Скот Диксън спечели 6-та титла в сериите Индикар

Новозеландецът Скот Диксън (Chip Ganassi Racing) завоюва своята шеста титла в американските серии Индикар, след като завърши трети във финалната за сезона надпревара по улиците на Сейнт Пийт.

Диксън, който спечели откриващите три старта за сезона, чийто старт бе забавен заради глобалната коронавирус пандемия, се нуждаеше от влизане в първите десет за да си осигури трофея, което той успя да направи в една хаотично състезание.

В него победители стана шампионът за миналата година и единствен конкурент на новозеландеца за титлата Джоузеф Нюгардън (Penske Racing), за когото това бе втори пореден успех във Флорида. А до успеха, двукратният шампион стигна след като доста от лидерите допуснаха грешки и се озоваха в стената. Първо това направи стартиралият от пол-позишън австралиец Уил Пауър (Penske Racing), който се удари на изхода от бързия трети завой в 36-та от общо 100 обиколки, а след това по подобен начин от надпреварата отпадна и Алекс Роси (Andretti Autosport), който допусна своята грешка в 70-я тур.

В крайна сметка, след пълния хаос, който се получи по улиците на Сейтн Пийт до подиума освен Нюгардън и Диксън се добра още и Пато О‘Уард (Arrow McLaren SP), за когото това бе четвърто качване на почетната стълбичка през сезона.

А във вчерашното състезание имаше толкова много периоди с жълт флаг на цялото трасе, че горивото на колата за сигурност свърши и тя трябваше да се прибере в пит лейна две обиколки преди последния рестарт.

В крайното класиране в шампионата Диксън триумфира с преднина от 16 точки спрямо Нюгардън, докато тройката бе запълнена от Колтън Хърта (Andretti Autosport), който завърши на 100 точки зад Нюгардън.

Сезон 2021 в сериите Индикар трябва да започне на 7 март отново по улиците на Сейнт Пийт.