Разтърсеният от коронавирус Шахтьор подчини Реал Мадрид като гост (видео)

Отборът на Шахтьор (Донецк) постигна изненадваща победа с 3:2 като гост на Реал Мадрид в двубой от група В на Шампионската лига. Попаденията за украинците отбелязаха Тете (29’), Рафаел Варан (33’ - автогол) и Манор Соломон (42’) през първото полувреме. След почивката мадридчани се опитаха да осъществят обрат, но головете на Лука Модрич (54’) и Винисиус Жуниор (59’) се оказаха недостатъчни за това.
Зинедин Зидан направи цели седем промени преди съботното Ел Класико срещу Барселона. Капитанът Серхио Рамос въобще не бе в групата за мача заради получен удар при загубата от Кадис и така неговото място бе заето от Едер Милитао. Ферлан Менди пък бе преквалификаран като десен бек. В халфовата линия също имаше две нови имена в сравнение с миналия мач - Каземиро и Федерико Валверде. Атаката пък бе изцяло променена. По крилата играеха Родриго и Марко Асенсио, а Лука Йович също стартира като титуляр.
Шахтьор беше сериозно ударен от коронавируса, като цели десетима играчи от първия им състав пропуснаха мача заради него. Сред тях бяха бразилските звезди Тайсон, Алан Патрик и Жуниор Мораеш, защитникът Микола Матвиенко, крилото Йевхен Коноплянка и вторият капитан Тарас Степаненко. Украинците все пак успяха да съберат достатъчно футболисти за двубоя, като стартовият им състав бе съставен от осем футболисти на 23 години или по-малко. Схемата им на игра беше 4-2-3-1, а атаката бе поверена на Дентиньо.
Още в първите няколко минути Асенсио отправи два удара, като първият беше блокиран, а вторият - спасен. В 14-ата Марлос беше изведен сам срещу Тибо Куртоа, но вратарят успя да се справи с неговия шут. При следващото си положение обаче гостите откриха резултата. В 29-ата минута Виктор Корниенко си проправи път между противинковите защитници и подаде топката на Тете, който пък я прати в противниковата мрежа. Веднага след това последва удар с глава на Йович, който беше уловен.
В 33-ата минута Тете се измъкна от домакинската отбрана и отново стреля. Куртоа изби удара му, но в опита си да не позволи на Марлос да играе с топката Варан си отбеляза автогол. В 42-ата Соломон подаде топката на Тете, който пък му я върна с пета, а израелецът увеличи преднината на своя тим с удар по земя.
За първи път от септември 2005 г. Реал Мадрид допусна три гола до почивката в мач от Шампионската лига. Тогава съперникът бе Лион. Откакто Байерн (Мюнхен) им го причини през 2000 г., мадридчани не бяха получавали толкова голове като домакини през първите 45 минути от среща в турнира.
В 49-ата минута Асенсио стреля отдалече, но Анатолий Трубин изби в корнер. В 54-ата Модрич също нанесе мощен удар от голяма дистанция, с който обаче успя да намали изоставането на домакините. В следващите минути Марлос и Тете пропуснаха отлични възможности да се разпишат. В 59-ата на терена се появи Винисиус, който веднага отне топката от Марлос и я прати във вратата, пазена от Турбин. Всичко това стана в рамките на 14 секунди и така този гол е най-бързо отбелязаният от резерва в историята на ШЛ.
В 62-ата минута влезлият на почивката Карим Бензема стреля отблизо, като шутът му бе блокиран. В 64-ата Тете излезе очи в очи с Куртоа, но се забави с удара, като го прати в краката на белгиеца. В 77-ата Менди стреля с глава, а Корниенко се изпречи на пътя на топката и тя излезе в корнер. В 80-ата и Марлос се разписа, но голът не беше признат поради засада на Тете.
В 84-ата останаха съмнения за игра с ръка на Давит Хочолава в наказателното му поле. В добавеното време Валверде с рикоширал удар вкара изравнителен гол след изпълнение на корнер, но след намесата на ВАР той беше отменен, тъй като Винисиус беше в положение на засада пред погледа на Трубин. Така Шахтьор успя да си тръгне от Мадрид с победа.

РЕАЛ МАДРИД - ШАХТЬОР (ДОНЕЦК) 2:3

0:1 Тете (29')
0:2 Варан (33' - автогол)
0:3 Соломон (42')
1:3 Модрич (54')
2:3 Винисиус (59')