря атака на Павел Тетюхин за – 9:4. "Белгородци" се опитаха да изравнят, благодарение на удачната игра в атака на Сиденко и Алексей Самойленко, а също така и грешка на Филип Воронков– 17:19. В края на гейма Зенит поведе с 23:20 след блокада на Беднож, а точка на гейма постави Артьом Волвич – 25:21. Зенит взе 4-ата част благодарение на успешните атаки през центъра на Артьом Волвича (5/8) и на 4-ите брейк точки на Фьодор Воронков.
Тайбрекът на двубоя бе инфарктен. След блестяща серия от начален удар на Павел Тетюхин Белогорие поведе с 9:5. Зенит бързо реагира и Фьодор Воронков успя с началния си удар да затрудни максимално домакините. Волков хвана на единичен блок атака на Самойленк, а след това Самойленко сам сгреши – 9:9. Ас на Волков изведе Зенит напред с точка при 10:9. При резултат 13:13 Артьом Волвич атакува в мрежата – 13:14. Влезлият като резервата Дмитрий Леонтиев заби ас в либерото на Зенит Иля Фьодоров и така донесе успеха на Белогория в тайбрека с 15:13 и мача с 3:2 гейма.
Егор Сиденко стана най-резултатен волейболист за Белогорие в мача с 16 точки (1 ас, 1 блок, 58% ефективност в атака). Сергей Червяков добави 14 точки (4 блока, 63% ефективност в атака).
Алексей Самойленко се отличи с 13 точки (3 блока, 63% ефективност в атака).
За Зенит Бартош Беднож заби 23 точки (4 аса, 2 блока, 46% ефективност в атака, 22% перфектно и 52% позитивно посрещане). Максим Михайлов добави 16 точки (2 аса, 1 блок, 48% ефективност в атака), а Фьодор Вороноков (1 блок, 50% ефективност в атака, 45% перфектно и 66% позитивно посрещане) и Александър Волков (2 аса, 5 блока, 58% ефективност в атака) по 14 точки.

БЕЛОГОРИЕ (БЕЛГОРОД) – ЗЕНИТ (КАЗАН) 3:2 (25:20, 17:25, 25:21, 21:25, 15:13)