Марица (Пд) взе дербито със Спартак

Марица победи с 2:1 Спартак в завърналото се в Трета лига пловдивско дерби. Двата отбора изиграха здрав и интересен мач, като показаха хъс и желание за победа. Двубоят от 12-ти кръг на Трета лига – Югоизточна група се игра на стадион „Тодор Диев“ пред около 1000 зрители.

В състава на домакините отсъстваха няколко състезатели, сред които капитанът Христос Доков. В този на гостите проблем беше прекъсването на игровия ритъм и липсата на тренировки заради карантинирани футболисти. Двама от тях - Мартин Анастасов и Горан Гръблев бяха на резервната скамейка, въпреки прекарания вирус и липсата на всякаква подготовка. Дебют за Марица в официален мач направи опитният защитник Апостол Попов, който пък игра с контузия. На полувремето той бе заменен от Иван Мицев.

Първата част бе равностойна и не предложи много голови положения. Филип Колев на два пъти стреля към вратата на Илия Николов, но първия път бе неточен, а при втория стражът се намеси вещо. Преди това Филип Алексиев също стреля, но бе неточен. За „Марица“ Тодор Тимонов също на два пъти опита да преодолее вратаря Петър Начев, който се намеси добре при единия удар, а вторият бе далеч от целта. И Олджай Алиев нямаше шанс да отбележи при една от ситуациите пред вратата на „гладиаторите“. В края на полувремето Тодор Тимонов центрира добре и Димитър Аврамов засече с глава, но последва рикошет в бранител на домакините и топката излезе в корнер. Първата част ще се запомни и с любопитен момент, в който Тодор Тимонов поправи грешка на рефера Боян Славков. Той отсъди корнер в полза на „Марица“, а Тимонов го изпълни изваждайки топката веднага в аут и връщайки я в притежание на спартаклии. Същата ситуация се повтори и през втората част, но в обратната посока. Тогава „гладиаторите“ реагираха по същия начин.

Втората част бе доста по интересна и наситена със събития. В 52-та минута Димитър Аврамов засече с глава центриране от корнер, но топката премина на сантиметри от целта. В 62-та минута бившият състезател на „Марица“ Любомир Цеков бе съборен от Димитър Аврамов в наказателното поле при борба за висока топка и Боян Славков отсъди дузпа. Капитанът Кирил Георгиев изпълни добре, но Илия Николов за пореден път показа класата си и спаси. Минута по-късно друг бивш футболист на маричани и юноша на „жълто-сините“ Станимир Димитров отправи силен удар от границата на наказателното поле, но топката премина на сантиметри встрани. В 65-та минута Олджай Алиев излезе сам срещу Начев, но вратаря излезе и изби в корнер. Минута по-късно Алиев бе изведен добре от капитана Тодор Тимонов, но отново последва добра намеса на стража на спартаклии.

В 73-та минута опитният Йордан Минев получи втори жълт картон за игра с ръка като последен в отбраната. Минев дълго показваше на съдията, че е играл с рамо, но Славков бе непоколебим. Така „Спартак“ остана с 10 души на терена, но това не спря тима да търси победата. В 78-та минута Георги Камбуров се пребори за топката с Величко Величков в наказателното поле и с диагонален удар от няколко метра успя да открие резултата. “Гладиаторите” се радваха дълго и шумно, но преднината им се запази само 2 минути. В 80-та минута, след коренер и разбъркване в наказателното поле, Димитър Аврамов се оказа най-съобразителен и с плътен удар изравни. След изпълнения център маричани отнеха топката в своето поле. Милен Танчев изведе по фланга, в централната част на терена, Олджай Алиев, който напредна, неутрализира противник технично и с диагонален удар покрай вратаря направи 1:2.

До края на срещата домакините опитаха да променят развоя, но трудно достигаха до удобни позиции за стрелба. „Жълто-сините“ се върнаха в отбрана, където с изключение на няколко дребни грешки не допуснаха сериозни положения. Така „Марица“ постигна изключително ценен успех с оглед на огромните проблеми около състава и липсата на кондиция.

„Марица“ записа пореден успех над „Спартак“ през последните години в наричаното от някои „малко пловдивско дерби“. Победата бе трудна и драматична, но много сладка. Двубоят ще се запомни с изключителния феърплей от страна на двата тима, както и със себераздаването им. Въпреки че мачът не бе триумф на футбола той имаше своите красиви моменти и предложи много емоции на зрителите, които заслужават да наблюдават такова дерби, но на по-високо ниво, а именно в професионалния футбол.
„Марица“ остава на 6-то място във временното класиране с актив от 20 точки, но и с два мача по-малко. „Гладиаторите“ са 12-ти с 13 точки. Възпитаниците на Николай Димитров приемат „Розова долина“ в следващия кръг. Двубоят е на 31-ви октомври, от 14:30 часа, на стадион „Марица“. По същото време „Спартак“ гостува на последния в класирането – „Верея“.

МАРИЦА: Илия Николов, Апостол Попов (Иван Мицев), Величко Величков, Йордан Пейчинов, Димитър Аврамов, Димитър Юруков, Олджай Алиев, Милен Танчев, Христо Янчев, Тодор Тимонов – капитан (Теодор Фърков), Георги Георгиев (Александър Праматаров). РЕЗЕРВИ: Горан Гръблев, Красимир Кръстев, Мартин Анастасов. Треньор: Николай Димитров

СПАРТАК: Петър Начев, Филип Алексиев, Йордан Минев, Кръстьо Милев, Георги Йотовски, Филип Колев (Атанас Бучов), Кристиян Кодуков (Георги Камбуров), Мартин Симеонов (Любомир Цеков), Кирил Георгиев – капитан, Станимир Димитров, Мариян Гиров РЕЗЕРВИ: Алекс Василев, Илия Смилянов, Митко Илиев. Треньор: Стефан Учиков

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Йордан Минев – 2, Мариян Гиров (Спартак), Милен Танчев (Марица)
ЧЕРВЕН КАРТОН: Йордан Минев – 2 жълти
СЪДИЙСКИ СЪСТАВ: ГС: Боян Славков, АС: Георги Стамболджиев и Владимир Лазаров, 4-ти съдия: Марио Генчев, делегат: Димитър Балтаджиев – всички от Пловдив